Empatyczna sztuczna inteligencja - pomoc w problemach przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2024 20:44
Empatyczna technologia i emocjonalna sztuczna inteligencja mogą poprawić życie wielu osób, zmniejszając poczucie osamotnienia. Tego rodzaju rozwiązania mają również zastosowanie w świecie usług. 
Empatyczna technologia i emocjonalna sztuczna inteligencja mogą pomóc w przeciwdziałaniu alienacji społecznej.
Empatyczna technologia i emocjonalna sztuczna inteligencja mogą pomóc w przeciwdziałaniu alienacji społecznej.Foto: Shutterstock/maxuser
  • Sztuczna inteligencja może być tak zaprogramowana, by symulować ludzkie emocje. Sama nie ma możliwości ich odczuwania. 
  • Empatyczna AI może pomóc mierzyć się z wyzwaniami przyszłości, jak starzenie się społeczeństwa, plaga samotności. 
  • Trwają już prace nad możliwościami połączenia rozwiązań w rodzaju ChatGPT z asystentami głosowymi.
  • Łukasz Luty zwraca szczególną uwagę, że wszystkie nowe rozwiązania powinny być wprowadzane w poczuciu duże odpowiedzialności.
  • Ekspert opowiada o digital human, technologii, która z powodzeniem może być implementowana w obszarze medycznym. 


- Prawdą jest, że dziś dużo mówi się o sztucznej inteligencji, o generatywnej sztucznej inteligencji. To budzi obawy, ale na tym etapie, na którym jesteśmy, AI nie ma możliwości odczuwania emocji - podkreśla Łukasz Luty, odpowiedzialny za automatyzację procesów biznesowych Capgemini Polska. - Oczywiście AI może być tak zaprogramowana, żeby je symulować. Jej głos może wyrażać gniew, słownictwo sugerować zniecierpliwienie, mimika obrazować zdziwienie. Ważne jest, by zdawać sobie sprawę, że te reakcje są zaprogramowane przez ludzi. To nie są emocje AI. 

Wiele filmów SF pokazywało nam pesymistyczną wizję naszego świata, w który wdarła się emocjonalna sztuczna inteligencja. - Jednak chciałbym zwrócić uwagę, że te filmy to SF. To, co jest, może być, w nich realne, to problemy, z którymi i my będziemy się mierzyć, a za którymi stoją m.in. trendy demograficzne - starzenie się społeczeństwa i związana z tym plaga samotności - zauważa ekspert. - Sztuczna inteligencja może zmniejszyć poczucie osamotnienia. 

Po co sztucznej inteligencji empatia?

Empatyczna technologia i emocjonalna sztuczna inteligencja mogą poprawić życie wielu osób. Ich zadanie może koncentrować się na rozpoznawaniu, interpretowaniu, przetwarzaniu i symulowaniu naszych emocji. - Te technologie mogą pomóc w przeciwdziałaniu alienacji społecznej - podkreśla Łukasz Luty. - Takie rozwiązania jak inteligentne systemy komunikacyjne mogą być wykorzystywane do:

  • ułatwiania interakcji międzyludzkich
  • prób przełamania barier komunikacyjnych
  • nawiązywania nowych relacji

Istnieją już pewne systemy rozszerzające naszą produktywność, pomagające nam w pewnych zadaniach. - Sztuczna inteligencja, zwłaszcza ta empatyczna, może nam pomóc w roli wirtualnego asystenta każdego dnia. To są proste zadania, jak codzienne plany, kalendarz, ale też zaplanowanie weekendowego wyjazdu do Rzymu - zdradza gość Czwórki. 

Trwają już prace nad możliwościami połączenia rozwiązań w rodzaju ChatGPT z asystentami głosowymi, które znamy z naszych smartfonów. 

Czytaj także:

Gdzie może pomóc emocjonalna AI?

Połączenie empatii ze sztuczną inteligencją to bardzo wymagające zadanie, ale może ono przynieść korzyści w wielu obszarach życia. Takim rozwiązaniem mogą być np. wirtualni asystenci, czyli AI zaprogramowana jako coś, co nie tylko odpowiada na pytania użytkowników, ale okazuje empatię i zrozumienie ich potrzeb i emocji.


