Work-life balance. "Masz do tego prawo i są na to przepisy"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 19:00
- Wygląda na to, że jesteśmy tak zapracowani, że nie mamy czasu, żeby sprawdzić jakie prawa przysługują nam w zakresie work-life balance. Tymczasem w Kodeksie Pracy nastąpiły zmiany, z którymi warto się zapoznać - mówi Wojciech Mulik z platformy ClickMeeting.
Naukowcy nie mają wątpliwości - wypoczęty pracownik, to pracownik lepszy i bardziej kreatywny. (zdj. ilustracyjne)
Naukowcy nie mają wątpliwości - wypoczęty pracownik, to pracownik lepszy i bardziej kreatywny. (zdj. ilustracyjne) Foto: Shutterstock/PeopleImages.com - Yuri A
  • Work-life balance to równowaga między życiem prywatnym a pracą.
  • Polska jest w czołówce krajów, w których pracuje się najdłużej w Europie.
  • Nowelizacja Kodeksu Pracy, która weszła w życie w tym roku, wprowadziła bezpłatny urlop opiekuńczy, wydłużenie urlopu rodzicielskiego oraz dała możliwość zwolnienia od wykonywanych obowiązków z powodu siły wyższej.
  • Jak wynika z badań platformy ClickMeeting rawie 3/4 Polaków nie wie, na czym polegają te zmiany, a 40 proc. uważa, że w ich firmie ich nie wprowadzono.

Ile pracują Polacy?

Polacy są drugim, po Grekach, najbardziej zapracowanym narodem. W pracy spędzamy rocznie o 400 godzin więcej niż Niemcy. Każdy twierdzi, że chciałby pracować mniej, ale rzadko się to zdarza. Tymczasem w tym roku weszły w życie zmiany w Kodeksie Pracy w zakresie work-life balance. - Nowelizacja wprowadziła bezpłatny urlop opiekuńczy, wydłużyła urlopu rodzicielskiego oraz dała możliwość zwolnienia od wykonywanych obowiązków z powodu siły wyższej - wymienia gość Czwórki. Jej uchwalenie związane było z wdrożeniem do porządku prawnego dwóch unijnych dyrektyw - w sprawie przewidywalnych i przejrzystych warunków pracy oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Posłuchaj
12:52 CZWÓRKA Reset - praca 14.08.2023.mp3 Work-life balance - czy znasz swoje prawa? (Restet/Czwórka)

Nowelizacja Kodeksu Pracy - czy wiesz, co możesz?

ClickMeeting, polska platforma do wideokonferencji i spotkań online, zapytała respondentów co sądzą na temat uchwalonych w Kodeksie Pracy rozwiązań work-life balance w ich miejscu pracy. Jak się okazuje Prawie 3/4 Polaków nie wie, na czym polegają tegoroczne zmiany w prawie w zakresie work-life balance, a 40 proc. uważa, że w ich firmie ich nie wprowadzono. - Nasz świat staje się coraz bardziej nowoczesny i właściciele firm, jeśli chcą mieć dobrych pracowników, muszą dostosować się do nowych standardów - uważa Wojciech Mulik. - A światowe trendy są takie, że coraz bardziej popularna staje praca zdalna i coraz więcej mówi się skróceniu tygodnia pracy. Pojawiają się także koleje badania, które potwierdzają, że wypoczęty pracownik, to pracownik lepszy i bardziej kreatywny.

Sprawdź też:

Work-life balance - styl życia GenZ

- Work-life balance polega na zachowaniu równowagi między czasem, w którym pracujemy a czasem, który mamy dla siebie. Nie jest tajemnicą, że wiele osób ma z tym problem, a Polska jest w czołówce krajów, w których pracuje się najdłużej w europie - wyjaśnia rozmówca Mateusza Kulika.

Jeśli chodzi o priorytety, to z badań wynika, że praca nie jest głównym celem "Zetek". To tylko jedna z dróg do realizowania siebie. (zdj. ilustracjyjne) Jeśli chodzi o priorytety, to z badań wynika, że praca nie jest głównym celem "Zetek". To tylko jedna z dróg do realizowania siebie. (zdj. ilustracjyjne)

To pojęcie przypomina starszym pracownikom, jak ważny jest życie prywatne., ale przede wszystkim definiuje podejście do pracy, jakie ma młode pokolenie. - W naszym pokoleniu byliśmy przekonani, że jeśli weźmiemy tydzień wolnego, to na nasze miejsce znajdzie się dziesięcioro innych chętnych i stracimy zatrudnienie. Młodzi ludzie wręcz przeciwnie: jeśli im coś nie odpowiada, po prostu sami znajdują inną pracę. Nie chcą pracować po 12 godzin, chcą "mieć życie i adoptować psa" - mówiła w Czwórce Justyna Suchecka, autorka książki "Pokolenie zmiany".

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Wojciech Mulik (platforma ClickMeeting)

Data emisji: 14.08.2023

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

TikTok. Nowy sposób na szukanie pracy?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 20:00
Kilka miesięcy temu TikTok poinformował, że pracuje nad nową funkcją dotyczącą ofert pracy. W zakładce TikTokResumes można już znaleźć krótkie filmiki od kandydatów, a pracodawcy mogą przeglądać oferty i kontaktować się z wybranymi osobami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Specjalista od HR. "To nie terapeuta, tylko gwarant sukcesu firmy"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 08:20
- HR-owiec nie jest terapeutą ani przyjacielem, który pójdzie z pracownikiem na kawę, żeby ten wypłakał mu się w rękaw. HR-owiec to funkcja biznesowa, a przy okazji poważny gracz w budowaniu sukcesu firmy - przekonuje Róża Szafranek, specjalistka od HR. 
rozwiń zwiń