Polak na Vinson, najzimniejszym szczycie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 14:00
Czterech Amerykanów i Batłomiej Wróblewski mieli sporo szczęścia, bo odczuwalna temperatura powietrza na Antarktydzie, w trakcie ich wyprawy, wynosiła tylko -40 stopni.
Audio
  • Bartłomiej Wróblewski opowiada o swojej wyprawie

Celem wyprawy Bartłomieja Wróblewskiego był Masyw Vinsona, najwyższy szczyt Antarktydy. Góra została zdobyta w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, czyli 26 grudnia 2012 roku o godz. 16.15 czasu miejscowego (UTC-3). Dla Poznaniaka był to ósmy z dziewięciu szczytów Korony Ziemi.

Szczyt wznosi się na wysokość 4 892 m n.p.m.  Jest otoczonym ze wszystkich stron lądolodem, zyskał miano najbardziej niedostępnej góry w Koronie Ziemi. Vinson to także najzimniejszy szczyt na Ziemi.

Średnie temperatury powietrza w okresie antarktycznego lata wynoszą w okolicach szczytowych -30°C, a odczuwalne temperatury spadają poniżej -60°C. Polak zakładał, że może być to najpiękniejsza góra wśród jego ’’zdobyczy’’.

- Rzeczywiście był to najpiękniejszy szczyt, i nie tylko cały szczyt ,ale cały kontynent - mówi Bartłomiej Wróblewski. - Antarktyda jest absolutnie bajeczna. Tolkienowskie widoki. To miejsce niezwykłe. Jest to połączenie śniegu, lodu, skały. Do tego dochodzi świadomość, że w promieniu kilkuset kilometrów nie ma ludzi, poza bazami nie widać aktywności człowieka - opowiada.

Bartosz Wróblewski wybrał się na Vinson antarktycznym latem. W Czwórce zaznacza, że jest to jedyna góra, z korony Ziemi, która nie została zdobyta zimą, bo nie ma możliwości by się tam dostać.
Na takie wyprawy nie jest wcale łatwo skompletować grupę. Bartosz Wróblewski kompanów wyprawy szukał po świecie. Udało się. To ogromny sukces, choć na Antarktydzie, jak zaznacza gość Czwórki, człowiek i tak czuje się malutki.

Więcej o wyprawie dowiesz się słuchając załączonej rozmowy z audycji "Co Was kręci?"

Na
Na grani Masywu Vinsona
Na
Na szczycie Masywu Vinso

.


Zobacz więcej na temat: Antarktyda
Czytaj także

Gdzie urodził się Kopernik? Rodzina bogata, nie wiadomo

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2012 13:08
Wstrzymał słońce, ruszył ziemię, a mieszkał w Toruniu. Po remoncie dom Kopernika otwiera się dla gości. A stąd już tylko krok do parku kultury Mennonitów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy umarł Breslau i narodził się Wrocław

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2012 11:00
W "Co Was kręci" spotkanie z pisarzem, Jackiem Inglotem, który swoją książką zabiera nas w podróż po dawnym Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unia Niezwykłych Projektów: Skansen między blokami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2012 13:24
Podróż w czasie jest możliwa. Wystarczy wybrać się do centrum Torunia, żeby przenieść się do zabytkowej osady z początków XIX wieku. Bez specjalnego wehikułu, magicznej różdżki i złotej rybki od spełniania życzeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na polanę w Jakuszycach to psy przywożą śnieg

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 08:00
Psie zaprzęgi ścigają się w śniegu na polskiej Alasce. 10 stycznia rusza VII Husqvarna Tour 2013 "Border Rush" w Jakuszycach koło Szklarskiej Poręby - jeden z największych wyścigów na świecie.
rozwiń zwiń