Disco sucks! Noc, która miała zniszczyć muzykę disco

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 10:44
Dokładnie 39 lat temu, 12 lipca 1979 r. na stadionie miejskim w Chicago miała miejsce tzw. "Noc Zniszczenia Disco – Disco Demolition Night", na którym masowo palono płyty disco.
Audio
  • "Disco Demolition" - początek końca muzyki disco (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

Pomysłodawcą projektu był dziennikarz radiowy Steve Dahl, który kilka miesięcy wcześniej został zwolniony ze stacji WDAI, która zmieniła swój profil muzyczny z progresywnego rocka na brzmienia klubowe. Akcja doprowadziła do końca ery tego gatunku, który w latach 70. cieszył się niebywałą popularnością. Dlaczego Amerykanie chcieli zniszczyć disco?

- Disco trafiło do mainstreamu po sukcesie filmu "Gorączka sobotniej nocy" i wraz z pojawieniem się przebojów Bee Gees. Do disco bawiono się wszędzie. Całkowicie zdominowało rocka, najpopularniejszy dotąd nurt muzyczny w Stanach Zjednoczonych. Prędzej, czy później musiało dojść do zderzenia fanów obu gatunków - opowiadał dziennikarz muzyczny Czwórki Norbert Borzym.

Z jakiego środowiska wyrosła muzyka disco? Jak doszło do początku końca jednego z najpopularniejszych gatunków muzycznych? W jaki sposób przyczynił się do tego chicagowski dziennikarz muzyczny? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Norbert 'Bert' Borzym (dziennikarz muzyczny radiowej Czwórki, dj)

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 7.34

ac/kh

Czytaj także

"Black Mirror" w polskim wydaniu. G. F. Darwin o współpracy z Netflixem

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 11:31
- Pomysł na serię był taki: kilku influencerów miało stworzyć własną wersję odcinka. Mieliśmy totalną wolność. Dowiedzieliśmy się, że może to być także wersja humorystyczna, ale doszliśmy do wniosku, że tworząc pod płaszczykiem "Black Mirror" warto zrobić coś "na poważnie". Chcieliśmy się spróbować w tej formie - mówił Jan Jurkowski, współtwórca kanału G. F. Darwin. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Angel.A" nowa produkcja rodzimego kina sci-fi

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 10:21
- "Angel.A" to polski film science fiction o tematyce sztucznej inteligencji. Nasze uniwersum jest hybrydą świata postapokalipsy i cyberpunka - mówił Adam Nowak, reżyser i pomysłodawca projektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zbudować metropolię w kilka miesięcy?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:10
To możliwe, pod warunkiem, że pracujemy w jednej z hollywoodzkich wytwórni filmowych i korzystamy z najnowszych technologii do projektowania i wizualizacji miast. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

218 pokazów - na dachu, torze wyścigów, w Twoim parku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 10:36
- Inauguracja festiwalu odbędzie się na Polu Mokotowskim - mówi Adam Warzyszynski, organizator Filmowej Stolicy Lata. - Pokazujemy film "Chappie" w reżyserii Neill'a Blomkampa - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emiliana Konopka: Islandzkie kino ma w sobie coś polskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 11:09
- Kino islandzkie jest dość nietypowe, ale od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne w Polsce - mówi Emiliana Konopka ze Studenckiego Klubu Islandzkiego. - Podczas Dnia Islandzkiego nie zabraknie też ciekawostek i atrakcji dla tych, którzy są zainteresowani wikingami i Skandynawią w ogóle - dodaje. 
rozwiń zwiń