Matura z Czwórką. John Maxwell Coetzee i jego proza zaangażowana

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:30
John Maxwell Coetzee otrzymał Literacką Nagrodę Nobla w 2003 roku. - W swojej twórczości porusza problemy kolonializmu, rasizmu, polityki RPA i innych krajów Afryki. Nawiązuje do plejady twórców literackich, od Goethego do Herberta - mówiła Kinga Michalska. 
John Maxwell Coetzee
John Maxwell CoetzeeFoto: LEONARDO MUNOZ/PAP

shutterstock detektyw kryminał 1200.jpg
Polecamy książki. Veronica Roth i jej "Wybrańcy"

John Maxwell Coetzee, południowo-afrykański pisarz i publicysta, którego Akademia doceniła w 2003 roku za "prozę, cechującą się analityczną błyskotliwością i wymownymi dialogami", ale także za "warstwę etyczną" jego dzieł. - Komisja tłumaczyła, że Coetzee użyczył głosu pogardzanymi ty, kórych go pozbawiono. Pokazał okrucieństwo i samotność kondycji ludzkiej w otaczającym naś wświecie. Odkrył topografię zła ludzkości - tłumaczyła Kinga Michalska. 

Posłuchaj
08:29 kultura noblista michalska 13042021.mp3 John Maxwell Coetzee i jego literatura - rozmowa z Kingą Michalską (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Jego biografia jest niezwykle interesująca, bo pochodził on z rodziny wieloetnicznej. Pisarz miał m.in. polskie korzenie, a bo jego pradziadek od strony matki pochodził ze wsi Czarny las w Wielkopolsce - mówiła Kinga Michalska. - John Maxwell Coetzee urodził się i studiował matematykę i anglistykę w Kapsztadzie - mówiła gość Czwórki. Jak podkreślała, autor od dziecka "rozdarty był" między pisarstwem, a naukami ścisłymi. - Po studiach przeniósł się do Londynu, gdzie pracował jako programista, ale ostatecznie doktorat uzyskał w Teksasie w USA. Ostatecznie zwyciężyła w nim pasja pisania - podkreślała Kinga Michalska.  

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

John Maxwell Coetzee był w naszym kraju aż cztery razy. Pisarz wydał w 1974 roku swoją pierwszą powieść "Ciemny kraj". - Z pewnością nie był jeszcze wówczas świadom, ile książek wyda i jak bardzo zróżnicowana będzie jego literatura - opowiadała Kinga Michalska. - W Polsce znamy m.in. zekranizowaną "Hańbę", ale także m.in. "Mistrza z Petersbuga" o życiu Fiodora Dostojewskiego. Wydawano tu też jego eseje - wyliczała gość Czwórki.  

Czytaj także:

To, o czym pisze Coetzee jest nieustająco aktualne i współczesne Kinga Michalska

Wraz z Kingą Michalską do 4 maja co tydzień omawiamy sylwetki i twórczość laureatów Lterackiej Nagrody Nobla. Pomagamy Wam przygotować się do matury! ZOBACZ WIĘCEJ >>>

​***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 13.04.2020

Godzina emisji: 11:35

kd

Czytaj także

Polecamy książki. Ali Smith - "Zima"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 22:30
"Zima", druga powieść Ali Smith z czterotomowego cyklu "Pory roku". Jest to opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych opowiedziana przez autorkę z ciepłem, humorem i sympatią. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:00
 - Shin Kyung-Sook zabiera nas do przepięknego koreańskiego świata - mówiła Kinga Michalska w Czwórce. Jak opowiadała "Dworska tancerka" to nie tylko historia o miłości, ale także o poszukiwaniu własnej drogi i przełamywaniu kulturowych barier.  
rozwiń zwiń