Roland Grochalski: w zegarmistrzostwie fascynuje mnie wszystko

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2025 18:04
Dla jednych to modny dodatek, dla innych - narzędzie pomagające w utrzymaniu punktualności, a dla jeszcze innych - przedmiot kolekcjonerski. W studiu Czwórki Roland Grochalski opowiedział o zegarkach, wyjaśnił, czym różnią się modele z różnych krajów, i podpowiedział, jaki czasomierz sprawdzi się najlepiej na co dzień.
Roland Grochalski o kolekcjonowaniu zegarków
Roland Grochalski o kolekcjonowaniu zegarkówFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

- W zegarmistrzowskie fascynuje mnie wszystko. Przede wszystkim możemy zacząć od designu. To szkoła designu, sztuka inżynierii użytkowej. Każdy prawdziwy zegarek to jest jednak coś wymyślonego, zaprojektowanego od nowa przez jakiegoś inżyniera, również projektanta, a czasem nawet artystę. Sam przekaz zegarka jest dużo głębszy niż tylko wskazywanie czasu - mówi Roland Grochalski, kolekcjoner zegarków i autor kanału Zegarkowy Kwadrans.


Posłuchaj "Popołudniówy" z Rolandem Grochalskim


Kolekcje zegarków

Gość Czwórki posiada obecnie około 80 zegarków, choć sam przyznaje, że stara się redukować ich liczbę. Twierdzi także, że dobra kolekcja zegarków powinna mieć swój klucz. Może to być na przykład zamiłowanie do nietypowych mechanizmów albo najcieńszych modeli. - Myśl przewodnia musi być widoczna - zaznacza rozmówca Kamila Jasieńskiego.

- Musimy oddzielić zbieraninę od kolekcjonowania, to są dwie różne rzeczy. Jeśli ktoś ma 400 zegarków, których nie łączy żadna myśl przewodnia, tylko są kupowane na oślep, to jest to niestety zbieranina - opowiada Roland Grochalski.



Podstawowe zegarki dla każdego

Osobom chcącym rozpocząć swoją przygodę ze światem zegarków Roland Grochalski poleca trzy rodzaje czasomierzy: elegancki egzemplarz na skórzanym pasku na specjalne okazje, zegarek na co dzień, a jako trzeci - zegarek do pracy fizycznej o wyższej wodoszczelności, którego po prostu nie będzie nam szkoda, gdy przypadkiem go uszkodzimy.

Jednak im dalej w las, tym więcej zegarków. Rynek czasomierzy jest ogromny i zróżnicowany, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Do wyboru są zegarki biżuteryjne, sportowe, a także modele z ciekawymi komplikacjami - na przykład chronografy zaprojektowane specjalnie z myślą o... gotowaniu jajek.


Zobacz także:


Zegarki japońskie

Choć najbardziej na świecie znane są dzieła szwajcarskich zegarmistrzów, Japończycy nie pozostają daleko w tyle za europejskim liderem. - Uważam, że japońskie i szwajcarskie zegarki są zbliżonej, jeżeli nie tej samej jakości. Po prostu filozofia jest inna. Szwajcarzy przez lata produkowania zegarków skupili się bardziej na biżuteryjnej części zegarmistrzostwa - mówi gość "Popołudniówy". - Japończycy mają zgoła inną mentalność. Mam wrażenie, że skupiają się na precyzji odmierzania czasu - dodaje.

***

Tytuł audycji: Popołudniówa

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Roland Grochalski

Data emisji: 12.05.2025

Godzina emisji: 15.11

kajz/k

Czytaj także

Kolekcjonerzy zegarków. "W XXI wieku jest ich coraz więcej"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2023 13:20
Czas byłby abstrakcją, gdyby nie czasomierze. Te zmieniały się przez tysiąclecia - od gnomonów po zegary atomowe. Mateusz Lickindorf na co dzień studiuje medycynę i inżynierię biomedyczną, jest także kolekcjonerem zegarków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kora Tea Kowalska: wyobrażenie, że PRL był szary, zupełnie mija się z prawdą

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2025 21:53
Wszyscy coś zbieramy. Otaczają nas rozmaite rzeczy; w pewnym momencie ich przybywa i rodzą się kolekcje. Kora Tea Kowalska, autorka książki "Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy" przygląda się światu starego plastiku, bakelitu oraz celuloidu zastanawiając się, dlaczego na pozór zwyczajne przedmioty czasami są dla nas tak ważne.
rozwiń zwiń