Terapia Skoncentrowana na Współczuciu - jak działa?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 22:50
W "Wieczorze z Czwórką" porozmawiamy o Terapii Skoncentrowanej na Współczuciu. Sprawdzimy na czym polega, a pomoże nam w tym dr Julia E. Wahl, psycholożka, trenerka podejścia uważności i współczucia. 
Analiza transakcyjna to jedna z metod pracy stosowana w psychologii
Analiza transakcyjna to jedna z metod pracy stosowana w psychologiiFoto: Jacob Lund/Shutterstock

Kto choć raz w życiu usłyszał - weź się w garść i nie użalaj się nad sobą, ten wie, że najczęściej przynosi to odwrotny skutek. Tymczasem Terapia Skoncentrowana na Współczuciu (CFT) opiera się na rozwijaniu cech współczucia w relacji z samym sobą, z innymi osobami i ze światem zewnętrznym.

Na czym dokładnie polega taka terapia? Jakie są jej główne założenia? Jakie techniki i metody wykorzystuje? O tym w środowym wydaniu audycji, po godzinie 20.20, powie dr Julia E. Wahl. Ta psycholożka, trenerka podejścia uważności i współczucia jest wykładowczynią, założycielką i dyrektorką The Mind Institute oraz Polskiej Szkoły Uważności. Jest również kierowniczką i pomysłodawczynią Podyplomowych Studiów Uważności i Współczucia na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu oraz Krakowie, a także Podyplomowych Studiów Ekopsychologii, Ekoterapii i Zmiany Społecznej na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu,

Wcześniej w audycji zaprosimy na serwis pozytywnych informacji, który przedstawi Mateusz Kulik

________

"Wieczór z Czwórką" to autorska audycja prowadzona przez Jakuba Jamrozka, którą współtworzy razem z wydawcą Justyną Janas. Wraz z zaproszonymi gośćmi: psychologami, terapeutami i seksuologami, dziennikarz porusza m.in. tematy relacji, uzależnień, konfliktów, problemów i wartości. Jakub Jamrozek jest laureatem wielu nagród dla dziennikarzy. 

Zobacz także:


***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" w środę (27.03) o 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

aw/USWPS

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia rozmowa
Czytaj także

"W metaversie nie słychać krzyku". Przemoc w świecie VR

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 07:40
Wiele osób, które poruszają się po metaversie, nie bierze pod uwagę, że awatary to reprezentanci realnie istniejących ludzi. Często też eksplorują nowe, mroczne tożsamość. Co może mieć różne konsekwencje - mówi dr Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca z nawykami. Jak może nam pomóc w codziennym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 15:15
Psychoterapeutka Anna Mochnaczewska przekonuje, że nie ma magicznych rozwiązań ani cudownych recept na szczęście. Istnieją nawyki, które możemy wyrobić i utrwalić w naszym życiu. - Praca z nawykami to istotna część naszego samorozwoju. W tym bardzo pomocna jest perspektywa "zdrowego dorosłego" - mówi terapeutka w Czwórce. - Im więcej jesteśmy w tym trybie, tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.
rozwiń zwiń