Rak piersi. Samobadanie to wyraz miłości do siebie. Jak wykonać samobadanie piersi?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 10:05
Codziennie 19 kobiet w Polsce umiera na raka piersi. Można temu przeciwdziałać poprzez zwiększenie dostępu kobiet do wczesnej diagnostyki i odpowiednią edukację. Ambasadorki Różowego Patrolu, wolontariuszki, działają w całym kraju, by zwiększać wiedzę i świadomość kobiet na temat samobadania. Jak wykonać samobadanie piersi?
W leczeniu onkologicznym bardzo ważne jest wsparcie. Dlaczego samobadanie piersi jest ważne i jak je wykonać
W leczeniu onkologicznym bardzo ważne jest wsparcie. Dlaczego samobadanie piersi jest ważne i jak je wykonaćFoto: shutterstock/VGstockstudio
 • Codziennie 19 kobiet w Polsce umiera na raka piersi. Jesteśmy jedynym krajem, w którym wskaźnik śmiertelności w wyniku zachorowań na nowotwory piersi rośnie. 
 • Wiele kobiet wykryło guza w swojej piersi dzięki samobadaniu. 
 • Ambasadorki Różowego Patrolu w całej Polsce uczą, jak wykonać samobadanie piersi. 
 • Rak to choroba podstępna, dlatego regularna profilaktyka jest tu tak ważna. Ta choroba nie patrzy na PESEL.
 • Jak wygląda leczenie onkologiczne?

Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym wskaźnik śmiertelności w wyniku zachorowań na nowotwory piersi rośnie, wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów 2020. W tym kontekście każdy moment jest dobry, by przypominać o profilaktyce.  Obecnie w blisko 50 Klubach Różowego Patrolu działa blisko 170 certyfikowanych Ambasadorek, które przeszkoliły już ponad 1000 kobiet i mężczyzn. Wśród nich jest Marta Sulimowicz, gość Czwórki. Wraz z nią Czwórkowe studio odwiedziły Romana Rojek i Alina Opyt, pacjentki onkologiczne. 

Onkologiczne świadectwa

- Ja badałam się, bo w mojej rodzinie była historia raka piersi. Zwracałam na to uwagę. Mimo badań, ten guz w piersi urósł. - Alina Opyt dzieli się swoją historią. - Musiałam stanąć przed przykrą rzeczywistością leczenia onkologicznego. To było dwa lata temu, dziś jest rocznica mojej operacji, która uratowała mi życie. Obecnie już się nie leczę. Trafiłam na dobrego lekarza, chirurga, onkologa.

Romana Rojek swojego raka wykryła sama, podczas kąpieli w wannie. - Podczas mycia poczułam zgrubienie, które było czymś nowym. Znam swoje ciało, a to było coś nowego, niepokojącego. Od razu poszłam na USG, wynik był do obserwacji. Niestety podczas drugiego USG było to bardziej podejrzane, potem biopsja, potwierdzenie i trafiłam do szpitala - chemia, operacja, radioterapia, a teraz hormonoterapia - jeszcze przez siedem lat. 

Romana zwraca uwagę, że w jej przypadku rak pojawił się w trudnym momencie życia - śmierć taty, rozstanie z mężem. Te wydarzenia doprowadziły do zachwiania równowagi w jej życiu i ciele. - Stres się kumuluje, nie ma ujścia, zaniedbujemy siebie i rak się rozwija - zauważa. 

Jakie badania wykonać? 

Historie Czwórkowych gości pokazują, jak ważne jest samobadanie piersi wykonywane raz w miesiącu. 

Po to jesteśmy ambasadorkami Różowego Patrolu, by zachęcać kobiety do samobadania się co miesiąc - mówi Marta Sulimowicz. - Uczymy, jak prawidłowo wykonać to badanie. 70 proc. skuteczności mamy w trzech palcach. Zachęcamy kobiety do poznania mapy swoich piersi. To my same jesteśmy w stanie znaleźć ewentualną zmianę. Nie każda zmiana też oznacza raka, każda wymaga sprawdzenia. Jesteśmy pierwsze na straży swego zdrowia. Liczy się czujność i obserwacja. 


Posłuchaj
33:41 czwórka wieczór z czwórką 15.02.2024 onko 20.29.mp3 Jak wykonać samobadanie piersi? Profilaktyka onkologiczna to wyraz miłości do siebie (Wieczór z Czwórką)

 

Różowy Patrol odwiedza przeróżne miasta, miasteczka, wsie. Tam ambasadorki spotykają się z różnymi kobietami, z różnym podejściem do samobadania. Zdarza się, że niektóre kobiety czują wstyd przez samobadaniem, inne strach, że coś znajdą. - My wszystkich zachęcamy, by się badać i wykonywać badania profilaktyczne - podkreśla gość Weroniki Puszkar. - Niestety tylko 30 proc. uprawnionych w Polsce do darmowej mammografii korzysta z tego badania. W Skandynawii ten odsetek to ponad 90 proc.

Obecnie badania są dostępne i darmowe. 

 • Raz w roku należy wykonać USG piersi. 
 • Co dwa lata - mammografię. 
 • Co miesiąc - samobadanie piersi. 

Jak wykonać samobadanie piersi?

Badanie piersi wykonujemy trzema palcami. Samobadanie wykonujemy między 1. a 10. dniem cyklu, jeśli jeszcze mamy cykl; jeśli nie mamy, to może być to 1. dzień miesiąca, ostatni czy inna data.

