Wybuchy wulkanów - to może się zdarzyć w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2023 10:08
W Czwórce pojawi się Bartłomiej Krawczyk, wielbiciel geologii. Fascynują go wulkany, kataklizmy naturalne, najbardziej niedostępne zakątki Ziemi.
Aktywny krater wulkaniczny Fagradalsfjall na Islandii w 2021 roku. Czy na terenie Polski też znajdują się czynne wulkany?
Aktywny krater wulkaniczny Fagradalsfjall na Islandii w 2021 roku. Czy na terenie Polski też znajdują się czynne wulkany?Foto: shutter/DanielFreyr

Audycję rozpoczniemy jednak od informacji ze świata wielkich premier. Niebawem bowiem zobaczymy produkcję "Spider-Man 2" na PlayStation 5. Ma to być, obok "Final Fantasy XVI", największa tegoroczna atrakcja przygotowana z myślą o tej konsoli. Gościem Czwórki będzie Jerzy "Antares" Bartoszewicz, ekspert od rynku gier video.

Po godz. 16.00 w Czwórce pojawi się Bartłomiej Krawczyk, wielbiciel nauki, a w szczególności geologii. Fascynują go wulkany, kataklizmy naturalne, najbardziej niedostępne zakątki Ziemi, kosmos i jego sekrety oraz siła ludzkiego umysłu, która pcha nasz świat do przodu. Pod adresem wulkanyswiata.blogspot.com prowadzi pierwszy polski popularnonaukowy blog o wulkanach i zjawiskach pokrewnych. W audycji "Czwórka do kwadratu" opowie o swojej pasji.  

Sprawdź także:

W cyklu "Jeździ się" sprawdzimy, jak przewozić zwierzęta w aucie. Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. - Na przykład psy uwielbiają spędzać czas z opiekunami, ale wyjazd musi być dostosowany do ich możliwości, wieku i stanu zdrowia. Trudno jest wyobrazić sobie chodzenie z mopsem po wysokich górach - opowiadała w rozmowie z Czwórką dr Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii. - W takich wypadkach warto albo zadbać o opiekę petsittera albo pozostawić zwierzę w profesjonalnym hotelu - mówiła. 

Czytaj także:

***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w niedzielę (16.07) o godz. 15.00 zaprasza Mateusz Kulik.

kd

Czytaj także

Szlaki Polski. Zwiedzaj kraj na piechotę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 17:20
Przygodę z wędrowaniem warto zacząć od tzw. mikrowypraw, czyli wycieczek niedaleko miejsca zamieszkania. A jest w czym wybierać, bo w Polsce mamy 80 tys. km szlaków pieszych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budapeszt na city break. Co warto tam zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 10:45
Tym razem wraz z Oliwią Krettek wybieramy się do stolicy Węgier. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj - na lewym brzegu, peszteńskim, rozciąga się równina, brzeg prawy to wyżynna Buda. Sprawdzamy, jak zorganizować city break w tym mieście. 
rozwiń zwiń