"Na skrzydłach świata". Ilustrowana biografia jednego z najważniejszych odkrywców XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 18:20
Fascynująca biografia człowieka, którego pasja przerodziła się w obsesję. Na początku XIX wieku John James Audubon wyruszył na niezwykłą ornitologiczną wyprawę. Mając tylko przyrządy malarskie i wielkie marzenie, postanowił wypłynąć w nieznane, by poznać i skatalogować wszystkie ptaki Ameryki.
Audio
  • John James Audubon. Epicka podróż po Ameryce Północnej XIX wieku (Stacja kultura/Czwórka)
Fragment znaczka pocztowego z grafiką autorstwa Johna Jamesa Audubona
Fragment znaczka pocztowego z grafiką autorstwa Johna Jamesa AudubonaFoto: Shutterstock/ rook76

Fragment okładki książki "Audubon. Na skrzydłach świata" Fragment okładki książki "Audubon. Na skrzydłach świata"

Owocem tej szalonej eskapady był album, który został uznany za jedno z arcydzieł historii naturalnej i sztuki. Znalazło się w nim 435 akwareli przedstawiających ptaki Północnej Ameryki. Do dziś zachowało się w dobrym stanie jedynie kilka egzemplarzy tej olbrzymiej księgi – wymiary 99 na 65 cm. W 2010 roku cena jednego albumu Audubona osiągnęła wartość 11,5 miliona dolarów, co do dziś jest najwyższą kwotą jaką zapłacono za drukowaną książkę. 

- Autorzy książki Fabiena Grolleau i Jérémie Royera wykonali ogromną pracę zbierając wszystkie informacje, jakimi dysponujemy współcześnie. Na ich podstawie stworzyli swoją fascynującą opowieść - mówił Szymon Holcman

Jean-Jacques Audubon urodził się na Haiti w 1785 roku, jako nieślubny syn kapitana statku morskiego. Wczesne lata swojego życia spędził we Francji, którą opuścił już w 1803 roku na stałe przenosząc się do Ameryki Północnej. - Stworzył coś niezwykłego, za co zapłacił wysoką cenę. Jego wielka misja, odnalezienie wszystkich ptaków Ameryki Północnej, namalowanie ich i umieszczenie w księdze stała się jego obsesją, dla której porzucił wszystko inne - opowiadał gość Czwórki. 

Jaką cenę musiał zapłacić, by jego dzieło przetrwało? Co znajdziemy w książce opowiadającej o artyście, badaczu i podróżniku "Na skrzydłach świata"? Jak wyglądała Ameryka XIX wieku? Więcej na ten temat w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Szymon Holcman (współwłaściciel wydawnictwa Kultura Gniewu publikującego komiksy najlepszych współczesnych twórców)

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 10.09

ac

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzyk morskich ptaków cichnie, bo jest ich coraz mniej...

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 22:30
Książka Adama Nicolsona "Krzyk morskich ptaków. Ginący świat podniebnych wędrowców" zawiera opowieści na temat spotkań z fulmarami, albatrosami, maskonurami, burzykami, głuptakami, alkami, mewami, kormoranami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przestrzeń, pieniądze i czas. Virginia Woolf o tym, co czyni kobietę twórczą

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 16:30
Mija 90. lat od wydania eseju Virginii Woolf "Własny pokój". Jak wiele postulatów zapisanych przez brytyjską pisarkę nadal jest aktualnych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Areta Szpura: każdy może zrobić coś dobrego dla środowiska. Zacznijmy od małych kroków

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 14:58
Areta Szpura była połową marki modowej Local Heroes (LH). Ubrania z ich logo (i nośnym hasłem "Doing real stuff sucks") nosili Justin Bieber czy Miley Cyrus. W 2017 roku opuściła fimę, by żyć z zgodnie z własnymi zasadami i postawiła na ekologię.
rozwiń zwiń