Katarzyna Grochola: pisarką jestem od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 09:22
- Byłam pisarką nawet, gdy na początku nie byłam wydawana. Jednak po książce "Przeznaczeni" czuję, jak bym dostała "stempel". Jestem pisarką dojrzałą - tłumaczyła w Czwórce Katarzyna Grochola.
Audio
  • Katarzyna Grochola o książce "Przeznaczeni" i pisarskiej pasji (Pani tomu/Czwórka)
Katarzyna Grochola
Katarzyna GrocholaFoto: PAP/Krzysztof Kurek

- Dopóki pisze, najważniejsze jest dla mnie w książce ostatnie zdanie. Oczywiście bardzo często w trakcie pisania ono przechodzi mi na inne strony książki, ale dopóki go nie ma - nie mogę pisać - tłumaczyła w Czwórce Grochola.

"Przeznaczeni" to 18. książka Grocholi. Oprócz tego pisarka wypuściła na rynek zbiory opowiadań, wywiady i sztuki teatralne. - Opowiadania pisane były "do szuflady", bo wówczas jeszcze nie byłam wydawaną autorką. Ale wychodzę z założenia, że jak ktoś chce tańczyć, to ma tańczyć, a jak ktoś chce pisać - ma pisać. Dlatego wciąż pisałam - wspominała Grochola w Czwórce.

Jej najnowsza powieść to historia grupy młodych ludzi, których pozornie nic nie łączy, ale zbiegi okoliczności i przypadkowe na pierwszy rzut oka zdarzenia sprawiają, że ich drogi nierozerwalnie i nagle się łączą. O powieści "Przeznaczeni", ale także o swojej drodze do pisarstwa, warsztacie i planach związanych z kolejnymi publikacjami Grochola opowiadała w rozmowie z Iwoną Wyciechowską.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: Katarzyna Grochola (pisarka)

Data emisji: 15.06.2016

Godzina emisji: 19.00

kd/pj

Czytaj także

Paweł Timofiejuk. Czy czeka nas renesans zinów?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2016 17:02
- To zaczęło się już w latach 80., w środowiskach punkowych i anarchistycznych - wspominał w Czwórce Paweł Timofiejuk. - Gdy wydawaliśmy nasze pierwsze magazyny, był to zupełnie inny twór. Dziś już nie ma "xero" tylko wyroby z drukarni cyfrowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy - Brytyjczycy. Co nas łączy, a co dzieli?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 10:24
Wielkimi krokami zbliża się referendum, dotyczące przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej. Jakie wynik referendum będzie miał konsekwencje dla Polaków?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sojusznicy". Rywalizacja dynastii, tajne układy polityczne

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 12:52
W książce "Sojusznicy. Od Fryderyka i Katarzyny Wielkiej do Merkel i Putina" prof. Arkadiusz Stempin dociera do prywatnych listów, donosów, raportów i wspomnień. W Czwórce opowiadał m.in. w czym podobne do siebie są Angela Merkel i caryca Katarzyna II.
rozwiń zwiń