Październik Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. Ochrona poczty elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 18:35
Trwa 11. edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana jest przez agencję ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W tym roku skupia się na zagrożeniach, w których wykorzystywana jest socjotechnika. Joanna Wziątek mówi, co zrobić z "dziwnymi e-mailami" i czemu trzeba chronić swoją pocztę. 
Specjaliści od cyberbezpieczeństwa przestrzegają przed otwieraniem załączników, klikaniem w linki od nieznanych nadawców
Specjaliści od cyberbezpieczeństwa przestrzegają przed otwieraniem załączników, klikaniem w linki od nieznanych nadawcówFoto: sitthiphong/Shutterstock
 • Październik - Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. Czwórka włącza się w tę akcję. Cały miesiąc przypominamy o bezpieczeństwie w sieci. 
 • Joanna Wziątek, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa, w Czwórce rozprawia się z mitem, że na cyberataki narażeni są tylko bogaci. Dane zwykłego "Kowalskiego" są też bardzo cenne dla cyberprzestępców. 
 • Jeśli dostaniemy "dziwny mail", nie klikajmy w linki, nie otwierajmy załączników.
 • Na naszych prywatnych skrzynkach mailowych znajduje się wiele cennych danych. Dbajmy o zabezpieczenia i synchronizujmy nasze telefony z innymi prywatnymi urządzeniami. 

W Czwórce dbamy o cyberbezpieczeństwo w praktyce. Obalamy mity, omawiamy popularne opinie oraz przedstawiamy wam fakty. Wraz z Joanną Wziątek, specjalistką ds. cyberbezpieczeństwa, sprawdzamy, jak zabezpieczać swoje dane, telefony i maile, nawet jeśli jesteśmy takim zwykłym "Janem Kowalskim".

Wiele osób uważa, że na cyberataki narażeni są tylko bogaci, ci, którzy mają miliony na koncie. Joanna Wziątek podkreśla, że każdy z nas coś ma, a na pewno każdy ma coś, co może zainteresować cyberprzestępców. 

Dla nich interesujące mogą być:

 • nasza niekaralność,
 • brak kredytów i historii kredytowej
 • albo dobra historia kredytowa - braliśmy kredyty i regularnie je spłacaliśmy - wymienia. 

Posłuchaj
16:35 czwórka czwórka do piątej 19.10.2023 14.16 cyberbezpieczeństwo.mp3 Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa. Jak dbać o swoją pocztę e-mail i po co synchronizować swój telefon - podpowiada specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa opisuje też cyberprzestępców jako osoby leniwe. - Im trudniej jest opracować atak na kogoś bogatego, dobrze zabezpieczonego niż wysłać milion maili do różnych osób i poprosić ich o pomoc, kliknięcie w link, mały przelew - wyjaśnia. - Swoim mailem mogą nas przekierować na stronę, która np. wygląda jak strona logowania do naszego banku, ale nią nie jest. Gdy się tam zalogujemy, nasze dane logowania trafią do hakera. Dzięki temu dostanie on dostęp do naszego konta - nie musimy mieć tam wielkich pieniędzy, ale będą to np. wszystkie nasze oszczędności. 

Dziwna wiadomość. Jak rozpoznać e-mail od oszusta?

Zdarza się, że na nasze skrzynki poczty elektronicznej przychodzą "dziwne maile" np. ktoś chce nam zostawić ogromne pieniądze, przekazać spadek. - Warto wiedzieć, że to oszustwo. Powinniśmy wiedzieć, że coś jest nie tak - mówi gość Marty Hoppe. - Zwykle takie maile trafiają do spamu. Jeśli je zauważymy, możemy "pobawić się" z tym cyberprzestępcą, pożartować z niego. Nic nam nie grozi jeśli:

 • nic nie ściągamy,
 • nie klikamy w załączniki,
 • nie klikamy w linki,
 • nie podajemy swoich danych osobowych, numeru PESEL. 

Zwykle cyberprzestępcy sami rezygnują z korespondencji z nami, jeśli ich maile nie odnoszą skutku. Zdarza się, że hakerzy proszą o wysłane skanu dowodu, opłaty za koszty przelewu, opłacenie kosztów aktu notarialnego. Nic z tych rzeczy nie powinniśmy robić. 

Zbliżają się dni przedświątecznych promocji. To też może wzmóc aktywność cyberprzestępców. - Promocje są fajne, jeśli są prawdziwe i realne - wyjaśnia Joanna Wziątek. - Sprawdzajmy, od kogo dostajemy mail. Konfigurując swoją pocztę, każdy z nas może wpisać, co chce, w pole "imię nazwisko", cyberprzestępcy też. Dlatego sprawdzajmy adres e-mail nadawcy. Nie otwierajmy załączników z "chińskimi znaczkami", nie pobierajmy programów do ich otworzenia. 


Joanna Wziętek i Marta Hoppe w studiu CzwórkiJoanna Wziątek i Marta Hoppe w studiu Czwórki

Włamanie na pocztę - to groźne

Służbowe skrzynki mailowe zwykle są dobrze chronione. Sami powinniśmy dbać o nasze prywatne maile. - Wbrew pozorom na naszych prywatnych skrzynkach jest sporo danych o nas. Nawet różne rządowe programy wysyłają nam maile, w których załącznikach są nasze dane, PESEL-e naszych dzieci, adresy - wyjaśnia gość Czwórki. 

Joanna Wziątek zaleca też zabezpieczanie swoich smartfonów. - Sama blokada ekranu nie wystarczy. Należy mieć też hasło - mówi. - Róbmy też kopie zapasowe naszych danych, nawet jeśli czujemy, że dobrze zabezpieczyliśmy nasz telefon. W przypadku utracenia go, rozbicia, zgubienia będziemy w innym miejscu mieć kopię kontaktów, zdjęć. Korzystajmy też z menadżera haseł. 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek (specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa)

Data emisji: 19.10.2023

Godzina emisji: 

pj

Czytaj także

Aplikacje aktualizuj natychmiast. Ale dlaczego we wtorek?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2023 13:08
Korzystanie z urządzeń elektronicznych stało się dla nas codziennością. Smartfony, tablety, laptopy czy komputery stacjonarne pomagają nam w pracy, zabawie oraz komunikacji z innymi ludźmi. Jednakże aby cieszyć się ich pełną funkcjonalnością, musimy regularnie aktualizować oprogramowanie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa. Dbamy o nie w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 09:00
Już po raz 11. październik został ogłoszony miesiącem cyberbezpieczeństwa - to kolejna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana przez agencję ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W tym roku skupia się na zagrożeniach, w których wykorzystywana jest socjotechnika. Czwórka też się w nią włącza!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa. Bezpieczny telefon - to możliwe

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 21:00
Trwa 11. edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana przez agencję ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W tym roku skupia się na zagrożeniach, w których wykorzystywana jest socjotechnika. W Czwórce sprawdzamy, czy nasze smartfony są bezpieczne i jak sprawić, żeby takie były. 
rozwiń zwiń