Euro Vibe. Czy młodzi pójdą głosować? Dlaczego warto wybrać europarlamentarzystów?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 19:00
W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego tłumnie wzięli udział ludzie młodzi. Zuzanna Głuch i Michał Mazur wyrażają nadzieję, że tegoroczna frekwencja też będzie wysoka. Podpowiadają, gdzie szukać wiedzy o wyborach zaplanowanych na 9 czerwca i podpowiedzi, na kogo głosować. To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej, dlatego w Czwórce zapraszamy na codzienny Euro Vibe. Tuż po 17.00 serwujemy europejski niezbędnik przedwyborczy.
Zuzanna Głuch i Michał Mazur
Zuzanna Głuch i Michał MazurFoto: Adam Świetlicki/Czwórka
  • 9 czerwca w Polsce odbędą się wybory do Europarlamentu. Polacy wybiorą 53 posłów. 
  • Ponad 40 procent Polaków uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego są znaczące z punktu widzenia obywatela.
  • Udział w wyborach do Europarlamentu jest ważny, choć czasem przed głosowaniem wstrzymuje nas brak wiedzy. 
  • Zuzanna Głuch, choć sama nie jest jeszcze wyborczynią, działa i zachęca do udziału w wyborach. 
  • Michał Mazur wskazuje, że Latarnik Wyborczy może nam pomóc w wyborze tego, na kogo głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024. 

Z badań CBOS wynika, że największe znaczenie dla Polaków mają wybory parlamentarne i prezydenckie. Ponda 40 procent ankietowanych uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego są znaczące z punktu widzenia obywatela. Warto pamiętać, że w Brukseli i Strasburgu podejmowane są decyzje, które są nadrzędne, jeśli chodzi o kraje członkowskie. 

Czy młodzi pójdą do wyborów 9 czerwca?

Deklaracje młodych osób, w sondzie przeprowadzonej przez Jędrzeja Rosiewicza, brzmią obiecująco. Młodzi chcą iść do wyborów, chcą wybrać europosłów. Wskazują, że głosowanie jest ich prawem, ale i obowiązkiem, że dzięki temu mogą coś zmienić, mieć realny wpływ na to, co się dzieje w Unii Europejskiej, której dyrektywy mają bezpośredni wpływ też na nas. 

Zuzanna Głuch jeszcze nie ma 18 lat, 9 czerwca nie będzie mogła oddać swojego głosu, ale już dziś ceni sobie aktywną działalność dla młodzieży - jest działaczką młodzieżową, agentką zmian Domu Spokojnej Młodości i liderka projektu "robię to pierwszy raz". - Już dziś działam i zachęcam do udziału w wyborach, produkuję materiały, które dostarczam wyborcom - zdradza. 


Udział w wyborach do Europarlamentu

Szacuje się, że w wyborach do Europarlamentu udział weźmie mniejsza liczba wyborców, niż to miało miejsce w ostatnich wyborach samorządowych czy parlamentarnych. 

- Wpływa na to kilka czynników. Pierwszy z nich to dystans, który dzieli nas do Brukseli. Mamy mniejszy wgląd w to, co się tam dzieje. Media informują o tym, ale jednak tych newsów jest mniej - mówi Michał Mazur koordynator Młodzi Głosują i Latarnika Wyborczego. - Drugi to brak wiedzy. Unia Europejska to skomplikowana organizacja, skomplikowane instytucje, nie dla każdego oczywistym jest, jak to działa. Warto wiedzieć, że już dziś nowe regulacje, które wchodzą do polskiego prawa, wchodzą tu z poziomu unijnego, a nie krajowego. 

Posłuchaj
27:43 czwórka reset 22.05.2024 euro vibe 17.14.mp3 Euro Vibe. Czy młodzi Polacy wezmą udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego? (Reset/Czwórka)

 

Z Michałem Mazurem zgadza się Zuzanna Głuch, podkreślając, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo Parlament Europejski wpływa na nasze codzienne życie.  - To on decyduje m.in. o zmianach w prawie pracy, prawie gospodarczym, bezpieczeństwie migracyjnym czy ochronie środowiska - wymienia. 

Zobacz także: 

Gościni Czwórki w tym kontekście wskazuje na to, jak ważne są wszelkie akcje informacyjne skierowane do młodych wyborców, a nawet przyszłych wyborców. - Inicjacja wyborcza jest potrzebna. To działania, które obejmują przedstawianie młodym ludziom informacji dotyczących Parlamentu Europejskiego i wdrażanie ich w proces głosowania.

