Płyta tygodnia. Ars Latrans Orchestra - "Noir"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2024 02:00
"Noir" to tytuł nowego album i hasło tegorocznej odsłony festiwalu projektu Ars Latrans Orchestra. - Dotykamy trudnych emocji i uczymy się, jak je przeżyć, żeby móc iść dalej - mówił w Czwórce założyciel projektu Piotr Wykurz. Teraz "Noir" to nasza płyta tygodnia.
Piotr Wykurz i Damian Sikorski
Piotr Wykurz i Damian SikorskiFoto: Martyna Ogonek/Czwórka
 • Ars Latrans Orchestra to główny projekt Stowarzyszenia Ars Latrans. 
 • Od 2017 roku artystki i artyści w zmieniającym się składzie tworzą konceptualne kompozycje w ustalonym temacie.
 • W tym roku jest to "Noir" - hasło tegorocznej odsłony festiwalu oraz tytuł najnowszej płyty Ars Latrans Orchestra.  

Ars Latrans Orchestra - nowy skład, nowa płyta

Ars Latrans Orchestra to projekt, który powstał z potrzeby serca, by wspierać młodych twórców, budować sieci kontaktów i inspirować się wzajemnie. Ich najnowszy album to: "Noir". W tegoroczny skład zespołu wchodzi 8 wyjątkowych osobowości, każda z unikalnym charakterem i fascynującą historią, w tym 2 wokalistki i 3 wokalistów.

- Ars Latrans Orchestra to jedyny zespół, który co roku zmienia skład. - Takie było założenie kolektywu Ars Latrans, że zmieniamy wokalistów i muzyków tak, by każdy każda odsłona naszego festiwalu brzmiała inaczej - opowiada Piotr Wykurz. 

W tym roku zespół tworzy osiem wyjątkowych osobowości:

 • Radek Baranowski (radek.baranovsky) – produkcja muzyczna, syntezatory, gitary, wokale
 • Martyna Baranowska (nago) – wokale;
 • Karolina Szałaśny (Szałaśny) – wokale, wiolonczela;
 • Antoni Olech (Tony Yoru) – wokale;
 • Miłosz Szefner (Szefner) – wokale, gitary;
 • Konrad Nikiel (koko die) – gitara basowa, wokale;
 • Marcin Włodarczyk (nago) – syntezatory, pianino;
 • Piotr Wykurz (waterbody) – bębny, perkusjonalia.

Płytę "Noir" promują teledyski: "Czy ty też tak masz?", "Petty Souls", "Obsesja", "Boję się".

4 dni w pałacu. Jak powstała płyta "Noir"?

- Wybierając skład, kierowałem się wyłącznie intuicją, cieszę się że doprowadziło to do powstania tak unikalnego teamu. Wszyscy razem poznaliśmy się dopiero na obozie twórczym. To niesamowite, co udało nam się wspólnie stworzyć w zaledwie 4 dni - opowiadał gość Czwórki. - Mieszkaliśmy w XVI-wiecznym pałacu w Gorzanowie. Wybór był nieprzypadkowy, bo zależało mi na miejscu, w którym czuć "noir". Spaliśmy w komnatach, komponowaliśmy w sali bibliotecznej - od świtu do później nocy, z przerwami na posiłek.


ARS LATRANS Orchestra promuje nową płytę "Noir". ARS LATRANS Orchestra promuje nową płytę "Noir".

Płyta mroczna i pełna trudnych emocji

Tak powstał album "Noir", który zabiera słuchaczy w słodko-gorzką podróż do mrocznych ulic miasta, gdzie świat realny zaciera się ze snem, a historie są pełne napięcia, niepewności, samotności oraz moralnych dylematów. - Choć tego nie planowaliśmy, premiera albumu zbiegła się w czasie ze Światowym Dniem Walki z Depresją. A ten album jest właśnie o tym - o trudnych emocjach, o przeżywaniu ich i dawaniu im upustu, żeby móc przeskoczyć dalej - wyjaśniał rozmówca Damiana Sikorskiego. - Myślę, że dla każdej osoby z naszego składu praca nad krążkiem miała w sobie coś z terapii. Mam nadzieję, że słuchacze też będą mogli to przeżyć.   

ARS LATRANS

Zobacz także:

Piotr Wykurz z Ars Latrans Orchestra i Damian Sikorski. Piotr Wykurz z Ars Latrans Orchestra i Damian Sikorski.

Ars Latrans Festival "Noir" już w kwietniu

ALO to główny projekt Stowarzyszenia Ars Latrans, który premierowo prezentowany jest podczas multidyscyplinarnego festiwalu sztuki - Ars Latrans Festival, obejmującego wystawy sztuk wizualnych, projekcje filmowe, koncerty, panele dyskusyjne oraz warsztat. W tym roku roku impreza odbędzie się w dniach 22-28.04.2024 w Krakowie. Koncert promujący album "Noir" zaplanowano na 27 kwietnia w Klubie Poczta Główna. - Będzie to efektowny spektakl audiowizualny z zaproszonymi gośćmi, których nazwiska na razie pozostaną tajemnicą - dodał gość Czwórki. Po premierowym koncercie w Krakowie grupa ma wystąpić jeszcze w Warszawie i we Wrocławiu.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ARS LATRANS (@arslatrans)

Poprzednie edycje Ars Latrans Festival:

Złote miasto (2017) 

Miami Vice (2018)

Japonizm (2019)

Sztuka Miłości (2021) 

Y2K "rok 2000" (2022) 

mat.pras./Czwórka/kul/pj

Czytaj także

Płyta "Snuć miłość". Mickiewicz, Zalewska i psychodelia lat 70.

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 10:30
W 2018 roku wygrała konkurs "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". Od tego czasu minęło sześć lat, wyszły dwie płyty solowe i dwa concept-albumy. Ten najnowszy - "Mickiewicz/Zalewska. Snuć miłość" - powstał z okazji Roku Romantyzmu Polskiego i właśnie ukazał się na płycie winylowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jea Mira: bez wsparcia wytwórni też można podbijać świat

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 11:40
Jea Mira pochodzi z Polski, tworzy w Londynie, a jej piosenki podbijają światowe playlisty. - To dzięki platformom streamingowym masz szansę zostać zauważonym przez słuchaczy z różnych stron świata, i wcale nie musi za tobą stać duża wytwórnia - mówi artystka.
rozwiń zwiń