Piotr Kilian dotarł do Australii. Relacja z wyprawy pod patronatem Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 17:20
To już szesnasty dzień podróży Piotra Kiliana do Australii. Wyprawa, której patronuje Czwórka, wiedzie szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. - Dotarłem do Canberry, stolicy Australii i to jest właściwie ostatni przystanek przed rozpoczęciem aktywności górskiej - opowiada podróżnik.
Piotr Kilian, czyli Pirat Dyplomata, dotarł do Australii.
Piotr Kilian, czyli Pirat Dyplomata, dotarł do Australii. Foto: Piotr Kilian
  • Piotr Kilian, znany jako "Pirat Dyplomata” jest specjalistą od bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, finalistą tegorocznej odsłony Plebiscytu "Nieprzeciętni" i podróżnikiem
  • W tym roku postanowił wyruszyć do Australii szlakiem Pawła Edmunda Strzeleckiego.
  • Piotr Kilian jest już w Canberze, stolicy Australii, a 11 listopada zamierza wspiąć się na szczyt Góry Kościuszki.
  • Czwórka jest patronem jego wyprawy.

Kim jest Piotr Kilian?

Piotr Kilian dał się poznać słuchaczom Czwórki jako wyjątkowy podróżnik. W 2023 roku został jednym z finalistów naszego Plebiscytu Nieprzeciętni. W tym roku wyruszył do Australii - pragnie zdobyć Górę Kościuszki i upamiętnić Pawła Edmunda Strzeleckiego, który nadał jej to imię. W ten sposób chce oddać hołd pierwszemu Polakowi, który okrążył Ziemię w celach naukowych i wszedł na najwyższy szczyt Australii. Okazją jest 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego i ogłoszenie roku 2023 Rokiem Strzeleckiego.

Na rowerze pana ambasadora

- Dziś odwiedziłem Ambasadę Polski w Canberze. Żona Pana Ambasadora usmażyła dla nas steki z kangura, trochę porozmawialiśmy, ale też nie chciałem nadużywać gościnności gospodarzy, bo są zajętymi ludźmi - opowiada rozmówca Marty Hoppe. - Pan Ambasador pożyczył nam rowery, na których razem z moim towarzyszem w podróży Piotrem, przejechaliśmy prawie całe miasto.

Jak wygląda stolica Australii?

Canberra, choć jest stolicą Australii, nie przyciąga turystów tak jak Sidney czy Melbourne. - Canberra została stolicą Australii głównie z racji swojego położenia. Znajduje się 200 kilometrów od morza, więc nie dało się jej zaatakować od strony wody - opowiada Piotr Kilian.

Posłuchaj
05:34 CZWÓRKA Czwórka do piatej - pirat dyplomata 06.11.2023.mp3 Pirat Dyplomata dotarł do Australii. Na jakim etapie wyprawy jest Piotr Kilian? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Ale ci, którzy do Canberry przyjeżdżają, nie narzekają na nudę. Turyści najczęściej odwiedzają Narodowe Muzeum Sztuki, Muzeum Australijskiej Demokracji oraz siedzibę parlamentu Australii. Nieopodal Canberry znajdują się Góry Śnieżne - czyli najwyższe pasmo górskie Alp Australijskich, położone w południowo-wschodniej Australii, na terenie stanu Nowa Południowa Walia. Dużą część pasma zajmuje Park Narodowy Kościuszki. Znajduje się tu również najwyższy szczyt Australii - Góra Kościuszki (2228 m n.p.m.), która jest głównym celem podróży Pirata Dyplomaty.

Święto Niepodległości na szczycie Góry Kościuszki

- Za sześć godzin wreszcie tam jedziemy - ekscytuje się podróżnik. - Oprócz pierwszego potknięcia, kiedy nie wpuszczono nas do Indii, na razie wszystko idzie zgodnie z planem. 11 listopada zamierzamy zdobyć Górę Kościuszki, ale to nie będzie koniec wyprawy. Co prawda Marcin później wróci do Polski, a ja - jeśli się uda - okrążę ziemie.

Podróże niskobudżetowe

Piotr Kilian jest tegorocznym finalistą Czwórkowego Plebiscytu Nieprzeciętni. Ma za sobą m.in. wyprawy na Jamajkę, Grenlandię, do Meksyku i jak własną kieszeń zna polskie góry.  Ciekawostką jest, że jego podróże są niezwykle niskobudżetowe. - Tu największy koszt to połączenia lotnicze, ale znany jestem z tego, że najdłuższy szlak w polskich górach GSB, liczący ponad 500 km, przeszedłem za 8 zł i 60 gr - opowiadał w Czwórce.   

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Piotr Kilian (Pirat Dyplomata)

Data emisji: 06.11.2023

Godzina emisji: 15.10

kul

Czytaj także

Cyfrowi nomadzi - jak zostać pracującym podróżnikiem?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 13:30
Nie martwi ich koniec wakacji ani to, że nadchodzi jesień. Pracują zdalnie, więc teoretycznie mogą to robić z dowolnego miejsca na świecie. Jedyne, czego potrzebują, to internet i komputer. Cyfrowi nomadzi - bo o nich mowa - przyznają, że takie życie to prawdziwa wolność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pozasezonowe kierunki podróży. Shoulder season - podróżowanie na przekór

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2023 16:24
Wakacje za nami, więc przyszedł czas na tzw. shoulder season, pod którym kryje się podróżowanie poza sezonem, który gwarantuje nieco luzu na popularnych turystycznych szlakach. Jakub Juszyński poleca niecodzienne pozasezonowe kierunki podróży. 
rozwiń zwiń