Bycie miłym się opłaca. Dobrze wpływa na nasze samopoczucie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 10:26
Okazuje się, że bycie miłym to cudowny lek na skołatane nerwy i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Udowodniły to badaczki z SWPS, które przetestowały tę hipotezę. 
Bycie miłym opłaca się nam samym. Pozytywnie wpływa na nasz organizm.
Bycie miłym opłaca się nam samym. Pozytywnie wpływa na nasz organizm.Foto: Shutterstock/Daisy Daisy
  • Bycie miłym wpływa na nasze samopoczucie, co udowodnili naukowcy z Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu SWPS. 
  • Warto odróżnić bycie miłym od uprzejmości. 
  • Miłym możemy być w codziennym, realnym życiu, ale też w sieci. 
  • Bycie miłym sprawia, że mamy lepszy nastrój, jesteśmy zadowoleni z siebie i mamy większe poczucie sensu życia. 

Bycie miłym się opłaca

Przywitanie naszych sąsiadów w windzie czy na klatce schodowej, miłe, codzienne gesty pozytywnie wpływają na samopoczucie ludzi. Przede wszystkim dobrze działają na nas samych. Sprawdzili to badacze z Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu SWPS. Przetestowano hipotezę czy praktykowanie bycia miłym wpłynie pozytywnie na samopoczucie uczestników badań. Sprawdzano między innymi związek między częstością okazywania innym miłych gestów a dobrostanem uczestników podczas pandemii COVID-19. W badaniu wzięło udział 497 osób z różnych krajów europejskich, m.in. Wielkiej Brytanii, Portugalii, Włoch i Polski. 

Nie myl bycia miłym z uprzejmością

- Warto tu odróżnić bycie miłym od uprzejmości. Potocznie określeń: życzliwy, uprzejmy, miły, używamy wymiennie. Bycie miłym to gesty, które nic nas nie kosztują, albo kosztują niewiele. Przykładem takich gestów będzie np. serdeczne podziękowanie kasjerce w sklepie - mówi dr Olga Białobrzeska z Uniwersytetu SWPS. - Uprzejmość zaś wynika z dobrych manier - zachowujemy się tak, bo wypada, bo trzeba, albo mamy w tym jakiś interes - dodaje. 

Miłym można być nie tylko podczas codziennych spotkań w realu, ale też w sieci. - Używanie odpowiednich emotikonek, czy napisanie w miły sposób recenzji jakiegoś miejsca, restauracji to przykłady takich zachowań w internecie - mówi ekspertka. 


Posłuchaj
03:16 czwórka czwóka do piątej 23.11.2023 bycie miłym 14.22.mp3 Jak bycie miłym wpływa na nasze samopoczucie (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Co nam daje bycie miłym?

Oczywiście sąsiedzi czy znajomi w grupie na Messengerze nie rozpoznają, czy nasz uśmiech jest szczery czy doklejony, ale doskonale z tym poradzi sobie nasz mózg. Organizmu łatwo nie oszukamy. - Prawdziwa serdeczność dostarcza nam sporo dobrego, ta sztuczna niekoniecznie - podkreśla naukowczyni. - Bycie miłym nam się opłaca. Okazało się, że wykonywanie miłych, codziennych zachowań pozytywnie wpływa na:

  • nasze samopoczucie,
  • mamy lepszy nastrój,
  • jesteśmy bardziej zadowoleni z siebie,
  • jesteśmy bardziej zadowoleni z relacji, jakie mamy z innymi,
  • odczuwamy większe poczucie sensu życia. 

Przy okazji badań nad byciem miłym udało się skruszyć jeden z polskich stereotypów - nie jesteśmy tak gburowaci, jak lubimy o sobie mówić. 

Sprawdź także:

- Jako Polacy zdajemy sobie sprawę, że bywamy mrukliwi, ale nie lubimy tego w sobie - mówi dr Olga Białobrzeska. - Podróżując, obserwujemy inne społeczeństwa i widzimy, że może być milej, życzliwiej.
Mamy motywację by budować ciepłą, życzliwą atmosferę. Przed nami jest zadbanie o to. 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał: Szymon Majchrzak 

Data emisji: 23.11.2023

Godzina emisji: 14.22

pj/qch

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - jak pomaga nam w życiu codziennym?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 19:10
- Sztuczna inteligencja, algorytmy uczenia i sieci neuronowe to jest coś, z czym mamy do czynienie na co dzień. Nie uciekniemy od tego, ale też nie mamy się czego bać - przekonuje Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa. - Powinniśmy tylko zwracać uwagę, co robimy z naszymi danymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Dobosiewicz w grupie 100 uczniów najlepszych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2023 09:42
Jakub Dobosiewicz znalazł się wśród 100 najlepszych uczniów świata w prestiżowym konkursie Rise Global Winners 2023. Jak się okazuje, w tym programie wcale nie chodzi o oceny, a zauważenie młodych liderów i liderek zmian na lepsze. 
rozwiń zwiń