Dzień Praw Zwierząt. Pies w mieście - zadbaj o jego emocje

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 16:55
Pies w mieście to nie jest rzadki widok. Jednak nie w każdej sytuacji psy czują się komfortowo, ale i inni nie zawsze czują się dobrze w ich towarzystwie. Zofia i Piotr Wojtkowowie podpowiadają, jak zadbać o komfort pupila i obcych osób wokół niego. 
Zofia i Piotr Wojtkowowie  trenerzy i behawioryści psów  oraz Mumu
Zofia i Piotr Wojtkowowie – trenerzy i behawioryści psów – oraz MumuFoto: Adam Świetlicki/Czwórka
  • W Czwórkowym studiu zagościli Zofia Wojtków i Piotr Wojtków, trenerzy i behawioryści psów, oraz ich suczka Mumu.
  • Na psy oddziałują nasze emocje, czują nasz stres czy zły humor.  
  • Zachowanie psa wynika z emocji, dobrych i złych, z tego jak pies się czuje. 
  • Każdy pies potrzebuje spacerów, nawet ten, który ma ogródek do dyspozycji.  
  • Ważne, żeby pies i jego opiekunowie szanowali granice innych użytkowników restauracji, chodnika czy łąki w parku. 

Pies w mieście - zadbaj o jego emocje

Zanim Zofia i Piotr Wojtkowowie, trenerzy i behawioryści psów, wygodnie zasiedli przy Czwórkowych mikrofonach, a Mumu, owczarek szwajcarski, zaczęła przeciągać się w naszym studiu, musieli zmierzyć się z przeprawą dnia codziennego. - Zepsuł nam się samochód. Wiedziałam, że jestem umówiona w Czwórce i nie mogę się spóźnić. Zabrakło czasu, by odwieźć Mumu do domu - opowiada Zofia Wojtków w rozmowie z Weroniką Puszkar. - Wejście do radia z psem też nie było łatwe, nie uprzedziliśmy o tym wcześniej. Udało się, ale te wszystkie wydarzenia wpłynęły i na mnie, i na Mumu. 

Zofia, idąc do radia i dbając o punktualność, nie pozwoliła Mumu na różne zachowania, tj. obwąchanie trawki, zejście z trasy, by ominąć panią z siatkami. Jej stres i obawa przed spóźnieniem wpływały na psa. - Nasze emocje często przelewają się na nasze zwierzę, to działa tak, jak w przypadku ludzi. Gdy mam zły humor, to oddziałuje on na mojego męża, dzieci, więc na psy też - opowiada behawiorystka. - W trudnych sytuacjach nie pozwalam też, by ktoś obcy podszedł do Mumu, pogłaskał ją. Dbam o jej komfort. Nie chcemy, by Mumu przekraczała granice innych osób, ale też chcemy, by jej granice były szanowane. 

Psy nie podają ręki na powitanie, a zbierają zapachy. To często jest błędnie odczytywane. Ludzie myślą, że pies chce dotyku, chce być pogłaskany, a on tylko wącha. 


Posłuchaj
24:03 czwórka czwórka do piątej 22.05.2024 pies 14.15.mp3 O wychowaniu psów i psach w mieście opowiadają Zofia i Piotr Wojtkowowie (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Zachowanie psa wynika z emocji

- Zachowanie psa wynika z emocji, dobrych i złych, z tego, jak pies się czuje - podkreślają eksperci. - Budowanie poczucia bezpieczeństwa to absolutna podstawa. Od tego należy zacząć - mówi Piotr. - Zachowanie psa w różnych sytuacjach zależy od tego, czy on się dobrze czuje np. przy dzieciach, przy obcych, przy innych psach, w swoim mieszkaniu, w którym często zostaje sam. 

Szczekanie jest zachowaniem ostrzegawczym, jest zachowaniem grożącym, to też strategia radzenia sobie z zagrożeniem. - Pies, czując się zagrożony, czuje strach, frustrację, złość, niepokój. To one sterują tymi najbardziej niepożądanymi zrachowaniami naszych zwierząt.

Poszanowanie granic psa i pies szanujący granice innych

Nierzadko zdarza się, że i psy naruszają przestrzeń innych. - To my musimy uczyć psy podstawowych umiejętności, np. tego, żeby przychodziły na zawołanie - mówi Piotr. - Gdy Mumu widzi grupę dzieci, to chce tam iść sprawdzić, czy są tam nasze dzieci. My musimy brać pod uwagę, że obce dzieci mogą sobie tego nie życzyć, mogą się bać, więc Mumu przez przywołanie zostaje z nami. To zachowanie, które wyklucza to, że ona pobiegnie do obcych dzieci. Tego psa trzeba nauczyć - podkreśla. 

Kluczem do nauki psa są pozytywne emocje i dobre skojarzenia. W ten sposób nauczymy zwierzę, by przychodziło na zawołanie, by zostawało samo w domu. - Trzeba też pamiętać, że złe, trudne zachowanie psa nie świadczy o tym, że on jest zły, a o tym, że czuje się źle - podkreśla Zofia Wojtków. - Dziś, wychowując psa, zwracamy uwagę na każdy najmniejszy sygnał niepokoju psa. 

Potrzeby psa - zadbaj o nie

Decydując się na przyjęcie zwierzęcia pod swój dach, musimy zdawać sobie sprawę, że jego potrzeby muszą być zaspokojone.,Jedną z takich podstawowych potrzeb jest spacer. - Pies musi wychodzić, nie tylko do przydomowego ogródka - zaznaczają goście Weroniki Puszkar. - Podczas wyjścia może chodzić bez smyczy, ale nie może naruszać granic innych użytkowników danej przestrzeni. Jeśli idziemy do lasu, to pies nie może pobiec za sarną. Tego musimy go nauczyć. Smycz to jednak nasza konieczność, nie potrzeba psa. 

W ostatnim czasie coraz więcej restauracji zaprasza swoich gości do odwiedzania ich wraz z pupilami. Zofia i Piotr Wojtkowowie zaznaczają, że miejsce oznaczone tabliczką "dog friendly" wciąż może być dla psa miejscem trudnym. - Jest ciasno, są zapachy, obsługa podchodzi blisko. My też musimy dbać o komfort innych klientów. Pamiętajmy też, że w restauracji spędzamy sporo czas, nie każdy pies to wytrzyma - wymieniają. - Ważne, żeby pies i jego opiekunowie szanowali granice innych użytkowników restauracji, chodnika czy łąki w parku. 

22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt, by przypomnieć o największej w Polsce kampanii obywatelskiej na rzecz praw zwierząt, którą organizował Klub Gaja. Miało to miejsce 22 maja 1997 roku.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Zofia Wojtków i Piotr Wojtków (trenerzy i behawioryści psów)

Data emisji: 22.05.2024

Godzina emisji: 14.15

pj/wmkor

Czytaj także

Gdy zwierzęta potrzebują pomocy - przepisy, wiedza i empatia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 13:19
Z badań Fundacji Animal Rescue wynika, że nawet 2,5 tysiąca zwierząt rocznie jest porzucanych w samej Warszawie. Wobec zwierząt niektórzy bywają obojętni i agresywni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczeniaki. Jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 20:54
Psie szczenięta kojarzą nam się bardzo dobrze, są słodkie, milutkie i kochane. Monika Sacewicz, technik weterynarii i hodowca psów, przypomina, że to też nowi członkowie rodzin, którzy wymagają naszego czasu, zaangażowania naszej uwagi i finansów. 
rozwiń zwiń