Święta w cieniu pandemii. Jakie prezenty wybieramy w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 12:30
To ostatni dzwonek, żeby kupić prezenty świąteczne. W tym roku wręczymy prezentów na pewno mniej, bo spędzimy święta w ograniczonym gronie. Sprawdzamy, co będziemy kupować i ile wydamy na podarunki dla naszych bliskich. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Shyntartanya
choinka boże narodzenie 1200.jpg
Lampki nie tylko na choince. Patenty na świąteczne ozdoby

Według przeprowadzonych badań w tym roku na święta wydamy mniej, ale na prezentach aż tak bardzo oszczędzać nie zamierzamy. Na same prezenty w całej puli świątecznych wydatków wydamy w tym roku średnio 680 zł., jest to tylko o 8 procent mniej niż wydawaliśmy w roku ubiegłym - mówi Agnieszka Szapir z Deliotte. - Także Mikołaj będzie bogaty i tutaj spadek wydatków jest mniej radykalny niż w innych kategoriach.

Posłuchaj

03:55 PR4_AAC_prezenty_swiateczne_2020_12_22-07-16-39.mp3 Święta w cieniu pandemii. Ile wydamy na prezenty? (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Dzięki wyprzedażom, promocjom i rabatom chętniej kupujemy i wydajemy pieniądze na upominki. Wśród najczęściej kupowanych prezentów prym wiodą kosmetyki i perfumy. Naszych bliskich obdarowywać będziemy również pieniędzmi, odzieżą, butami, akcesoriami i gadżetami elektronicznymi.

Jednak jest wiele czynników wpływających na to, że w tym roku na zakupy wydamy mniej. - Mają na to wpływ wyższe koszty życia, ograniczenia związane z pandemią, ograniczona mobilność. Również istotnym elementem jest niestabilność gospodarcza oraz ogólny niepokój o gospodarkę - mówi gość audycji.

koronawirus święta sylwester 1200 free
Sylwester w pandemii? W swetrze, ale z perłami

Czytaj także:

Niektórzy zdecydują się na prezenty, które są przyjazne dla środowiska. - Począwszy od tradycyjnych skarpetek, które możemy kupić w wersji ekologicznej, wyprodukowanych z przyjaznych środowisku materiałów, kończąc na wegańskich, certyfikowanych kosmetykach, które są wytwarzone w małych manufakturach - mówi Agata Rudnicka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. - Poprzez całą serię rzeczy, które wyprodukowane są w duchu "zero waste", gdzie zarówno proces produkcji był przyjazny dla środowiska, ale również przeznaczenie takiego prezentu z którego możemy korzystać jest wielokrotne.

Czytaj także:

Eko prezenty możemy kupić w różnych cenach, od bardzo wysokich, po dość przystępne. -  Jeżeli chodzi o ceny, to są one dość zróżnicowane, ale wierzę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy kupić coś co będzie mniejsze, a dodatkowo będzie miało walor pro-środowiskowy - tłumaczy gość Czwórki. - Dodatkowo stworzymy okazję naszym najbliższym, żeby przetestowali rzeczy, które na co dzień nie były w ich zasięgu.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Gość: Agnieszka Szapir (Deliotte), Agata Rudnicka (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 22.12.2020

Godzina emisji: 7.17

aw

Czytaj także

Powrót do domu na święta. Co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 08:30
Tegoroczne święta będą z pewnością inne niż dotąd. Sprawdzamy czy bez problemów migranci odwiedzą rodziny w Polsce i czy bezpiecznie powrócą np. do pracy za granicą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wigilijne potrawy - kupić, czy przygotować samemu?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 12:22
Dla jednych przygotowywanie wigilijnej kolacji to przyjemność i relaks; dla innych - ogromny wysiłek i stres. Tym drugim na przeciw wychodzą właściciele firm cateringowych. Czy warto kupować wigilijne potrawy i ile to kosztuje?
rozwiń zwiń