Posłuchaj
30:10 czwórka reset 10.04.2024 digital human 17.14.mp3 O emocjonalnej AI i digital human opowiada Łukasz Luty (Reset/Czwórka)

 

- Dziś doskonale wiemy, że konwersacja i kontakt z drugim człowiekiem jest najefektywniejszym sposobem nawiązywania komunikacji, uzyskiwania informacji - mówi ekspert. - Znamy już voiceboty, jednak osadzenie ich w sztywnych ramach sprawia, że my w kontakcie z nimi okazujemy zniecierpliwienie, rozłączamy się. Ta empatia zaszyta w czatbotach ma temu przeciwdziałać. 

Łukasz Luty zwraca szczególną uwagę, że wszystkie nowe rozwiązania powinny być wprowadzane w poczuciu dużej odpowiedzialności. - Nie powinniśmy sobie uzurpować prawa, by tworzyć imitację człowieka. Nie możemy wprowadzać w błąd użytkownika - podkreśla. - To musi być dobre, pomocne rozwiązanie, a człowiek na każdym etapie powinien zdawać sobie sprawę, wiedzieć, że ma naprzeciwko robota, bota.

Czytaj także:


Digital human i wiedza od ekspertów

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest digital human. Zostało ono zaimplementowane u klientów Capgemini Polska. Digital human wygląda jak człowiek, potrafi poruszać się oraz gestykulować, a jego/jej twarz wyraża emocje. - Mamy już informację zwrotną od użytkowników i wiemy, że to sprawdza się wielu obszarach - mówi gość "Resetu". - Chciałbym podkreślić, że ten digital human jest oparty o bazę wiedzy, sprawdzoną i zweryfikowaną przez ekspertów. Mamy pewność, że komunikacja, którą prowadzi użytkownik z tym botem, jest pozbawiona halucynacji, jesteśmy też pewni poprawności odpowiedzi. 

Zdaniem gościa Mateusza Kulika rozmowa z digital human jest jak wideorozmowa z prawdziwą osobą pracującą w obsłudze klienta. - Wg nas to duży krok w stosunku do tradycyjnych czatbotów, które wydają się sztuczne i niezdolne do zrozumienia pewnych niuansów rozmowy - zauważa. 

Digital human może być stosowany na rynku medycznym, w szpitalach, domach opieki. - Tu może działać np. przy rejestrowaniu formularzy, kwestionariuszy, uwalniając w ten sposób czas personelu na bardziej odpowiedzialne zadania - wyjaśnia Łukasz Luty. - Dziś reakcje na digital human są bardzo pozytywne, dla wielu osób to nowinka technologiczna - obcowanie z nią jest ciekawe - dodaje i podkreśla, że wiedzy digital human nie można porównywać do tej, którą wyszukujemy w wyszukiwarce, trudno weryfikowalnej. Wskazuje, że twórcy digital human mają pełną kontrolę nad źródłami jego wiedzy. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik 

Gość: Łukasz Luty (Intelligent Automation Project Manager, Capgemini Polska)

Data emisji: 10.04.2024

Godzina emisji: 17.14

pj/wmkor

Czytaj także

Sztuczna inteligencja tworzy bajki dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 09:32
Od miesięcy zachwycamy się możliwościami AI, naukowcy z Politechniki Lubelskiej postanowili "włożyć ją między bajki". Pod czujnym okiem naukowców sztuczna inteligencja tworzy bajki dla dzieci. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekarz, hydraulik, artysta - dla nich AI nie jest zagrożeniem

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 09:02
Analitycy szacują, że w najbliższych latach 25 procent zawodów w USA i Europie zastąpi sztuczna inteligencja. Są jednak grupy zawodowe, które nie mają się czego obawiać, wśród nich są: lekarze, hydraulicy, artyści, ale także osoby sprzątające, architekci czy prawnicy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współpraca człowieka z AI - jak może wyglądać w przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 19:30
Pod koniec listopada ChatGPT obchodził pierwsze urodziny. - W ciągu zaledwie 12 miesięcy w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji wiele się zmieniło i zmienia się nadal. To jest przełom, którym zachwycają się nie tylko naukowcy i ludzie świata biznesu, ale też zwykli użytkownicy sieci - przekonują członkowie Rady Programowej SoDA AI Research Group. 
rozwiń zwiń