Jak wygląda życie uchodźców w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 14:00
Codziennie do Europy próbują przedostać się - w poszukiwaniu lepszego życia - emigranci m.in. z Afryki. Czy Polska powinna szerzej otworzyć dla nich granice? - tłumaczy Rafał Kostrzyński z UNHCR.
Audio
  • Uchodźcy w Polsce i innych krajach Europy. W jakich warunkach żyją, jakie mają perspektywy i jak radzą sobie, by dostać szansę na lepsze życie? (Czwórka/Europejski Lunch)
Emigranci w Polsce - jak wygląda ich życie i jakie mają perspektywy rozwoju?
Emigranci w Polsce - jak wygląda ich życie i jakie mają perspektywy rozwoju?Foto: Glow Images/East News

Tylko w 2014 roku, do Europy próbowało się przedostać ok. 170 tys. uchodźców - wynika z  badań Eurostatu. - W krajach Afryki Północnej gwałtownie spada poziom bezpieczeństwa - tłumaczy gość Czwórki, ekspert Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. - Tymczasem państwom, które do tej pory przyjmowały ludzi, powoli wyczerpują się zasoby, które mogły one zaoferować nowym mieszkańcom, więc emigranci szukają innych miejsc.

Czytaj także: Czy Polska to dobre miejsce do życia? <<<

W "Europejskim Lunchu" próbowaliśmy prześledzić drogę uchodźcy z rodzinnej wioski, przez kontakt z przemytnikami ludzi, aż po konfrontację z urzędnikami w nowych ojczyznach. Odpowiadaliśmy także na pytania, dlaczego Polska przyjmuje niewielu uchodźców i co nasz kraj może zaoferować przyjezdnym. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z Rafałem Kostrzyńskim.

Czytaj także: Tak żyją Polacy na emigracji <<<


Prowadzący: Katarzyna Kornet, Joachim Ciecierski
Goście:
Rafał Kostrzyński
Tytuł audycji:
Europejski Lunch

Data emisji: 3.11.2014

Godzina emisji: 13.00

(kd, ac)

Czytaj także

Ty też możesz zdecydować na co wydać unijne pieniądze!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 13:10
Walka z bezrobociem, rozwój małych firm, poprawa zaplecza socjalnego - na te cele, zdaniem słuchaczy Czwórki, należałoby przekazać pieniądze w unijnego budżetu. Do końca sierpnia każdy z nas może wziąć udział w konsultacjach społecznych i wyrazić swoją opinię w tej sprawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berlin - jedź tam na Erasmusa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 14:00
Stolica Niemiec kusi energią, przyciąga młodych ludzi. Daje możliwości rozwoju, jest miastem z artystyczno-dekadenckim klimatem, w dodatku o niskich cenach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Program Erasmus. Jak dostać się na zagraniczne studia i praktyki?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 08:00
Dobre wyniki w nauce, znajomość języka obcego, a może osiągnięcia naukowe i artystyczne - jakie są kryteria i co jest brane pod uwagę w czasie oceny kandydatów do programu Erasmus? Oto poradnik, jak i gdzie ubiegać się o wyjazd na zagraniczne studia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy na emigracji. "Jeśli ktoś naprawdę chce, da sobie radę"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 08:00
Nie wszyscy Polacy, którzy opuścili kraj, by zarabiać zagranicą, pracują "na zmywakach". Wielu przekonuje, że wystarczy dobre wykształcenie i odrobina samozaparcia, by udało się spełnić marzenia o karierze.
rozwiń zwiń