Blaxploitation, Robakowski i Minimal Cowboys na Tofifeście

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 13:00
Festiwal Tofifest dobiega końca, jednak przed widzami tej imprezy jeszcze wiele atrakcji. Oldze Mickiewicz udało się porozmawiać o filmie "Być jak Kazimierz Dejna" z Gabrielą Muskałą.
Audio

Toruński międzynarodowy festiwal filmowy Tofifest trwa w najlepsze. Uśmiech nie schodzi z twarzy dyrektorki festiwalu Kafki Jaworskiej. Wiele już za nami, ale kolejne dni przyniosą też wiele niezapomnianych wrażeń.

Na pewno takich dostarczą filmy pokazane w sekcji "Zjawiska: Blaxploitation". To nurt, który powstał w latach 70. XX wieku. Leszek Kubiak, prowadzi jedynego w Polsce bloga o blaxploitation.
- To gatunek filmów, który powstał w 1971, zaczęło się od "Sweet Sweetback’s Baadasssss SongSweet". Blaxploitation to filmy kręcone przez czarnoskórych, które opowiadały o życiu w Harlemie - wyjaśnia Leszek Kubiak. - Ten gatunek ma swoje charakterystyczne cechy, jednak żaden z filmów zrealizowanych w tym nurcie nie nosi ich wszystkich - dodaje. Posłuchaj rozmowy z blogerem i dowiedz się więcej o obrazach z Harlemu.

W Tofifest włącza się też Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, w czwartek (25 października) zaprasza na otwarcie wystawy "Józef Robakowski. Moje własne kino". Kuratorka ekspozycji Bożena Czubak opowiada o tym prekursorze filmowej neoawangardy w Polsce, współtwórcy polskiej sztuki wideo - posłuchaj.

W Toruniu można spotkać Jarosława Piskozuba i Macieja Jasińskiego, którym udało się dokonać rzeczy prawie niemożliwej: w czasie 5 minut streścić ludzkie życie, a o tym właśnie opowiada film "List z rzeki". Posłuchaj, jak to się stało, że reżyserzy zdecydowali się na opowiedzeniu tej historii, w tak krótkim czasie.

Marcin Gładych, reżyser, ma już dość czerwonej cegły Torunia, jednak wciąż kręci filmy o tym piernikowym mieście. "Panoptikon" to historia inwigilacji, Toruniu zagrał tu nie mała rolę - posłuchaj opowieści Gładycha o "Panoptikonie" i kinie obywatelskim.

Fantastyczne muzyczne akcenty, jak koncert Miloopy czy Marii Peszek czekają na widzów festiwalu, a obok niech tajemnicza toruńska grupa: Minimal Cowboys. Jak zdradza Mateusz Wysocki zagrają dziś o 20.30 w Nowym Świecie muzykę na trzy laptopy - posłuchaj, co się kryje pod tym hasłem.

W środę ekipa "Stacji Kultura" wróciła już do studia. W Toruniu na Tofifeście została czwórkowa reporterka Olga Mickiewicz, która spotkała się z Marią Sadowską, reżyserka filmu "Dzień kobiet" - posłuchaj. 

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy Olgi Mickiewicz z Gabrielą Muskałą  o filmie "Być jak Kazimierz Dejna".

Tofifest odbywa się w dniach 20-26 października w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.

Czwórka objęła to wydarzenie patronatem.

(pj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tofifest - festiwal kina niezależnego w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 12:20
Impreza rusza 26 czerwca; nie zabraknie filmów docenionych na najważniejszych światowych festiwalach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słodko niepokorny festiwal filmowy w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 16:07
Pierwsza w Europie retrospektywa filmów z nurtu blaxploitation i pokaz zaangażowanego kina hinduskiego, to jedne z głównych atrakcji tegorocznej edycji festiwalu Tofifest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tofifest ratuje Fiata i bawi toruńskich widzów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 15:17
Na jublileuszowej, dziesiątej edycji festiwalu filmowego Tofifest nie zabrakło radiowej Czwórki. Kasia Dydo i Kuba Kukla w Teatrze Baj Pomorski rozmawiają z dyrektorką imprezy Kafką Jaworską, jurorami konkursu oraz gwiazdami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna odsłona Tofifestu

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 15:57
Nie samymi filmami żyje Tofifest. Oprawa muzyczna festiwalu jest równie emocjonująca. W Toruniu nie zabraknie Mari Peszek, Miloopy, SzaZaZe czy Avtomatu, czyli Kajetana Łukowskiego.
rozwiń zwiń