Chcesz oczyścić umysł? Posprzątaj swoje mieszkanie!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 18:42
Sprzątanie naprawdę działa terapeutycznie. Psychologowie przyznają, że magia sprzątania istnieje i ma niewątpliwe korzyści dla naszej psychiki. 
Audio
  • Potrzebujesz zastrzyku energii? Posprzątaj mieszkanie! (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: VGstockstudio/Shutterstock

Zrób porządki - to dobre dla zdrowia psychicznego i kondycji

Wiosną budzi się nowe życie, a i w nas budzą się chęci do zmian. Jak zgospodrowć wolny czas i poprawić sobie humor? Warto połączyć pożyteczne z jeszcze bardziej pożytecznym i na listę "wiosennych postanowień" wpisać wielkie porządki.  To, że porządek w naszym domu ma zbawienny wpływ na naszą psychikę udowodniły badania amerykańskich naukowców pracujących nad projektem The Cleaning Rush Study.

Pozwala pozbyć się negatywnych emocji

Ich zdaniem nawet tak prozaiczne czynności jak odkurzenie czy mycie okien nie tylko obniżają poziom stresu, ale dają też poczucie spełnienia. - Sprzątanie, traktowane jako rutynową czynność może nas uspokajać. Angażując się w nią, odwracamy uwagę od sytuacji stresujących i mamy większe poczucie sprawczości. Dla wielu to kojące - mówiła psycholog Katarzyna Kucewicz.

Wyrzut adrenaliny porówynwalny do udziału w rajdach

Wyniki bdań mogą tłumaczyć fenomen popularności Marie Kondo - japońskiej guru sprzątania, któr już dwno odkryła jego zbawienny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. - Pisze o tym, jak zagospodarować swoją przestrzeń nie tylko, by lepiej nam służyła, ale i po to, by była dla nas źródłem radości - mówi tłumaczka książek Marie Kondo, Magdalena Macińska.

- Kondo dała ludziom moc i wolność wyboru. Nie muszę trzymać w domu wszystkiego. Mogę wybrać to, co chcę mieć. Świadomość możliwości wyboru robi ogromną różnicę - mowiła.

A sprzątanie poza tym, że relaksuje daje też potężny zastrzyk adrenaliny. Porównywalny do tego, jakie daje uczestnictwo w wyścigach samochdowych.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 2.04.2020

Godzina emisji: 8.30

ac

Czytaj także

Wegedyski zamiast wegeburgerów. Bezmięsne produkty o mięsnych nazwach

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 15:00
Tak będzie wyglądać nasza przyszłość, jeśli Bruksela zajmie się wnioskiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WAS, czyli kto boi się weekendu?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 14:40
Weekend anxiety syndrome, czyli syndrom stresu weekendowego, objawia się niepokojem i przygnębieniem, które pojawiają się na myśl o wolnych dniach. - To wszystko dlatego, że weekend kojarzy się nam z nadrabianiem zaległości - przekonuje Tomasz Łysakowski trener i coach biznesu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karty płatnicze a społeczne wykluczenie. Przypadek San Francisco

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 13:50
Miasto, które na ogół kojarzy się z gigantami technologicznymi, wystąpiło przeciwko postępowi i przeciwko właścicielom sklepów, w których nie można płacić gotówką. Co to ma wspólnego z walką z dyskryminacją?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy weganizm uratuje planetę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:39
Kanada, Nowa Zelandia, Holandia i Australia zawarły Vegan World Alliance. Będą promować weganizm na całym świecie.
rozwiń zwiń