Pentester. Jak być o krok przed cyberprzestępcą?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 15:12
Cyberprzestępcy nie śpią, cały czas zaskakują świat nowoczesnych technologii sposobami na obejście zabezpieczeń. Są jednak tacy, którzy pracują, by wyprzedzić ich włamania i ataki. Wśród nich jest inż. Weronika Buras, która zamyka "nieszczelne drzwi" systemów. 
NASK ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Główny Urząd Statystyczny
NASK ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod Główny Urząd StatystycznyFoto: Portrait Image Asia/Shutterstock

44 procent badanych wskazało, że w zeszłym roku największe zagrożenie dla ich działalności miały ataki złośliwego oprogramowania, awarie, przerwy w działaniu IT oraz naruszenia bezpieczeństwa danych. Wszystko to miało miejsce mimo znacznego zwiększania budżetów na cyberbezpieczeństwo.

Pomysłowość hakerów

- Mnie wciąż cyberataki zaskakują. Śledzę różnego rodzaju informacje na ten temat, cały czas analizuję je. Widzę, jak ktoś dotarł do systemu, obszedł zabezpieczenia, to myślę: "wow, ale miał pomysł albo szczęście". Tych ataków jest naprawdę dużo - mówi inż. Weronika Buras, studentka Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. - Mnie zaskakują pomysły hakerów, czasem jest pełna podziwu dla pomysłów, na jakie wpadli - dodaje. 

Cyberprzestępcy bywają bardzo kreatywni, jednak dziś nawet ChatGPT może napisać maila phishingowego. - Hakerzy mogą rozsyłać szkodliwe oprogramowanie albo nawet wejść do jakiejś organizacji i podpiąć swojego pendrive'a - ostrzega gość Czwórki. - Zdarzało się, że ludzie chcieli pobrać jakiś program, a w wynikach Google'a pod pierwszym linkiem było podmienione oprogramowanie.

Weronika Buras zdradza, że dziś nie jest łatwo dotrzeć do nadawców hakerskim maili czy autorów włamań. Jest mnóstwo sposobów, by ukryć się w sieci, być anonimowym. 

- Dziś nie można powiedzieć jednoznacznie, że najczęściej ofiarami cyberprzestępców są instytucje bankowe, finansowe - mówi ekspertka. - Wszystko może się okazać łakomym kąskiem. To mogą być finanse, ale też dane bankowe, dane personalne czy np. historie chorób. Mamy też kamery w domach, są one też w sklepach - one często są słabo zabezpieczone. Nawet odkurzacze bezprzewodowe mapują nasze mieszkania - dodaje. 

Ofiarą hakera może zostać każdy z nas. Weronika Buras podkreśla, że jako użytkowniczka internetu bardzo ostrożnie przekazuje swoje dane, zawsze myśli co i gdzie wpisuje, co klika i co pobiera na swoje urządzenia. 


Posłuchaj
13:38 czwórka stacja nauka 09.03.2023.mp3 Jak działają cyberprzestępcy i kim jest pentester? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Kim jest pentester?

Czwórkowy gość studiuje na Wydziale Cybernetyki WAT, ale też pracuje jako pentester, czyli etyczny haker. W swojej pracy codziennie próbuje włamać się do jakiegoś systemu. Jeśli jej się to uda, to wyjaśnia, jak to zrobiła, a odkryte przez nią wejście jest zabezpieczane. 

- Staram się być krok przed hakerem - przyznaje. - Wiem, jakie miejsca w systemie mogą być bardziej wrażliwe, gdzie może uda mi się wejść. Próbuję to zrobić na mnóstwo sposobów - dodaje. 

Weronika Buras jest też autorką narzędzia, które wspomaga migracje systemów informatycznych. - To brzmi poważnie, ale jest to po prostu aplikacja webowa, którą możemy sobie otworzyć w naszych telefonach czy w naszych laptopach i przejść przez migrację systemów - wyjaśnia. - Ona prowadzi pracownika, menadżera czy kierownika za rękę przez szereg kroków. 

Dużym sukcesem Weroniki jest też dostanie się do 6. edycji Women in Tech Camp 2022 - obozu dla najzdolniejszych studentek kierunków informatycznych. - To było niesamowite przeżycie. W obozie brało prawie 200 dziewczyn, głównie związanych z technologiami informatycznymi. To bardzo inspirujące osoby - wspomina. - Spotkałam wielu mentorów i mentorek. Brałam udział w warsztatach szkoleniowych z umiejętności technicznych i miękkich. Świat i technologie zmieniają się niesamowicie szybko, trzeba cały czas nadrabiać zaległości - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: inż. Weronika Buras (studentka Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, przewodniczącą Koła Cyber Security)

Data emisji: 9.03.2023

Godzina emisji: 12.22

pj

Czytaj także

Politechnika Warszawska. "Uczelnia wielu możliwości"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 16:20
Za 53 dni matura. Jeśli, ucząc się do egzaminu dojrzałości, zastanawiasz się nad swoją przyszłością, to w podjęciu decyzji o tym, co dalej, może pomóc Międzynarodowy Salon Edukacyjny, na którym zaprezentuje się m.in. Politechnika Warszawska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie to niebo". Wystawa jak laboratorium NASA

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2023 15:00
Studentka astronomii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest autorką wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. - Zamieniłam salę wystawienniczą w laboratorium, które przypomina jednostkę NASA - opowiada Justyna Olszewska. 
rozwiń zwiń