"Euro Vibe" w Czwórce. Jak i gdzie szukać informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 17:00
Na 9 czerwca zaplanowano w Polsce wybory do europarlamentu. Obywatele Unii Europejskiej wybiorą łącznie 720 posłów, my - 53 z nich. W Czwórkowym cyklu "Euro Vibe" codziennie wyjaśniamy, na kogo głosujemy w tych wyborach. Dziś zajmujemy się tematem fake newsów związanych z UE i źródłami rzetelnych informacji o tych wyborach. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 
W cyklu Euro Vibe opowiadamy m.in. o tym, gdzie szukać rzetelnych informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego
W cyklu Euro Vibe opowiadamy m.in. o tym, gdzie szukać rzetelnych informacji o wyborach do Parlamentu EuropejskiegoFoto: Shutterstock/Fabrizio Maffei

W poniedziałkowej audycji "Reset" w cyklu "Euro Vibe" profesor Marta Witkowska, ekspertka Komisji Europejskiej z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, zwróciła uwagę na duże zainteresowanie młodych osób wyborami do Parlamentu Europejskiego. To zjawisko mogliśmy już obserwować podczas poprzednich wyborów. Specjalistka zaznaczyła również, że młodzi spragnieni są wiedzy o strukturach unijnych, sięgają po media społecznościowe, ale gubią się w zalewie informacji, nie zawsze potrafią odnaleźć tę prawdziwą. 

To sygnał, że wiedza o sprawdzonych źródłach jest potrzebna. Dlatego dziś opowiemy o fake newsach związanych z Unią Europejską, podpowiemy, jak szukać informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zerkniemy też w stronę działań dezinformacyjnych, by wiedzieć, jak nie dać się na nie nabrać i być szczególnie starannym przy doborze treści i ich weryfikacji. 


Naszymi przewodnikami po świecie sprawdzonych informacji o Unii Europejskiej i nadchodzących wyborach, w których zagłosujemy już 9 czerwca, będą Mikołaj Rogalewicz z Instytutu Cyberbezpieczeństwa oraz dr Katarzyna Bąkowicz, medioznawczyni z Uniwersytetu SWPS. Na tę rozmowę zapraszamy od 17.15. 

***

Wybory do Parlamentu Europejskiego to wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej. Parlament Europejski przyjmuje przepisy, które mają wpływ nie tylko na duże kraje, ale też mniejsze społeczności, wielkie przedsiębiorstwa i wchodzące na rynek start-upy, kwestie globalne i lokalne.

Dlatego codziennie od poniedziałku 20 maja do piątku 24 maja w audycji "Reset" po godzinie 17.00 Czwórka zaprasza na rozmowy o roli i znaczeniu Parlamentu Europejskiego.

***

Audycję z cyklu "Reset" we wtorek (21.05.) o prowadzi Jędrzej Rosiewicz

pj/aw/wmkor

Czytaj także

Wybory do PE. Tak wygląda system liczenia głosów i podział mandatów

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 10:43
W wyborach do PE nie ma przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów. Liczba ta będzie ustalana dopiero po zakończeniu wyborów. System liczenia głosów jest zaś skomplikowany i odbywa się według różnych matematycznych wzorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Euro Vibe. Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kogo wybieramy?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 20:00
9 czerwca będziemy wybierać naszych przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, jednego z organów Unii Europejskiej. Na pięcioletnią kadencję Polacy wybiorą 53 europosłów. To wyjątkowy moment, w którym możemy wszyscy zadecydować o wspólnej przyszłości Unii Europejskiej, dlatego w Czwórce przygotowaliśmy europejski niezbędnik przedwyborczy. Codziennie (do piątku 24 maja) po godzinie 17.00 zapraszamy na Euro Vibe, który prowadzą Piotr Firan i Jędrzej Rosiewicz. 
rozwiń zwiń