Tofifest - festiwal kina niezależnego w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2010 12:20
Impreza rusza 26 czerwca; nie zabraknie filmów docenionych na najważniejszych światowych festiwalach.

Niezależne światowe produkcje filmowe, 35 filmów krótkometrażowych, konkursy filmowe i przeglądy tematyczne złożą się na rozpoczynający się 26 czerwca w Toruniu 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie artystka Shirin Neshat.

Festiwal prezentuje filmy określane mianem "niepokornych", będące głosem w dyskusji o współczesnym człowieku i jego świecie. O główną nagrodę – Złotego Anioła – filmowcy walczą w trzech konkursach: filmów pełnometrażowych – „On Air”, krótkometrażowych – „Shortcut” i polskich – „From Poland”. Konkurs filmów krótkometrażowych po raz pierwszy jest otwarty również dla filmów animowanych, eksperymentalnych i dokumentalnych.

W konkursie „Shortcut” znajdą się m. in. dwie premiery światowe: film niemiecki „12 years” („12 Jahre”) w reżyserii Daniela Nocke i chorwacki „Miramare” w reżyserii Michaeli Muller, oraz 17 premier polskich. Ogółem do udziału z konkursie zakwalifikowano 35 filmów z 21 krajów.

O Złotego Anioła w kategorii „On Air” walczyć będą filmy doceniane na najważniejszych światowych festiwalach, m. in. w Berlinie, Cannes czy Wenecji. O laur zwycięstwa ubiegać się będą również wyjątkowe filmy z Gruzji i Kuby.

W tym roku do konkursu o główną nagrodę Złotego Anioła zgłoszono rekordową liczbę filmów z rekordowej liczby krajów. Swoje produkcje nadsyłali zarówno najważniejsi producenci i dystrybutorzy, jak i niezależni niszowi filmowcy od Wielkiej Brytanii i USA, po Azerbejdżan, Malezję, a nawet Czad. – W tym roku pobiliśmy rekord, ponieważ na oba konkursy przyszło 800 zgłoszeń z 62 krajów świata – oznajmiła dyrektor festiwalu Kafka Jaworska.

W ramach tegorocznej edycji odbędą się retrospektywy mistrzów: grecko-francuskiego reżysera, mistrza gatunku thrillera politycznego Costy Gavrasa oraz wielkiego buntownika brytyjskiego kina – Kena Russella. W paśmie „Zjawiska” kinomani obejrzą pierwszą panoramę kina kampowego pod nazwą "Camp Not Dead". Najlepsze filmy kina autorskiego trafią do pasma „Forum 09/10”, zaś w plenerze krzyżackiej fosy zamkowej obejrzeć można będzie filmy wyświetlane w ramach cyklu „Open Space”.

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie Shirin Neshat, wybitna reprezentantka wideoartu, zdobywczyni Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji. Na festiwalu odbędzie się polska premiera jej debiutanckiego filmu, który przyniósł jej weneckie laury – "Kobiety bez mężczyzn". To pierwsza wizyta tej irańsko-amerykańskiej artystki na polskim festiwalu filmowym.

Festiwal Tofifest zakończy się 2 lipca.

PAP/ŁSz

Czytaj także

Sztuka w czasach kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2009 11:33
Stołeczena Zachęta zaprasza na nową wystawę "Wolność od-zysku", która stanowi komentarz na temat kryzysu, różnych jego kontekstów a także momentu wyczerpania, jakiego w dobie krzyzu doświadczamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komunikacja za pomocą sztuki

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2009 07:59
W dniach od 8 do 15 sierpnia b.r. realizowany będzie Międzynarodowy Projekt Artystyczny Global Communication Festival w Radomiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrzebna nam dziś sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2010 10:15
Poezja, powieść, malarstwo. Czy można bez nich żyć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sztuka Cię szuka" - Toruń zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2010 09:33
Ponad 150 filmów w 23 blokach, trzy konkursy, pokazy w czterech kinach, spotkania z twórcami, plenerowy koncert pankowo - filmowy, warsztaty dla dzieci "Sztuka Cię szuka" - oto program VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złota Palma dla filmu z Tajlandii

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 16:56
„Wujek Boonmee, który pamięta o swoich wcześniejszych wcieleniach" - taki tytuł nosi film nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Po raz pierwszy najważniejszą nagrodę zdobył film z Tajlandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Początek filmowego lata w stolicy

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 09:56
W Warszawie rozpoczyna się w poniedziałek Festiwal Lato Filmów oraz Script Forum - coroczna konferencja scenopisarska.
rozwiń zwiń