Tofifest ratuje Fiata i bawi toruńskich widzów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 15:17
Na jublileuszowej, dziesiątej edycji festiwalu filmowego Tofifest nie zabrakło radiowej Czwórki. Kasia Dydo i Kuba Kukla w Teatrze Baj Pomorski rozmawiają z dyrektorką imprezy Kafką Jaworską, jurorami konkursu oraz gwiazdami.
Audio
  • Kafka Jaworska opowiada o Festiwalu Tofifest.
  • Piotr Kletowski opowiada o festiwalu i filmach z konkursu On Air.
  • Kuba Czekaj o konkursie Shortcut
  • Natalia Lesz o swoim oczekiwaniach wobec filmów z sekcji Shortcut
  • Jarek Jaworski opowiada historię pana Henryka i Fiata 126p
  • Kafka Jaworska opowiada o tym, co jeszcze nas czeka na Tofifeście!
  • Olga Mickiewicz o spektaklu Krystyny Jandy na Tofifest

Festiwal Tofifest rozpoczął się 20 października. Czwórkowi dziennikarze już są na miejscu. 150 filmów prezentujacych to, co w europejskim kinie najlepsze, znalazło się w programie imprezy. Na otwarcie festiwalu przyjechała córka Charliego Chaplina, Geraldine, która została uhonorowana "Złotym aniołem". Aktorka dała się poznać jako urokliwa, mądra kobieta. - Jest to gwiazda, która nie zadziera nosa - opowiada o tym niezwykłym spotkaniu Kafka Jaworska, dyrektor Tofifestu. Nagrodę specjalną w Toruniu odebrał już Jakub Gierszał. - To fajny młody aktor, przedstawiciel nowego pokolenia, które reprezentuje nowe kreacje aktorskie - mówi Jaworska.

Festiwal Tofifest narodził się w Domu Muz 10 lat temu. - Wtedy ten festiwal był czymś nieoczekiwanym, takim spontanicznym zrywem - wspomina dyrektorka imprezy. - Dopiero skończyłam studia, byłam świeżo upieczoną mama oraz mężatką. I nagle okazało się, że mogę robić to, co lubię. Z dnia na dzień - dodaje.

Na Tofifeście nie brakuje silnych kobiet, aktorek, piosenkarek. Więcej o nich dowiesz się, słuchając rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z Kafką Jaworską.

Toruński festiwal to przede wszystkim filmy i konkursy filmowe. On Air to Międzynarodowy Konkurs Filmów Fabularnych, Shortcut - Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Jest też kategoria From Poland, w ramach której prezentowane są filmy polskie. Piotr Kletowski, filmoznawca i juror konkursu On Air uważa, że właśnie w Toruniu można zobaczyć to, co najlepsze w polskim i światowym kinie. - Tu są najmocniejsze obrazy z Gdyni, z Wrocławia z Nowych Horyzontów - wymienia Kletowski. - Filmy filipińskie, austriackie, niemieckie specjalnie są do nas sprowadzane - dodaje.

Jak Piotr Kletowski ocenia dobór 11 filmów, które zostaną pokazane w konkursie On Air, dowiesz się, słuchając rozmowy z jurorem.

Kuba Czekaj, wielokrotnie nagradzany za swoje filmy, tym razem siedzi po drugiej stronie barykady - w jury konkursu Shortcut.

- Czekam w napięciu na nowe, dobre filmy, których tu na pewno nie zabraknie - mówi o swoich oczekiwaniach. - Chciałbym zostać zaskoczony: światem, bohaterem, czymś, czego nie widziałem. Chciałabym zobaczyć osobowość reżysera na ekranie - dodaje.

Czego Kuba Czekaj będzie szukał w konkursie Shortcut, dowiesz się, słuchając rozmowy Kasi Dydo i Kuby Kukli z jurorem.

W jury konkursu Shortcut filmy oceni również Natalia Lesz, piosenkarka, a w sercu kinomaniaczka. Posłuchaj, jakie oczekiwania jurorka ma wobec festiwalu i konkursu Shortcut.  

Natalia
Natalia Lesz /fot. Czwórka

Jarek Jaworski, rzecznik festiwalu Tofifest, ugościł dziennikarzy w wyjątkowym pojeździe, Fiacie 126p, bohaterze filmu Taksówkarz. Pan Henryk, toruński taksówkarz, spotkał się wczoraj z widzami Tofifestu, opowiadał o swojej pracy. Tofifest mocno zaangażował się w los Fiata i jego renowacji  - posłuchaj załączonej z Jarkiem Jaworskim.

Ekipa
Ekipa "Stacji Kultura" i Jarek Jaworski w Fiacie 126 p/ Fot. Patrycjusz Tomaszewski

 

O tym, co jeszcze nas czeka na Tofifeście opowiada oczywiście Kafka Jaworska - warto zaznaczyć, że dziś wieczorem dopiero półmetek festiwalu - posłuchaj, co jeszcze czeka na uczestników festiwalu Tofifest.

Tofifest odbywa się w dniach 20-26 października w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu.

Czwórka objęła to wydarzenie patronatem. Zapraszamy do słuchania "Stacji Kultura".

(pj)

Czytaj także

Jak kapitalizm pokonał pisarzy science fiction

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 15:58
Znikający "The New York Times", dolar o nominale "-1", wyspy fantomowe i widomowa biblioteka, to tylko niektóre z prac, jakie możemy oglądać w toruńskim CSW. Ich autorka próbuje nas też przekonać, że kapitalizm dokonał niemożliwego: przeniósł przyszłość w teraźniejszość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znany kompozytor i "Piernikowa Aleja Gwiazd"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 09:36
Sentymentalna podróż do Torunia, gdzie zaczynał swoją karierę muzyczną Piotr Moss mieszkający w Paryżu kompozytor, autor piosenek, laureat "Złotego Mikrofonu” i wielu innych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słodko niepokorny festiwal filmowy w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 16:07
Pierwsza w Europie retrospektywa filmów z nurtu blaxploitation i pokaz zaangażowanego kina hinduskiego, to jedne z głównych atrakcji tegorocznej edycji festiwalu Tofifest.
rozwiń zwiń
Czytaj także

10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2012 11:00
Od 20 października zapraszamy do Torunia oraz na relacje z tego wydarzenia na naszej antenie
rozwiń zwiń