Emilia Sitarz: każdy może grać na fortepiane

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 10:40
- Kocham dźwięki, nawet bardziej niż muzykę. Dlatego interesuje mnie i najbardziej mi się podoba muzyka stworzona z pojedynczych dźwięków - śmieje się Emilia Sitarz, pianistka,  pedagog, dyrektor artystyczna festiwalu Kwadrofonik, i pomysłodawczyni programu "Nanodźwięki". 
Emilia Sitarz z zespołu Kwadrofonik
Emilia Sitarz z zespołu KwadrofonikFoto: Agata Grzybowska/mat. prom.
  • Emilia Sitarz jest pianistką, pedagogiem, dyrektor artystyczną festiwalu Kwadrofonik i pomysłodawczynią programu Nanodźwięki.
  • Współpracuje z osobowościami muzyki pop czy jazzu - m.in. z Dorotą Miśkiewicz, Arturem Rojkiem i Melą Koteluk. Z Bartkiem Wąskim tworzy Lutosławski Piano Duo oraz kwartet Kwadrofonik.
  • Jest pomysłodawczynią programu edukacyjnego dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz w spektrum autyzmu "Nanodźwięki".
  • - Zależy mi na obaleniu pewnych mitów, które funkcjonują w w edukacji muzycznej, szczególnie w XXI wieku. Uważam, że na pianinie może grać każdy - podkreśla gość Czwórki.

Jak "żyje" muzyka?

Jak przekonuje gość Czwórki, artysta tworzy muzykę, a potem te kompozycje idą w świat, uwalniają się od twórcy, zaczynają żyć własnym życiem. - Czasami muzyka wywołuje mniejsze lub większe poruszenie, czasami w ogóle nie działa, ale jeśli tylko można, należy robić tak, żeby ludzi dobrze tą muzyką potraktować - przekonuje. - A czasami jest tak, że potrzebujemy muzyki, żeby się zrelaksować albo naładować energią albo, żeby oczyścić.

Czym są "Nanodźwięki"? 

"Nanodźwięki" to nazwa szerszego programu, który realizuję od trzech lat i który dotyczy różnych sposobów edukacji muzycznej przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnościami: czasami są to warsztaty, czasami lekcje indywidualne - mówi Emilia Sitarz. - Zależy mi na obaleniu pewnych mitów, które funkcjonują w tym obszarze, szczególnie w XXI wieku, bo uważam, że edukacja muzyczna powinna być bardziej rozszerzona i przeznaczona na przykład dla młodzieży w spektrum autyzmu. Bo młodzież - generalnie - jest największym odbiorcą muzyki.

Posłuchaj
47:08 CZWÓRKA - Wieczór z Czwórka sitarz 17.08.2023.mp3 Pianistka Emilia Sitarz o edukacji muzycznej i programie "Nanodźwięki" (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

"Uważam, że każdy może grać na fortepianie"

Program nie ma określonej formuły, może się rozrastać i być dopasowany do idealnych potrzeb ucznia. - Uważam, że na fortepianie może grać każdy, choć nie jest to popularne stwierdzenie i często spotykam się ze sprzeciwem. Nie tylko muzyków czy pedagogów, ale też rodziców, którzy twierdzą, że jeśli ich dziecko nie będzie w stanie zagrać "Dla Elizy", to nie może być pianistą. A tak nie jest - podkreśla rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Fortepian jest tylko bramą do świata dźwięków, bo muzyka to coś więcej niż utwory z czasów klasycyzmu czy romantyzmu. Sam świat dźwięków jest fascynujący, a dzieci z niepełnosprawnościami są na niego bardzo wrażliwe.

Mela Koteluk & Kwadrofonik - Drzewa [Official Music Video] | Warner Music Poland


Komunikacja na linii mózg - palce

Jak przyznaje pianistka, w dzisiejszych czasach zapominamy, co muzyka ma nam do zaoferowania. A dzieci są tak wrażliwe i mają tak wspaniałą wyobraźnię, że dla nich często wydobycie nawet jednego dźwięku lub dwóch dźwięków, stanowi doświadczenie słuchowe, ruchowe, dotykowe. - Od razu namawiam dzieci do improwizacji, do tego, żeby komponowały i uwierzyły, że mogą wymyślić swój utwór - dodaje gość Czwórki. - Jestem też fanatyczką różnych ćwiczeń, o czym doskonale wiedzą moi uczniowie. Najważniejsze są dla mnie ćwiczenia rozwijające komunikację między mózgiem i placami i na przykład w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym pracujemy nad każdym paluszkiem. Sprawienie, że można poczuć własne ciało jest dla nich bardzo ważne.    

Sprawdź też:

Jakiej muzyki słuchają osoby w spektrum?

Świat sztuki ciągle niewiele ma do zaoferowania osobom z niepełnosprawnościami, a one "garną się" do kultury. - Znam osoby w spektrum, które uwielbiają muzykę heavy metalową, więc jestem daleka od generalizowania co i dla kogo jest dobre, i jak zadziała - wyjaśnia Emilia Sitarz. - W takcie naszych koncertów przyjaznych sensorycznie zawsze komunikujemy słuchaczom, jakie dźwięki za chwilę usłyszą. Że będzie głośniej albo szybciej. To edukacja poprzez rozrywkę i komunikację. 

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Emilia Sitarz (pianistka, dyrektor artystyczna festiwalu Kwadrofonik) 

Data emisji: 18.08.2023

Godzina emisji: 20.25

kul

Czytaj także

Kolory w psychologii. "Dzięki nim kontrolujemy swoje życie"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 09:40
Czerwony jest uwodzicielski, czarny - tajemniczy i dyskretny, niebieski oznacza harmonię i wierność, a zielony - uspokaja. Chęć dożycia i działania to pomarańcz i żółć. Tymczasem, jak twierdzą psychologowie, kolor jest też zewnętrzną odpowiedzią na wewnętrzne stany, ma też znaczenie dla tego, jak jesteśmy odbierani przez innych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Efekt Tetrisa". Jak gry wpływają na postrzeganie świata?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 08:50
To jedna z najczęściej studiowanych gier wideo w psychologii. Analiza jej budowy wiele już powiedziała nam na temat różnych rodzajów pamięci. Ale Tetris ma także wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy świat.
rozwiń zwiń