52. urodziny Jeannie Longo (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2010 06:00
Sportowy Kalendarz Biograficzny Czwórki - 31 października 2010.

31 października 1958 roku urodziła się Jeannie Longo. Najbardziej utytułowana zawodniczka w historii kobiecego... kolarstwa. Jednak ściganie na rowerze nie było pierwszym sportem jaki uprawiała. Rozpoczynała karierę od...  narciarstwa alpejskiego. M.in. 3 razy była mistrzynią Francji wśrod... studentów.

Dość szybko zamieniła jednak narty na rower i postanowiła startować w wyścigach kolarskich. Z perspektywy czasu należy uznać, że była to decyzja słuszna. Longo jest bowiem 13-krotną mistrzynią świata w kolarstwie. Wielokrotnie poprawiała też rekord świata w jeździe godzinnej. Siedmiokrotnie uczestniczyła w igrzyskach olimpijskich. W 1992 roku w Barcelonie była wicemistrzynia w wyścigu ze startu wspólnego. Cztery lata później w Atlancie wywalczył złoto w tej konkurencji oraz srebro w jeździe na czas. Z Sydney przywiozła brązowy medal. Uczestniczyła także w ostatnich igrzyskach olimpijskich w Pekinie, gdzie do kolejnego medalu zabrakło jej niespełna dwóch sekund i w jeździe na czas zajęła 4. miejsce. Miała wtedy niemal 50 lat.

Podczas swojej długoletniej kariery wygrała ponad 100 etapów w wyścigach kolarskich oraz zdobyła... uwaga - 56 tytułów Mistrzyni Francji. Sport doskonale potrafiła pogodzić z nauką. Ukończyła informatykę i matematykę i od 1987 roku jest wykładowcą akademickim.