 


Dziś młodzi ludzie interesują się polityką. Zuzanna Głuch podkreśla, że mają rozbudowaną umiejętność krytycznego myślenia i potrafią selekcjonować informacje. W poprzednich wyborach do Europarlamentu młodzi postawili na kwestie ekologiczne, ochrony klimatu. W 2024 roku to wciąż ważny dla nich temat, ale interesują ich również kwestie rozbudowy infrastruktury czy programy Erasmus Plus, lub inne pozwalające im np. na studia za granicami Polski. 

Młodzi wyborcy głosują

- W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego mieliśmy do czynienia ze wzrostem liczby głosujących w każdej grupie wiekowej, szczególnie wśród młodych - wskazuje Michał Mazur. - Na pewno wyborców zmobilizowały mocne nastroje eurosceptyczne. To zmobilizowało do głosowania i przeciwników UE, i tych, którzy nie wyobrażają sobie Polski poza Unią. 

Czytaj także:

W tym roku scenariusz może się powtórzyć. Zuzanna Głuch jest przekonana, że młodzi tłumnie ruszą do urn wyborczych, by wybrać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Michał Mazur jest nieco większym sceptykiem, wskazuje, że obywatele są nieco zmęczeni wyborczym maratonem i wciąż trwającą kampanią wyborczą. Czwórkowi goście zgodnie podkreślają, że te wybory decydują o sprawach dużych, ale też nieco mniejszych. Unia Europejska wyspecjalizowała się w tworzeniu dobrego, skutecznego prawa. 

Na kogo głosować?

Aby poszerzyć naszą wiedzę na temat Unii Europejskiej i samego Parlamentu Europejskiego, możemy skorzystać z materiałów edukacyjnych przeróżnych młodzieżowych inicjatyw. Decyzję "na kogo głosować?" może pomóc nam podjąć wypełnienie kwestionariusza Latarnik Wyborczy. Szczera odpowiedź na 25 pytań wskaże wyborcy, do której partii jest mu najbliżej.  


Wykorzystaj swój głos, by inni nie zdecydowali za Ciebie. Wybory europejskie 9 czerwca 2024 roku./Parlament Europejski w Polsce

***

Wybory do Parlamentu Europejskiego to wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej. Parlament Europejski przyjmuje przepisy, które mają wpływ nie tylko na duże kraje, ale też mniejsze społeczności, wielkie przedsiębiorstwa i wchodzące na rynek start-upy, kwestie globalne i lokalne.

Zapraszamy na kolejne odsłony cyklu Euro Vibe w Czwórce - od 20 do 24 maja o 17.00 - w którym rzetelnie i ciekawie mówimy o wyborach do parlamentu Europejskiego.

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Michał Mazur (koordynator Młodzi Głosują i Latarnika Wyborczego), Zuzanna Głuch (działaczka młodzieżowa, agentka zmian Domu Spokojnej Młodości i liderka projektu "robię to pierwszy raz"), Jędrzej Rosiewicz (dziennikarz Czwórki)

Data emisji: 22.05.2024

Godzina emisji: 17.14

pj/wmkor

Czytaj także

Euro Vibe. Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kogo wybieramy?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 20:00
9 czerwca będziemy wybierać naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, jednego z organów Unii Europejskiej. Na pięcioletnią kadencję Polacy wybiorą 53 europosłów. To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej, dlatego w Czwórce przygotowaliśmy europejski niezbędnik przedwyborczy. Codziennie (do piątku 24 maja) po godzinie 17.00 zapraszamy na Euro Vibe, który prowadzą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro Vibe w Czwórce. Wybory do Parlamentu Europejskiego i dezinformacja

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 20:55
Już 9 czerwca w Polsce oraz w większości europejskich krajów odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wokół wyborów pojawia się wiele treści, jednak także podejmowane są działania dezinformacyjne. - Manipulacja jest najpopularniejszą formą dezinformacji - mówi w Czwórce dr Katarzyna Bąkowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS. - Jest to budowanie takiego obrazu rzeczywistości, gdzie my się gubimy, co jest prawdą, a co jest fałszem. W Czwórce wraz z ekspertami sprawdzamy, jak się uchronić przed nieprawdziwymi informacjami i nie dać zmanipulować.
rozwiń zwiń