Andaluzja - podróż przez smaki i aromaty

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2024 15:00
W audycji m.in. wybierzemy się do Andaluzji. Naszą przewodniczką będzie Monika Bień-Königsman, która zaprasza do wspólnego przeżywania andaluzyjskiej przygody wśród aromatycznych smaków i oszałamiających zapachów.
Alhambra, to kompleks historyczny, który jest jedną z głównych atrakcji Andaluzji
Alhambra, to kompleks historyczny, który jest jedną z głównych atrakcji AndaluzjiFoto: shutterstock/saiko3p

Andaluzja, ten niezwykły region Hiszpanii, co roku przyciąga tysiące turystów. Na spragnionych wrażeń czeka rejs po rzece Gwadalkiwir, lot balonem nad Guadix, nocne zwiedzanie Alhambry, warsztaty kulinarne na arabskim targu Alcaicería w Grenadzie, obserwacja delfinów w Cieśninie Gibraltarskiej czy po prostu… białe wino na plaży przy zachodzie słońca. To wszystko w rytmie stukotu obcasów do flamenco i zgiełku miejscowych barów, w otoczeniu tradycyjnych hacjend, oliwnych gajów, migdałowców i winnic, w których przygrywają cykady.

W sobotnim wydaniu audycji „Czwórka do kwadratu” naszą gościnią będzie Monika Bień-Königsman, autorka książki "Andaluzja. Tapas, flamenco i gaje oliwne", z którą poznamy także smaki i aromaty tego regionu. Oliwki z plasterkami sera, sałatka z ośmiornicy, smażone kalmary, polędwiczki w sosie pieprzowym lub grillowane krewetki - takie przysmaki mogą nam zostać zaserwowane w jednym z licznych barów tapas. Co jeszcze pysznego można zjeść i co zwiedzić w Andaluzji? O tym przekonamy się po godzinie 15.00.

W dalszej części audycji, po godzinie 16.00, na wesoło i z przymrużeniem oka, ale tak naprawdę całkiem na serio porozmawiamy o obserwowaniu ptaków. Nasze studio odwiedzi Marek Maruszczak, autor książki "Głupie ptaki Polski. Przewodnik świadomego obserwatora", który sam twierdzi, że po jej przeczytaniu nasze życie już nigdy nie będzie takie samo. Każdy bowiem napotkany ptak będzie kojarzył się z przydomkiem lub charakterystyczną cechą, o której nie sposób zapomnieć po tej lekturze.

Natomiast po 17.00 powiemy o dzikich zwierzętach w miejskiej dżungli. Takich, których może nie spodziewalibyśmy się w mieście, które trudno zauważyć, ale wiadomo, że są. O zachowaniu się wobec nich i środkach ostrożności, które musimy stosować podczas takich spotkań, opowie Anna Szymańska z Lasów Miejskich Warszawa.


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w sobotę (8.06) o godzinie 15.00 zaprasza Piotr Firan

aw/wmkor

Czytaj także

Fiskars to miasto sztuki, nie tylko noży i nożyczek

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 13:38
Finlandię kojarzymy głównie z Helsinkami, Laponią i Muminkami. Warto zagłębić się mocniej w ten kraj i poznać jego tajemnice. Wyjątkowym miejscem jest Fiskars, niezwykle malownicze miasteczko znane z nożyczek, które dziś wyrasta na fińską stolicę sztuki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trendy podróżnicze na rok 2024. Malediwy i auta 4x4 - przyciągają turystów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 20:36
Wyprawa na Malediwy i podróże autami 4x4 wymieniane są w zestawieniach trendów podróżniczych na rok 2024. Kasia i Kuba, autorzy bloga Dobra Podróż, starają się wyprzedzać trendy i uczyć odpowiedzialnych podróży. 
rozwiń zwiń