Avant Art Festival

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2012 15:00
Zapraszamy na imprezę, której głównym bohaterem jest muzyka – muzyka we wszystkich stanach skupienia, we wszystkich swoich formach i kontekstach.
Audio
  • Kostasta Georgakopulos o Avanat Art Festival 2012
  • Avant Art Festival - relacja Kuby Kukli z soboty (6 października)

 Od 2 do 7 października we Wrocławiu odbywa się  5. Avant Art Festival – święto niebanalnej muzyki i sztuki. Przez sześć dni na festiwalowych scenach zobaczyć i usłyszeć będzie można wykonawców nietuzinkowych, poszukujących, przecierających nowe szlaki – będą to zarówno twórcy młodzi, dopiero wkraczający na drogę eksperymentu i prezentujący jego osobistą i świeżą wersję, jak i doświadczeni i cenieni od lat, często uznawani za pionierów danej estetyki czy gatunku. I jak co roku podczas avantowych koncertów, performansów i spektakli królować będzie eklektyzm, oryginalność i nowatorstwo. Znów podstawowym założeniem festiwalu będzie performatywność i badanie związków pomiędzy muzyką a innymi dziedzinami sztuki.

Tegoroczna edycja Avant Art Festival upłynie pod znakiem Niemiec – kraju niezwykle bogatego w ciekawych artystów. Już od wielu lat niemieccy muzycy przodują w tworzeniu nowych nurtów i estetyk, które podbijają światowe sceny swoją świeżością i pomysłowością. W czasie festiwalu wystąpią zarówno twórcy uznani – pionierzy gatunków, które od lat cieszą się popularnością na całym świecie, a także artyści młodzi – reformatorzy, napędzający muzykę swoją świeżą krwią i talentem. We Wrocławiu pojawi się DAF – jedna z najważniejszych formacji lat 80. XX wieku, która swoją twórczością położyła podwaliny pod takie gatunki jak electro czy EBM. Obok niej usłyszymy Caspar Brötzmann Massaker – rzecz dla zwolenników brudnych gitarowych brzmień, pełnych czystej i nieskrępowanej ekspresji, improwizacji i uwolnionej pasji twórczej. Połączenie najnowocześniejszej technologii z nowymi technikami kreowania dźwięków zaprezentują muzycy ze słynnej wytwórni Raster-Noton – Frank Bretschneider, Byetone i Kangding Ray. Moritz Von Oswald Trio przedstawi swoją wizję stapiania w jedno tak odmiennych od siebie stylistyk, jak techno, jazz i dub. FM Einheit, niegdyś członek wpływowej industrialnej grupy Einstürzende Neubeuten, udowodni jak z pozornie niemuzycznego instrumentarium stworzyć wielowarstwową i bogatą muzykę. Berlińscy szaleńcy z Bonaparte  udowodnią, że koncert może być nie tylko samą prezentacją dźwięków, ale także niezwykłym, ekspresyjnym spektaklem. Młodość zagra w jednej drużynie z wieloletnim doświadczeniem w postaci wspólnego projektu młodych polskich muzyków z ansamblu Defibrillator razem z tytanem free jazzu Peterem Brötzmannem. Artyści z Denseland w umiejętny sposób połączą na scenie post-punk z wolną improwizacją, a formacja Dÿse przedstawi swoją własną, bogatą w różnorodne nawiązania wersję noise rocka. Międzykontynentalny, kanadyjsko-niemiecki projekt Knuckleduster zbuduje pomost między world music, post rockiem i elektroniką, a Tannhäuser Sterben & das Tod wywróci na nice wszystkie znane dotąd muzyczne stylistyki. Taneczną stroną eksperymentowania z dźwiękiem ujawnią publiczności projekty ze stajni prestiżowej berlińskiej wytwórni Project: Mooncircle, a podczas koncertu Time Art Ensemble będzie można zanurzyć się w świecie wykreowanym z awangardowych dźwięków i wizualizacji. Mex Gerngesehen Avant Art Project, specjalnie powołana do życia na tę edycję festiwalu kolaboracja niemieckich i polskich muzyków, pokaże to, co najważniejsze w najnowszych eksperymentalnych trendach.

Avant Art Festival wychodzi też w tym roku z sal koncertowych na ulice w postaci projektu Social Up Spacing – wspólnej inicjatywy polskich i niemieckich muzyków i plastyków, którzy zaprezentują swoje recyklingowe instalacje w otwartej przestrzeni miejskiej. Ważnym uzupełnieniem programu będą odbywające się w kinie Helios pokazy filmów dokumentalnych i fabularnych na temat niemieckiej sceny muzycznej, wizualnie dopełniające scenę muzyczną festiwalu, osadzając ją w społecznym i historycznym kontekście. Odbędą się też liczne warsztaty, dyskusje panelowe i spotkania z literaturą.  

Piąty Avant Art Festival po raz pierwszy wyjdzie poza Wrocław – poszczególne koncerty i prezentacje odbywać się też będą w Berlinie i Kolonii.

Festiwal pod patronatem Czwórki!!!

 

Czytaj także

Junior Stress - "Dzięki"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 17:57
Na swoim nowym krążku lubelski nawijacz opowiada m.in. o przemyśle farmaceutycznym, mieszczuchach na wsi, amerykańskim śnie, najsmaczniejszych gofrach na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbliża się prawdziwe święto d’n’b

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 12:00
10. listopada w warszawskim Soho Factory odbędzie się polska edycja HOSPITALITY!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza projekt Reebok Classic Trax!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 11:00
Czyli klasyczne kolaboracje w najlepszym stylu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Insomnia tour 2|12

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 08:00
Najbardziej energetyczny przedstawiciel polskiej sceny reggae - Tabu rozpoczyna klubową trasę koncertową Insomnia tour 2.
rozwiń zwiń