Architektura i wystawy - co oglądać na Śląsku?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 12:38
Na Śląsku dzieje się wiele, szczególnie dużo w dziedzinie kultury. Maciej Kędziora co tydzień zabiera nas na najciekawsze kulturalne wydarzenia regionu. Tym razem prym wiodą wystawy, ale i fani dyskusji o architekturze znajdą coś dla siebie. 
Na Śląsku dziś odbywa się wiele wspaniałych wystaw
Na Śląsku dziś odbywa się wiele wspaniałych wystawFoto: Spacer z aparatem/Shutterstock

Po dwóch latach z wykładami on-line cykl Mistrzowie Architektury wraca w formule stacjonarnej. Na zaproszenie SARP-u, z okazji wydarzenia Design Days do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach przyjedzie Jörg Leeser. 

- Jörg buduje mieszkalnictwo dla młodych rodzin niemieckich, ale skupia się tam na połączeniu powstawania tych budynków i technice DIY, czyli "zrób to sam", gdzie ci mieszkańcy mogą przyczynić się do powstawania tych budynków - wyjaśnia Maciej Kędziora. - Architekt łączy domki jednorodzinne z wielopoziomowymi blokami. Z Katowicami łączy go koncepcja miasta ogrodu, którą realizuje w Hamburgu, a w Polsce właśnie stolica Śląska nosi to miano - dodaje. 

Okazuje się, że koncepcja budownictwa i architektury, którą stosuje niemiecki architekt, pozwala zmniejszyć koszty budowy nawet o 30 procent, co dla młodych rodzin może być szczególnie istotne. Spotkanie z Jörgiem Leeserem zaplanowano na 27 stycznia. 

Gdy jednak od architektury zdecydowanie wolimy światło, to koniecznie powinniśmy wybrać się na ekspozycję "Ad Lucem - do światła". Ściany Galerii Engram zostały pomalowane czarną farbą, którą przełamują wyjątkowe grafiki Doroty Nowak-Rodzińskiej. - To prace opowiadające o rozświetleniu tego, co nas otacza - mówi gość Kasi Dydo. - Pojawia się tu poświata żółta, zielona - czasem jest bardzo widoczna, czasem ukryta. To jedna z najpiękniejszych wystaw, jakie widziałem - dodaje. 

Wystawa "Ad Lucem" trwa do 30 stycznia. 


Posłuchaj
09:02 czwórka stacja kultura 24.01.2022.mp3 O wystawach i wydarzeniach kulturalnych na Śląsku opowiada Maciej Kędziora (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Niewiele czasu zostało też, by odwiedzić ekspozycję "Symularis", która trwa w Czeladzi, w GSW "Elektrownia". To wystawa z udziałem artystów z Polski, Niemiec, Węgier, Białorusi, Argentyny, Japonii, Słowacji i Czech. - Doświadczamy tu czegoś wyjątkowego - ocenia gość Czwórki. Głównie obserwujemy wideoarty. Dzieła wchodzą ze sobą w dialog, tworzą przestrzeń pulsujących, wzajemnych symulacji - dodaje. 

Odwiedzając galerie Śląska, nie możemy zapomnieć o katowickim Rondzie Sztuki. A czeka nas tam najbardziej odjechana i ciekawa wystawa, jaka tam zaistniała od dawna, czyli "Husitky na Baltu". - To ekspozycja czeskich postaw, podejść artystycznych dziesięciu czeskich artystów do tematu morza. To ono stoi w centrum ich prac - opowiada Maciej Kędziora. Zdaniem Czwórkowego gościa tę wystawę trzeba zobaczyć, bo nie da się jej uchwycić w słowach. Zdradza jednak, że morze, woda, katastrofa klimatyczna to tematy, których tu nie brakuje. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rondo Sztuki (@rondo_sztuki)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciek Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 24.01.2022

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

65 lat Opery na Zamku w Szczecinie. Będzie stepowanie i Król Roger

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 16:16
Opera na Zamku w Szczecinie to miejsce wyjątkowe. Odbyło się tam 230 premier oper, operetek, musicali czy spektakli baletowych. Są tam trzy nowoczesne sceny. W Czwórce Jerzy Wołosiuk, dyrektor artystyczny, zdradza szczegóły jubileuszowego sezonu artystycznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co słychać w galeriach. Moda w Hadze i Londynie, a Kertész w Chicago

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 16:00
W każdą środę Ada Janiszewska zabiera nas na wycieczkę online do licznych muzeów świata. Tym razem wybrała Hagę, Chicago i Londyn. Reporterka poleca regularne zaglądanie na strony muzeów, bo zawsze znajdziemy tam coś, co nas zaskoczy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Easy" - serial bez napinki do zobaczenia w sieci

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 13:50
"Easy" to historia mieszkańców Chicago, którzy błądzą w labiryncie miłości, technologii i kultury. Serial trafił do sieci w 2016 roku i doczekał się trzech sezonów. 
rozwiń zwiń