 • Patrzymy na siebie przed lustrem rozebrane.
 • Sprawdzamy wizualnie, jaki kształt mają piersi, czy się nie zmieniły, czy brodawka nie jest wklęsła.
 • Naciskamy sutki. Sprawdzamy, czy nie ma wydzieliny.
 • Ręce wkładamy pod pachy. Sprawdzamy węzły chłonne.
 • Palców nie wbijamy w pierś, a mocno i intensywnie dotykamy. 
 • Palce prowadzimy od nasady sutka po środek klatki piersiowej i na odwrót. Wykonujemy ruch spiralny. 

- Jako Różowy Patrol jeździmy na spotkania z fantomem piersi. Pokazujemy pierś, w której są trzy guzy - opowiada Marta Sulimowicz. - Kobiety, które naciskają ten fantom, dopiero jak wyczują zmianę, to wiedzą, że ten dotyk to nie jest głaskanie. Podczas samobadania nie zapominajmy też o zbadaniu węzłów chłonnych. Samobadanie to wyraz miłości do siebie i profilaktyka nowotworowa. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Omenaa Mensah (@omenaamensah)

 Czytaj także:

Romana Rojek i Alina Opyt przyznają, że choroba i leczenie miały ogromny wpływ na ich życie. Dziś w codziennym pędzie nie zapominają o sobie. Dają sobie momenty dla siebie, by uwolnić stres, by się zrelaksować, poczuć trochę radości. Są zachłanne na dobre chwile. 

- Okazuje się, że normalność to coś najlepszego, co nam się trafia - mówi Alina Opyt. 

Romana przyznaje, że musi sporo zmienić w swoim życiu, by przepracowanie, przemęczenie, niedospanie i niedojadanie odeszły na bok. - Zauważyłam siebie i to, że najważniejsze jest dbanie o siebie, taki zdrowy egoizm. Wróciłam do siebie. Chodzę na jogę, nordic walking, na tenisa. 

Ambasadorki Różowego Patrolu

Ambasadorka Różowego Patrolu zwraca uwagę, na to, jak ważne podczas chorowania jest wsparcie bliskich czy fundacji. Podkreśla, że liczy się też poszukiwanie rzetelnych źródeł wiedzy. - Fundacja OnkoCafe, z którą my współpracujemy, wie, że liczy się sprawdzona wiedza, i taką się dzieli - zdradza. 

Profilaktyka to skuteczna broń w walce z rakiem piersi. Do tego codziennie przekonują wolontariuszki Różowego Patrolu, który skupia przeszkolone kobiety z organizacji Kobiety w Centrum. - Łączymy, motywujemy, inspirujemy się wzajemnie. Nawiązałyśmy współpracę z OnkoCafe - opowiada Marta Sulimowicz. - W całej Polsce jest już blisko 50 kół Ambasadorek. Docieramy do lokalnych społeczności, we wsiach, miasteczkach, tam gdzie znamy naszych sąsiadów i sąsiadki. Szkolimy też mężczyzn, informujemy też o profilaktyce raka jąder. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Onkocafe (@fundacjaonkocafe)


Posłuchaj także:

Każda Ambasadorka Różowego Patrolu jest przeszkolona przez psycholożki i ekspertki z OnkoCafe. Zgłaszając się do Patrolu, możemy liczyć, że pojawią się w naszej miejscowości. Różowy patrol można zaprosić na spotkanie seniorów, piknik rodzinny, do szkół, na zebrania inicjatyw społecznych etc. 

Przyczyny raka piersi

Rak to choroba podstępna, dlatego regularna profilaktyka jest tu tak ważna. Ta choroba nie patrzy na PESEL i może dotknąć osoby w każdym wieku: dwudziestolatki, karmiące, w ciąży, seniorki, niepalące. 

Niestety wciąż nie znamy wszelkich przyczyn zachorowań. W przypadku około 5-10 proc. nowotworów piersi mówi się o przyczynach genetycznych. W pozostałych przypadkach wskazuje się na przyczyny środowiskowe, klimatyczne, ale często mówi się też o stresie. 

Leczenie nowotworów 

Goście Weroniki Puszkar wskazują, że dziś leczenie nowotworów jest na bardzo wysokim poziomie. - Leczenie jest skrojone pod dany typ raka, dla danej pacjentki lub pacjenta - wskazuje Marta Sulimowicz. 

Czytaj także:

Pacjentki podkreślają, że ważna była dla nich również empatia lekarza, dla którego były człowiekiem, a nie numerkiem. 

Ambasadorka Różowego Patrolu mówi o potrzebie wczesnego wykrycia choroby, konieczności samobadania i świadomości, jak jest to ważne.  

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Marta Sulinowicz (ambasadorka i przedstawicielka Różowego Patrolu), Romana Rojek, Alina Opyt (pacjentki onkologiczne)

Data emisji: 15.02.2024

Godzina emisji: 20.29

pj/kormp

Czytaj także

Rak piersi to epidemia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 19:37
Jeden na pięciu mężczyzn i jedna na sześć kobiet zmierzy się w swoim życiu z chorobą nowotworową. Tak wynika z najnowszego opublikowanego 12 września raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najczęstsze są nowotwory płuc, jelita i piersi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Skonsultuj się z farmaceutą". Kim są ludzie, których spotykamy w aptekach?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 17:57
- Farmaceuta to nie tylko sprzedawca leków w aptece. Jako przedstawiciele tego zawodu musimy mieć wiedzę właściwie o każdym rodzaju środków medycznych, możemy też rozwijać się w firmach farmaceutycznych i projektować medykamenty - mówili studenci Julia Górnicka i Krzysztof Górecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycyjna medycyna chińska - na czym polega i czy jest skuteczna?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 11:40
Medycyna chińska jest jedną z najstarszych na świecie - szacuje się, że liczy sobie blisko 5000 lat. Opiera się na interakcji człowieka z naturą i wzbudza wiele kontrowersji, bo jej skuteczność nadal nie została w pełni potwierdzona naukowo. 
rozwiń zwiń