Leśny Kawaler podpowiada, jak obserwować dziką naturę

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 09:50
- Od dziecka siedziałem na drzewach, obserwowałem przyrodę i uczyłem się zachowań zwierząt. Teraz moją misją jest stworzenie dla nich jak najlepszej przyszłości - opowiada Dawid Popończyk, znany w sieci jako Leśny Kawaler. 
Leśny Kawaler, czyli Dawid Popończyk i Weronika Puszkar w Czwórce.
Leśny Kawaler, czyli Dawid Popończyk i Weronika Puszkar w Czwórce.Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Dawid Popończyk jest studentem dziennikarstwa, który od dziecka pasjonuje się przyrodą. 
  • W sieci znany jest jako Leśny Kawaler. 
  • Na swoim kanale na YouTube dzieli się wiedzą na temat dzikiej natury i życia zwierząt.   
  • - Moją misją jest stworzenie jak najlepszej przyszłości dla przyrody i mieszkańców lasu - mówi gość Czwórki. 

Od spacerów z dziadkami do kanału na YouTube

- Kiedy miałem 4 lata, zacząłem chodzić z babcią i dziadkiem do lasu, obserwować życie jego mieszkańców. To, co kiedyś było dziecięcą fascynacją, stało się  życiową pasją - opowiada Dawid Popończyk. - Dzisiaj każdą wolną chwilę spędzam w lesie. Kocham zwierzęta, sprzątam lasy, zachwycam się przyroda i chciałbym tym zarazić też innych. 

Leśny Kawaler i jego misja 

Na co dzień gość Czwórki studiuje dziennikarstwo i jak przyznaje, nauka na tym kierunku po raz drugi "otworzyła mu oczy" na przyrodę. - Zdałem sobie sprawę, że moją wiedzą i obserwacjami mogę podzielić się z innymi. Kupiłem kamery, aparat i jako Leśny Kawaler zacząłem nagrywać filmy - wspomina. - Moją misją jest stworzenie jak najlepszej przyszłości dla natury i zwierząt. 

Jak obserwować zwierzęta?

- Zwierzęta mi zaufały, więc na wyprawy nie zabieram towarzyszy. Nagrywając je zachowuję szczególną ciszę i ostrożność, ponieważ bardzo zależy mi na ich poczuciu bezpieczeństwa - podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar. - Człowiek zostawia w lesie swój ślad zapachowy. Jeśli jest częstym gościem, zwierzęta przyzwyczajają się do jego obecności. Oczywiście pod warunkiem, że nie zakłóca ich spokoju. 

NIEZWYKŁA HISTORIA WILKA BEZ JEDNEJ ŁAPY [2022-2024] | Leśny Kawaler

- Zwierzęta najlepiej obserwować w cichym i ustronnym miejscu, czyli na pewno nie przy samej drodze, po której jeżdżą samochody - podpowiada. - Dobrze jest to robić albo rano, albo wieczorem, a jako zasłonę wykorzystać drzewa. Należy też zwrócić uwagę na kierunek wiatru i ustawić się tak, by nie wiał on od nas do zwierząt, bo wtedy nasz zapach może je spłoszyć.

- Każde zwierzę, podobnie jak ludzie, ma inny charakter. Jedne są "wystrzałowe" i zabawowe, inne bardziej spokojne. Oczywiście najbardziej dokazują młode, ale zdarzało mi się obserwować też "rozbrykane" mamy - opowiada Dawid Popończyk. - Ten świat jest fascynujący i wciąga jak dobra powieść. Powinniśmy o niego odpowiednio zadbać.

Zobacz także:

Posłuchaj
19:27 CZWÓRKA Czwórka do piatej - lesny kawaler 05.02.2024.mp3 Dawid Popończyk o tym, jak został Leśnym Kawalerem i czego ludzie mogą nauczyć się od zwierząt (Czwórka do piątej/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Kto pytał?

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Dawid Popończyk (student dziennikarstwa, pasjonat przyrody, twórca internetowy Leśny Kawaler)

Data emisji: 05.02.2024

Godzina emisji: 15.15

kul/aw

Czytaj także

Fotografia koncertowa. Jak oddać emocje tysięcy fanów?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2023 12:00
Są najbliżej gwiazd i mają dostęp do miejsc, do których zwykli uczestnicy imprez nie mogą wchodzić. Nic więc dziwnego, że o pracy fotografa na festiwalach muzycznych marzy wielu. - Czasami jedno dobre zdjęcie potrafi "ciągnąć się" za muzykiem czy zespołem przez całe życie. Ta świadomość mobilizuje mnie do pracy - mówi fotograf Bartek Muracki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egzystencjalny wymiar majsterkowania. Adam Słodowy i "Zrób to sam"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 17:20
Popularyzator majsterkowania - tak mówi się o nim dziś. W lat 80. był gwiazdą telewizji i twórcą kultowego programu "Zrób to sam". Adam Słodowy miał tysiące różnych pomysłów i minę, która mówiła, że wszystko będzie dobrze.
rozwiń zwiń