Polskie Radio
Section05
uchodźcy pr24

6 mld euro na zamknięcie szlaku migracyjnego z Libii?

Według szefa Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego na zamknięcie szlaku migracyjnego z Libii do Włoch należy wyłożyć 6 mld euro, a więc tyle samo, ile przekazano Turcji w ramach realizacji umowy, na mocy której zablokowano bałkański trakt migracyjny. O propozycjach rozwiązania kryzysu uchodźczego mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lidel z City Security i Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Włochy imigranci w Europie Parlament Europejski Antonio Tajani uchodźcy Libia Afryka migracja

Uchodźcy w UE. "Włosi marzą, by pojawił się nowy Kaddafi"

Premier Włoch Paolo Gentiloni oświadczył w niedzielę, że jego rząd "nie przyjmuje żadnych lekcji w kwestiach humanitarnych" dotyczących ratowania migrantów. Przemawiając na zjeździe katolickiego ruchu Komunia i Wyzwolenie przestrzegł przed postawą wykluczania. O kryzysie migracyjnym we Włoszech mówił w Polskim Radiu 24 italianista dr Piotr Podemski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy imigranci w Europie uchodźcy

"Zmienia się stosunek krajów UE do migrantów"

Organizacje pozarządowe, m.in. Lekarze Bez Granic i Save The Children, zawiesiły w ostatnich dniach operacje ratowania tonących łodzi z migrantami zmierzającymi z Libii do Włoch. Powodem jest rosnące ryzyko dla załóg. Libijska straż przybrzeżna strzela bowiem do statków ratunkowych. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigracja migracja uchodźcy Włochy

Finlandia: Migranci uciekają z ośrodków dla uchodźców

Z fali imigracji, która dotarła do Finlandii w ostatnich latach, co trzeci uchodźca otrzymał prawo azylu. Z ośrodków dla uchodźców zniknęło jednak 5 tys. osób – wynika z analiz, które w weekend opublikował państwowy nadawca radiowo-telewizyjny Yle. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Krzysztofa Liedla, eksperta ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uchodźcy Unia Europejska Finlandia

Spór o słowa w Auschwitz. "Burza w szklance wody"

– Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli – powiedziała premier Beata Szydło, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Opozycja odniosła się do tych słów krytycznie, uznając, że jest to aluzja ze strony premier do sprawy przyjmowania migrantów. O sprawie w Podsumowaniu Tygodnia rozmawiali Adam Buła (Polska The Times) i Marcin Rola (wrealu24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Beata Szydło uchodźcy rząd Beaty Szydło Prawo i Sprawiedliwość

Uchodźcy w Europie. "Merkel otworzyła szeroko ramiona i..."

- Pytanie czy procedura Komisji Europejskiej w sprawie relokacji uchodźców to straszak na kraje Grupy Wyszehradzkiej. Ta cała procedura może potrwać kilka lat, a nie wydaje mi się, by problem kryzysu uchodźczego można było odłożyć na później. Interes gospodarczy silniejszych państw wygrywa - powiedziała w audycji Rozmowa PR24 Elżbieta Zielińska, z klubu Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Kukiz'15 Niemcy Komisja Europejska uchodźcy imigranci w Europie grupa wyszehradzka

"Wszczęcie postępowania wobec Polski decyzją polityczną"

Komisja Europejska wszczęła formalnie procedurę przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z "niewywiązywaniem się przez te państwa" z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. "Kraje te nie przyjęły od ponad roku uchodźców w ramach programu relokacji; nie mamy innego wyboru, jak rozpoczęcie procedury o naruszenia prawa unijnego" - poinformował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 Karol Gac z Do Rzeczy i Przemysław Biskup z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Komisja Europejska