Szczepienie na COVID-19 za granicą - o czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 18:10
Decyzją Ministerstwa Zdrowia, od 22 grudnia osoby zaszczepione przeciw COVID-19 za granicą będą mogły wpisać szczepienie do krajowego systemu. Sprawdzamy jak to zrobić.
Według nowych rozporządzeń można szczepić się także poza granicami Polski
Według nowych rozporządzeń można szczepić się także poza granicami PolskiFoto: shutterstock/hedgehog94

Mimo pandemii część z nas decyduje się na zagraniczne podróże i wyjazdy rodzinne. Jednak podczas naszych wojaży może się okazać, że będziemy mieli termin na przyjęcie dawki uzupełniającej, lub będziemy chcieli zdecydować na szczepienia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że szczepienia przeciw COVID-19 dawką przypominającą można wpisać do krajowego systemu. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

- W przypadku szczepienia podstawowego musimy być zaszczepieni preparatem dopuszczonym do obrotu Unii Europejskiej lub preparatem równoważnym - mówi Łukasz Pankowiec z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Wykaz preparatów równoważnych szczepionek znajdziemy na stronie pzh.gov.pl. Natomiast, jeżeli chodzi o dawkę przypominającą, możemy być wpisani do krajowego rejestru, tylko wtedy, gdy przypominające szczepienie, zostało wykonane preparatem z wykazu szczepionek stosowanych jako dawka przypominająca w Polsce. I to jest Pfeizer i Moderna.

Jeżeli szczepimy się w Unii, powinniśmy otrzymać certyfikat unijny. Jak czytamy na stronie gov.pl - w przypadku posiadania certyfikatu wystawionego przez inny kraj członkowski UE nie ma obowiązku dodatkowego uznawania go w Polsce. Jednak przy szczepieniach wykonanych poza Unią warunkiem niezbędnym do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie (P1) i uzyskania Unijnego Certyfikatu COVID-19 jest przedłożenie przez osobę zainteresowaną następujących dokumentów w punkcie szczepień:

  • oryginału wraz z kopią dokumentu (certyfikatu/zaświadczenia) potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID-19 poza granicami kraju, zgodnego ze wzorem obowiązującym w państwie przyjęcia szczepienia;
  • tłumaczenia na język polski dokumentu, o którym mowa w pkt 1 przez tłumacza przysięgłego;
  • oświadczenia osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych związanych z wprowadzeniem szczepienia wykonanego poza granicami kraju do systemu krajowego, w tym zgoda na automatyczne wygenerowanie w systemie e-Zdrowie (P1) Unijnego Certyfikatu COVID-19 po zakończeniu pełnego cyklu szczepienia.

- Na oficjalnej stronie rządowej znajdziemy wzory wszystkich niezbędnych druków. Po wpisaniu do krajowego systemu otrzymamy certyfikat, który można będzie wydrukować - dodaje rozmówca Weroniki Puszkar.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 7.15

aw/https://www.gov.pl

Czytaj także

Nowe warianty koronawirusa. Kraska: musimy nadal zachować ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 19:09
- Niepokoją nas nowe warianty koronawirusa i dlatego musimy nadal zachować ostrożność: przestrzegać wymogów sanitarnych, nosić maseczkę w pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych, myć ręce, zachowywać dystans. O tym często już zapominamy - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się stanie, gdy zmieszamy szczepionki przeciw COVID-19? Są nowe badania

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 04:34
Według wstępnych wyników badań amerykańskich naukowców, opublikowanych w środę, osoby, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson, mogą najbardziej skorzystać z przyjęcia dawki przypominającej innej szczepionki typu RNA.
rozwiń zwiń