"Nieść Skarby na plecach". Jak pomagają Szerpowie Nadziei?

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2023 11:00
- Łączy nas miłość do gór i do drugiego człowieka - deklarują Szerpowie Nadziei. To ludzie, którzy poświęcają swój wolny czas, środki i energię, aby zabrać na górskie szlaki tych, którzy samodzielnie nie byliby w stanie się na nich znaleźć.
Akcja Szerpowie Nadziei.
Akcja "Szerpowie Nadziei". Foto: materiały promocyjne
  • Szerpowie Nadziei pomagają osobom niepełnosprawnym zdobywać górskie szczyty.
  • Historia akcji sięga 2020 roku, a jej pomysłodawcą jest druh Krzysztof Sobczyk.
  • W tym roku na szlaki wyruszyło ponad 500 Szerpów Nadziei - każdy ze swoim Skarbem.
  • - Wynoszenie osób niepełnosprawnych w góry jest trudne i wymaga odpowiedniego przygotowania. Ale takie wejście na szczyt jest dwa razy mocniejsze - i dla Szerpów, i dla Skarbów - mówi szerpanka Magdalena Suchan.

"Każdy Szerp troszczy się o swój Skarb"

"Uszczęśliwianie innych jest marzeniem ludzi szczęśliwych" - to motto Szerpów Nadziei - ludzi, którzy poświęcają swój wolny czas, środki i energię, aby zabrać na górskie szlaki Skarby, czyli tych, którzy samodzielnie nie byliby w stanie się na nich znaleźć. - "Skarbami" nazywamy osoby z niepełnosprawnością ruchową lub intelektualną. Są to zarówno dzieci, jak i dorośli. Pomagamy im spełnić marzenia, czyli zdobyć najwyższe polskie szczyty - mówi Marta Mazur z Fundacji Szerpowie Nadziei. - Dla nas są "Skarbami", bo to najważniejsze osoby w naszej idei.

- Szerpowie Nadziei to ludzie związani z górami, którzy nie boją się swojej pasji przenosić na dużo wyższy poziom - dodaje Kalina Sobczyk. - Dajemy radość, która towarzyszy nam, kiedy idziemy w góry, osobom, które nigdy nie byłyby w stanie samemu tego doświadczyć.

Skąd wzięli się Szerpowie Nadziei?

Początki akcji Szerpowie Nadziei sięgają 2020 roku i wiążą się z historią Maćka Skowronka, harcerza z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym, który - podobnie jak inni harcerze - zasłużył, by wejść na Tarnicę. Górę pokonał na plecach kolegów z drużyny. Będąc na szczycie Tarnicy Maciek powiedział, że jego marzeniem jest wejście na Giewont. Od tego się wszystko zaczęło. - To właśnie na Giewoncie po raz pierwszy padła nazwa Szerpowie Nadziei. Tam to wymyśliliśmy i od tego czasu konsekwentnie realizujemy - opowiada Krzysztof Sobczyk, harcmistrz, pomysłodawca akcji.

Posłuchaj
44:03 CZWÓRKA Czwórka do kwadratu - szerpowie 24.12.2023.mp3 Jak pomagają Szerpowie Nadziei? (Czwórka do kwadratu/Czwórka) 

"Zawsze jest ktoś, komu można pomóc"

- W harcerstwie mamy kolejne poprzeczki do zdobycia i nie ma tak, że dochodzimy do punktu, w którym wszystko jest już zrobione. Zawsze jest ktoś, komu można pomóc i znaleźć sobie nowe miejsce służby - tłumaczy Magdalena Suchan, harcmistrzyni i szerpanka. - Dołączyłam do akcji, bo dotarłam do tego miejsca. Postanowiłam połączyć doświadczenie górskie z doświadczeniem w organizowaniu wypraw i w działaniu z ludźmi, żeby stworzyć coś nowego i innego. Początkowo myślałam, że dołączę do ekipy social mediów, bo bałam się, że nie mam siły, żeby wnieść kogoś na szczyt, ale wtedy zadzwonił do mnie druh Sobczyk i powiedział, że ma dla mnie odpowiednią ekipę i fantastycznego "Skarba". Teraz realizuję siebie i realizuję marzenia Franka, i to jest niesamowite przeżycie.  


Akcja "Szerpowie Nadziei" Akcja "Szerpowie Nadziei"

Podwójne zwycięstwo

Pomarańczowe koszulki to znak rozpoznawczy Szerpów Nadziei. W tym roku na szlaki wyruszyło ponad 500 osób. Celami były m.in.: Rysy, Gęsia Szyja, Morskie Oko, Kasprowy Wierch, Kościelec, Hala Gąsienicowa. Wiele z nich to niezwykle trudne do wspinaczki wierzchołki, które dzięki determinacji i Szerpów, i samych Skarbów udało się osiągnąć.


Szerpowie Nadziei i "Skarby" na szlaku. Szerpowie Nadziei i "Skarby" na szlaku.

- Wynoszenie osób niepełnosprawnych w góry jest trudne i wymaga odpowiedniego przygotowania oraz logistyki. Ale też wiąże się z wychodzeniem komfortu, co dla naszych Skarbów jest niezwykle ważne - dodaje Suchan. - Myślę, że wtedy takie wejście na szczyt jest dwa razy mocniejsze. Bo nie tylko zdobywa się górę, ale przy okazji pokonuje stresory i blokady, których w życiu codziennym nie udałoby się pokonać.

Zobacz także:

Kto może zostać Szerpem?

Ten, kto widzi Innych i ten, który ich potrzeby stawia ponad swoje - opowiadają goście Czwórki. - Bardzo duża część naszego sztabu jak i liderów górskich to przede wszystkim instruktorzy ZHP. Ludzie, którzy na co dzień pracują "ze służbą", czyli działają na rzecz drugiego człowieka i którzy uważają, że granice należy przesuwać - dodaje Kalina Sobczyk. - Mamy przygotowany specjalny proces kształcenia Szerpów, uczymy ich jak zmieniać się przy nosidle, jak w górach zachować odpowiednią łączność, szkolimy w zakresie pierwszej pomocy, a zespoły wysokogórskie mają szkolenia z technik linowych i alpinistycznych.   

Szerpowie Nadziei przygotowania / Media Szerpowie Nadziei

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Marta Mazur i Kalina Sobczyk (Fundacji Szerpowie Nadziei), Magdalena Suchan (harcmistrzyni, szerpanka, która zajmuje się zespołem wysokogórskim), Krzysztof Sobczyk (harcmistrz, pomysłodawca akcji)

Data emisji: 24.12.2023

Godzina emisji: 16.15

kul/mgc

Czytaj także

Ludzie bez barier. Uczą nas, jak spełniać marzenia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 15:40
W ostatniej audycji "Dajesz radę" w 2016 roku odwiedzamy galę konkursu "Człowiek bez barier" - organizowanego od 2003 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Poznajcie z nami dotychczasowych laureatów - ludzi, którzy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspierać młodych dorosłych ze spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Okres dojrzewania stanowi w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przełom rozwojowy, w którym szczególną rolę odgrywają ludzie z najbliższego otoczenia.
rozwiń zwiń