Ulubione miejsca Wisławy Szymborskiej. Podróż śladami polskiej noblistki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 11:00
Mieszkała w "szufladzie", lubiła spędzać wakacje pod Tatrami. Mówiła, że jest poetką z Krakowa i okolic. Z książki Anny Piątkowskiej dowiemy się, jakie były ulubione miejsca naszej noblistki - poetki Wisławy Szymborskiej.  
Wisława Szymborska przez cały życie związana była z Krakowem, ale o przyznaniu Nagrody Nobla  dowiedziała się w Astorii w Zakopanem, którą odwiedzała co roku.
Wisława Szymborska przez cały życie związana była z Krakowem, ale o przyznaniu Nagrody Nobla dowiedziała się w Astorii w Zakopanem, którą odwiedzała co roku. Foto: PAP/CAF Filip Miller
  • W tym roku świętujemy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej.
  • To okazja, żeby wybrać się w podróż śladami poetki.
  • O ulubionych miejscach naszej noblistki pisze dziennikarka Anna Piątkowska w książce "Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie. Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej - miejsca obowiązkowe".
  • Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku. Jest autorką trzynastu tomów poetyckich i laureatką literackiej Nagrody Nobla.

Dokąd lubiła wracać Wisława Szymborska?

Zapytana w jednym z wywiadów, czy lubi podróżować, odpowiedziała, że lubi wracać. Z książką Anny Piątkowskiej my mamy szansę poznać miejsca, do których "spieszyło się" polskiej noblistce.

- Wisława Szymborska mówiła o sobie, że jest poetką z Krakowa i okolic. Ja poszerzyłam ten obszar o Zakopane - mówi gość Czwórki. - Kraków jest miejscem oczywistym, po poetka mieszkała tam niemal przez całe swoje życie. Ale z Zakopanem była bardzo związana. Nie tylko dlatego, że to właśnie tam dowiedziała się o Nagrodzie Nobla.

W książce "Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie. Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej - miejsca obowiązkowe" znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań:

  • dlaczego jedno z mieszkań Wisławy Szymborskiej nazywane było szufladą? 
  • gdzie znajduje się domofon, z którego można usłyszeć recytowany przez poetkę wiersz? 
  • jakie danie przygotowywała na specjalne życzenie Czesława Miłosza?

Szlak turystyczny śladami poetki ma wiele zalet, ale najważniejsze jest to, że my mamy go na wyciągnięcie ręki. 

Kraków Wisławy Szymborskiej: park, ławeczka i mieszkanie "w szufladzie"

Kraków Wisławy Szymborskiej rozrasta się. Latem tego roku, w stulecie urodzin poetki, został otwarty park jej imienia, który mieści się między ulicami: Karmelicką i Dolnych Młynów. Tuż obok - w Małopolskim Ogrodzie Sztuki - można oglądać zbudowaną z ponad 21 tysięcy klocków makietę odwzorowująca jedno z najważniejszych wydarzeń lat 90., czyli moment, kiedy Wisława Szymborska odebrała z rąk króla Szwecji Gustawa VI Adolfa wyróżnienie "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". 

- Na Plantach jest też ławeczka poświęcona Wisławie Szymborskiej ozdobiona wyklejanką i limerykiem noblistki. Umieszczono na niej kod QR. Wystarczy go zeskanować, żeby usłyszeć głos poetki, która czyta swoje wiersze - dodaje Anna Piątkowska.  

Posłuchaj
15:06 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - szymborka 10.12.2023.mp3 Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej - miejsca obowiązkowe. O książce opowiada jej autorka Anna Piątkowska.

Pojawiająca się w tytule książki "szuflada" ma związek z jednym z mieszkań Wisławy Szymborskiej - małym pod względem powierzchni, dużym jeśli chodzi o wartość sentymentalną. - Dla jej przyjaciół była to "szuflada", dla poetki - jej pierwsze samodzielne mieszkanie, do którego wprowadziła się wprost z gwarnego i zatłoczonego Domu Literatów - opowiada autorka książki. - Mieści się ono na ulicy Królewskiej i dla Szymborskiej było wówczas "cudem świata".

Zobacz także:

"To miejsce jest spalone, bo dają tam Noble"

W Zakopanem, w Domu Pracy Twórczej "Astoria", do której Wisława Szymborska przyjeżdżała co roku, poetka dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Pisała wiersz, kiedy poproszono ją do telefonu. W słuchawce odezwał się głos jednego z pracowników Akademii Szwedzkiej, który poinformował ją o wyróżnieniu. 

Wisława Szymborska bardzo lubiła jeździć na wakacje do Zakopanego. Po Noblu nadal to robiła, ale już nie zatrzymywała się w "Astorii" tłumacząc, że "miejsce jest spalone, bo tam dają Noble" - wspomina rozmówczyni Mateusza Kulika. - Stolica Tatr była dla niej miejscem magicznym. W Zakopanem poznali się jej rodzice, urodziła się starsza siostra Nawoja, a sama Szymborska leczyła się w sanatorium przeciwgruźliczym na Ciągłówce, które porównywała do swojej ulubionej powieści - "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna.  

Poetka często odwiedzała też Dom Pracy Twórczej "Halama" i lubiła pieszo wędrować po dolinach otaczających Zakopane. - Klimat, po który tam jeździła, nadal można odnaleźć. Trzeba tylko oddalić się od Krupówek - podpowiada Anna Piątkowska. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Anna Piątkowska (dziennikarka, autorka książki "Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie. Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej - miejsca obowiązkowe")

Data emisji: 10.12.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Michał Szymko o książce "Daleko/Blisko": w odkrywaniu świata najciekawsi są ludzie

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 16:05
- Ludzie bardzo szybko się dziś nudzą. Wydając mnóstwo pieniędzy chcą się ścigać, kto pojedzie dalej i nie do końca biorą na poważnie swoje podróże. A dla mnie od początku podróżowanie było czymś bardzo ważnym. Nie jeżdżę po świecie, by coś zobaczyć, ale by coś przeżyć i czegoś się nauczyć. Dlatego podróżuję samotnie - mówił w Czwórce  Michał Szymko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Filmowy przewodnik po Łodzi". Zwiedzaj miasto szlakiem Klossa, Kramera i Idy

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 17:32
"Przewodnik po filmowej Łodzi" prowadzi nas przez ponad 70 miejscowości województwa łódzkiego, szlakami niemal 120 filmów i seriali, takich jak "Ida", "Papusza", "Vabank", "Stawka większa niż życie" czy "Ziemia obiecana".
rozwiń zwiń