Artyści zachęcają: nie piratuj!

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 15:00
W kwietniu ruszyła ogólnopolska kampania społeczna "Legalna Kultura" promująca zgodne z prawem źródła zdobywania wytworów pracy artystów. Na konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu była nasza reporterka Olga Mickiewicz.
Audio
  • Kampania społeczna "Legalna Kultura"
  • Konferencja nt. kampanii "Legalna Kultura" - materiał reporterski

Temat praw własności intelektualnej w internecie został nagłośniony dzięki sprawie ACTA. Twórcy kampanii społecznej "Legalna Kultura" przyznają, że zapoczątkowana wówczas debata społeczna bardzo przysłużyła się ich projektowi.

- Pomysł kampanii powstał rok temu. Gdy na początku rozmawialiśmy o legalnych źródłach kultury i przekonywaliśmy do naszego projektu, panowało milczenie. A teraz jest to poważna historia: kwestia przyzwolenia społecznego na nielegalne korzystanie z cudzej własności intelektualnej - mówiła w Czwórce Kinga Jakubowska z Fundacji Legalna Kultura.

W kampanię zaangażowało się wielu znanych artystów, m.in. Andrzej Smolik, który jakiś czas temu razem z Jakubowską był gościem audycji "Na cztery ręce". - Jesteśmy bezpośrednio powiązani ze zjawiskiem nielegalnego korzystania z dóbr kultury i też trochę tym uwarunkowani. Jeżeli sprawy posuną się dalej i to, co jest lepiej pozycjonowane w internecie, czyli nielegalne rzeczy, będzie coraz szerzej się rozprzestrzeniać, to my będziemy musieli poszukać sobie innej pracy. Uderzy to też w nielegalne serwisy, bo nie będziemy ich już więcej zasilać. Zostanie tylko recykling i korzystanie z tego, co było do tej pory - przestrzegał muzyk i producent.

Twórcy kampanii "Legalna Kultura" wymyślili szereg działań edukacyjnych i informacyjnych. W internecie uruchomiona został również specjalna strona poświęcona temu projektowi.

– Znajdziemy na niej przede wszystkim legalne źródła kultury. W tej chwili mamy ich około 90-ciu, w różnych dziedzinach: muzyka, książka, film, prasa, galerie i muzea. Sprawdzić tu też można ile kosztuje kultura i są to informacje z pierwszej ręki, ponieważ rozmawiamy o tym bezpośrednio z twórcami. Oprócz tego na stronie dostępne są wszelkie informacje nt. wydarzeń, debat, najbardziej nawet skrajnych opinii dotyczących legalnych źródeł i prawa autorskiego oraz wszystkiego tego, co się teraz w Polsce wokół tego dzieje - usłyszała do Jakubowskiej Olga Mickiewicz.

Więcej o kampanii społecznej "Legalna Kultura" w nagraniu audycji "Na cztery ręce" i w materiale reporterskim Olgi Mickiewicz w wersji audio i wideo.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska białą plamą na mapie migracji

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 08:50
Odsetek imigrantów w naszym kraju jest najniższy w Europie. Ale ci, którzy już wybierają Polskę, często decydują się osiedlić w niej na stałe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piekło ofiar handlu ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 16:14
Mafie na całym świecie czerpią z tego gigantyczne dochody. Problem w książce "Handlowałem kobietami" bardzo wnikliwie ukazał hiszpański dziennikarz Antonio Salas. Zjawisku handlu ludźmi poświęcona była audycja "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraniczna misja w słusznej sprawie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 09:50
107 ochotników z Polski wyjechało by pomagać, uczyć i edukować w ramach programu MSZ "Wolontariat Polska Pomoc". Dwójka z nich było gośćmi audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń