Po co nam linie papilarne?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 18:57
Odciski palców wykorzystywane są przede wszystkim w kryminalistyce, ale także w futurystycznych wizjach z przyszłości. Jak się okazuje odciski palców to nasza ewolucyjna spuścizna, jednak nie każdy wie, że to dzięki liniom papilarnym naprawdę czujemy dotyk! Co jeszcze dają nam linie papilarne i do czego nam się przydają?
Audio
  • Linie papilarne. Nasz indywidualny tatuaż (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

Biologiczny dowód tożsamości

Ze względu na ich indywidualny charakter przydają się w daktyloskopii, czyli technice śledczej polegającej na badaniu odcisków placów. Jak się okazuje, linie papilarne mają dużo szersze znaczenie i zastosowanie.  Powstają jeszcze w czasie życia płodowego i nie występują tylko na naszych palcach. Występują na całej powierzchni dłoni, palcach stóp, unikatowe dla każdego człowieka są również bruzdy na powierzchni ust. Jak tworzą się linie papilarne?

Receptory, dzięki którym czujemy dotyk

- W życiu płodowym skóra, która jest zupełnie gładka w sposób naturalny fałduje się - mówił dr Szymon Drobniak, biolog ewolucji z UJ. - To, że dzieje się to w sposób losowy sprawia, że nawet bliźnięta jednojajowe mają różny wzór linii - dodawał. Odrastający na palcach naskórek odtworzy linie papilarne. Jak mówił Dr Drobniak próba pozbycia się tego indywidualnego tatuażu może doprowadzić do pozbawienia się czucia w dłoniach, bo to linie papilarne są ich receptorami. Będziemy mieli problem również z chwytaniem przedmiotów.

To dzięki nim sprawnie chwytamy przedmioty

W trakcie całego życia układ linii nie zmienia się. Lekko powiększają się wraz z naszym wzrostem w czasie dojrzewania. Co ciekawe zachowały się przez cały proces ewolucji człowieka. A czemu służyły? - Prawdopodobnie zmniejszeniu tarcia między powierzchniami, które chwytamy. Zwiększając pewność chwytu małych przedmiotów nawet w wilgotnych warunkach - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Małgosia Jakubowska

Data emisji: 18.05.2020

Godzina emisji: 12.34

ac

Czytaj także

Cukier kontra słodziki - co jest zdrowsze?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 18:25
Wyeliminowanie cukru z diety nierzadko oznacza próby zastąpienia go przeróżnymi słodzikami. Który z nich wybrać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne ule w USA. Pomysł przyjmie się w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 14:05
W Ameryce powstał start-up, który pozwoli monitorować kondycję tamtejszych pszczelich rodzin. W naszym kraju także tworzą się inicjatywy, które mają na celu pomoc tym owadom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powtórka z chemii. Aminokwasy, fenole i nitrozwiązki, czyli chemia organiczna

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 21:45
Chemia organiczna to ostatni dział w podręcznikach dla uczniów przystępujących do matury rozszerzonej z chemii. Poświęca się mu najmniej czasu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020 z chemii. Mieszaniny niejednorodne - rozwiązujemy zadania

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 18:23
Zadania z doświadczeniami często składają się z kilku poleceń. W "Stacji Nauka" rozwiązaliśmy jedno z nich - dotyczące mieszanin niejednorodnych. To zadanie pełne pułapek - jak je ominąć i zdobyć maksymalną liczbę punktów?
rozwiń zwiń