Koło Skandynawistów UW Norrsken i Międzynarodowy Dzień Gofra

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 21:00
25 marca przypada Międzynarodowy Dzień Gofra, to święto szczególnie celebrowane w Skandynawii. - Tam gofry, cynamonowe bułeczki i inne słodkości je się na śniadanie - mówią Zofia Dreger i Katarzyna Zaniewska z Koła Skandynawistów UW Norrsken. - Być może mieszkańcy tych zimnych klimatów chcą poprawić sobie w ten sposób humor. Święto jest także okazją, żeby porozmawiać o działalności koła.
Spotkania organizowane w ramach Koło Skandynawistów UW Norrsken to okazja, żeby m.in. porozmawiać po szwedzku.
Spotkania organizowane w ramach Koło Skandynawistów UW Norrsken to okazja, żeby m.in. porozmawiać po szwedzku.Foto: shutterstock/4 PM production
  • W Czwórce gośćmi są Zofia Dreger i Katarzyna Zaniewska z Koła Skandynawistów UW Norrsken. 
  • Okazją do spotkania jest Międzynarodowy Dzień Gofra, który przypada 25 marca. 
  • W audycji mówimy o skandynawskich słodkościach, a także o działalności koła. 

Międzynarodowy Dzień Gofra to prawdziwa gratka dla łasuchów. Święto, obchodzone 25 marca, dużą popularnością cieszy się w Skandynawii. O święcie i działalności Koła Skandynawistów UW Norrsken opowiadają w Czwórce Zofia Dreger i Katarzyna Zaniewska.

- W Szwecji gofry mają kształt serca, od razu na ich widok robi się cieplej - śmieją się rozmówczynie Weroniki Puszkar. - W Skandynawii w ogóle je się dużo słodkości, oprócz gofrów są to też cynamonki i szafranowe bułeczki Lussekatter.


Koło Skandynawistów UW Norrsken - celebrują zwyczaje ze Szwecji

Te ostanie kojarzone są z Dniem Świętej Łucji, który przypada 13 grudnia i jest jednym z ważniejszych świąt w Szwecji. - To jest generalnie ważna postać, chociaż nie wywodziła się ze Szwecji ani z innego kraju skandynawskiego, lecz z Włoch, z Sycylii. Według wierzeń, w ciągu tych długich zimowych nocy ma przywoływać nadzieję światła do Szwecji i do innych krajów - mówią studentki. - Właśnie w połowie grudnia celebrujemy to święto na naszej uczelni. Studenci przebierają się na biało i idziemy w pochodzie, na którego czele podąża święta Łucja w koronie ze świecami. Biały kolor ma być symbolem światła i niewinności świętej Łucji. Podczas procesji śpiewamy piosenki, a potem jemy cynamonowe i szafranowe bułeczki. Świetnie się przy tym bawimy.


Źr. Youtube/Ambasada Szwecji/Bułeczki cynamonowe "kanelbullar" Michała Godynia, szefa kuchni w rezydencji ambasadora Szwecji


Koło Skandynawistów UW Norrsken - czym się zajmuje w ramach swojej działalności?

Koło Skandynawistów UW Norrsken jest bardzo aktywne. Działalność koła skupia się na zgłębianiu tajników kultury i języków skandynawskich. Młodzi ludzie mają okazję spotykać się z ciekawymi ludźmi, którzy opowiadają o tym regionie. Istotą koła są jednak sprzyjające wymianie poglądów i budowaniu więzi swobodne rozmowy.

- Podczas organizowanych przez nas språkcafé spotykamy się i rozmawiamy po szwedzku. Każdy jest tam mile widziany. Nie tylko studenci, ale również osoby z zewnątrz w każdym wieku, które chociaż trochę mówią po szwedzku albo chcą posłuchać, jak brzmi ten język - tłumaczą Zofia i Katarzyna. - Nasze spotkania służą zacieśnieniu więzi. Wymianie informacji i swobodnej konwersacji bez strachu, że zrobi się jakiś błąd. Wszystko dzieje się "na spontanie". Rozmawiamy też o kryminałach skandynawskich, a o wszystkich wydarzeniach można dowiedzieć się w naszych mediach społecznościowych.


Posłuchaj
14:15 CZWORKA/Czwórka do piątej - skandynawia koło naukowe25.01.2024.mp3 O skandynawskich tradycjach i działalności Koła Skandynawistów UW Norrsken opowiadają jego członkinie Zofia Dreger i Katarzyna Zaniewska (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Zofia Dreger, Katarzyna Zaniewska (Koło Skandynawistów UW Norrsken)

Data emisji: 25.03.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/wmkor

Czytaj także

Interstudent 2024. Znamy tegorocznych laureatów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 16:40
W Polsce kształci się już ponad 105 tysięcy studentów z zagranicy - na przekroczenie tego pułapu nasze  uczelnie czekały kilkanaście lat. Jednym z nich jest Heybat Naghiyev z Azerbejdżanu - zdobywca tytułu Interstudent 2024 w kategorii studia magisterskie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naturalne metody konserwowania żywności. SGGW szuka rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 20:45
SGGW chce wdrożyć nowe sposoby konserwowania żywności i planuje wprowadzić na rynek szereg rozwiązań opartych na metabolitach bakterii. Jednym z obszarów ich zastosowań jest konserwacja żywności bazująca na naturalnych procesach. Na razie prace trwają jeszcze w laboratorium, ale być może rozwiązanie z powodzeniem będzie stosowane w rzeczywistości. 
rozwiń zwiń