VIP Team. O niepełnosprawności wzroku z przymrużeniem oka

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 13:00
Monika Dubiel i Mikołaj Jabłoński na kanale VIP team rozmawiają m.in. o memach o niewidomych, o tym, że miłość jest ślepa, o seksie i randkach w ciemno.
- Jeśli ktoś jest sam z białą laską w tramwaju, to znaczy, że jest pewny siebie i tego, co robi. Na pewno potrafi wsiąść i wysiąść z pojazdu więc jeśli ktoś nagle szarpie go za rękę, żeby pomóc, to prawdopodobnie tylko zaszkodzi - mówi Monika Dubiel z VIP team. (zdj. ilustracyjne)
- Jeśli ktoś jest sam z białą laską w tramwaju, to znaczy, że jest pewny siebie i tego, co robi. Na pewno potrafi wsiąść i wysiąść z pojazdu więc jeśli ktoś nagle szarpie go za rękę, żeby pomóc, to prawdopodobnie tylko zaszkodzi - mówi Monika Dubiel z VIP team. (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixel-Shot/shutterstock.com

- Jestem ubrana w czarne spodnie typu dzwony w czterolistne koniczynki i w bluzę z długim rękawem w różnokolorowe paski. Włosy długie, ciemne, spięte w kucyk - tak Monika Dubiel przedstawia się słuchaczom Czwórki. - W ten sposób też witamy się z Mikołajem w filmikach na naszym kanale. Robimy to z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących, ponieważ sami tacy jesteśmy.  

Wszyscy żyjemy w tym samym świecie

Duet VIP Team działa w mediach społecznościowych, a ich profil na TikToku śledzi już ponad 600 tysięcy obserwujących. Są także na Instagramie, na Facebooku i na YouTubie, gdzie zamieszczają materiały wideo. Wszystko po to, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości tych, którzy nie mieli odwagi zapytać o życie osób niewidomych. - Na początku nasze filmiki były odpowiedzią na pytania, które sami kiedyś usłyszeliśmy. Potem, w komentarzach, zaczęły pojawiać się pytania od widzów i do dziś są one dla nas inspiracją - opowiada gość Czwórki. - Ważne jednak jest to, że nie mówimy o świecie osób niewidomych czy słabowidzących, ponieważ uważamy, że to jest jeden wspólny świat, że wszyscy w nim żyjemy.

"Niewidomy" jest OK

O co pytają internauci? - O wszystko to, o co nie zapytaliby w trakcie rozmowy twarzą w twarz. W internecie łatwiej to przychodzi, nie ma hamulców, więc ludzie się nie krygują, bo są anonimowi - śmieje się rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Spotykamy się na przykład z wątpliwościami natury językowej - czy słowo "niewidomy" nie jest obraźliwe? Uspokajam, że nie. To naturalne określenie i śmiało można go używać. Mieliśmy też pytania o zwroty "do widzenia" i "miło cię widzieć", których ludzie boją się używać w stosunku do osób niewidomych. Zupełnie niepotrzebnie, bo my ich też używamy na co dzień.

VIP team na YouTube'ie! | VIP team

Posłuchaj
40:51 CZWÓRKA Strefa Prywatna - 01.02.2023.mp3 VIP team: wszystko, co chcieliście wiedzieć o niewidomych i słabowidzących, ale baliście się zapytać (Strefa Prywatna/Czwórka) 

"Nie szarp mnie za rękę"

Są jednak zachowania, których osoby niewidome i słabowidzące nie lubią. - Jeśli ktoś jest sam z białą laską w tramwaju, to znaczy, że jest pewny siebie i tego, co robi. Na pewno potrafi wsiąść i wysiąść z pojazdu, więc jeśli ktoś nagle szarpie go za rękę, żeby pomóc, to prawdopodobnie tylko zaszkodzi, bo w takiej sytuacji łatwo stracić równowagę - tłumaczy Monika Dubiel. - Nadmierna chęć pomocy bywa uciążliwa, tak samo jak jej brak. Nie jestem alfą i omegą i też czasami proszę o pomoc. Robię to, kiedy naprawdę jej potrzebuję, i z radością mogę powiedzieć, że odsetek osób, które mi odmawiają, jest znikomy.

Jak NIEWIDOMI grają w TENISA? | VIP Team

Zobacz także:

Porzucone hulajnogi - przekleństwo ostatnich lat

A co w przestrzeni miejskiej najbardziej przeszkadza osobom z niepełnosprawnością wzroku? - Porzucone hulajnogi na chodnikach - przekleństwo ostatnich kilku lat. I - paradoksalnie - duża przestrzeń bez przeszkód. Poruszamy się w oparciu o punkty orientacyjne. Pamiętam, że w drodze do domu mijam śmietnik, słupek, trawnik. Wyczuwam to wszystko laską. Kiedy ktoś "czyści" przestrzeń z elementów, które mogą uchodzić za przeszkody, tracę orientację - dodaje gość Czwórki. 

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Monika Dubiel (psycholożka, iberystka, współtwórczyni kanału VIP team)

Data emisji: 01.02.2023

Godzina emisji: 20.15

kul

Czytaj także

Jak wspierać młodych dorosłych ze spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Okres dojrzewania stanowi w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przełom rozwojowy, w którym szczególną rolę odgrywają ludzie z najbliższego otoczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy muzyka może uspokajać? Gongi, misy, dzwonki koshi - co Ciebie relaksuje?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:46
Odpoczynek to sztuka, przy dzisiejszym tempie życia warto ją opanować. Gdy w pracy nam się nie chce, gdy na uczelni nie jest łatwo, a może czeka nas kolejny egzamin maturalny, warto postawić na relaks. Warto spróbować relaksacyjnego koncertu z użyciem mis tybetańskich, gongów czy dzwonków koshi. 
rozwiń zwiń