Biegowe imprezy z fundacją Run Vegan. "Piękne widoki i dobre jedzenie"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 14:10
Rzepakowe pola w Nieliszu, Warszawa i Gorce - tam będą przebiegały trasy imprez biegowych organizowanych przez Fundację Run Vegan. - Nasze biegi promują aktywny i wegański styl życia - mówi w Czwórce organizatorka imprez Wiola Domaradzka z Run Vegan.
Trasa biegu Olejarska dycha będzie prowadziła między innymi przez pola rzepaku.
Trasa biegu "Olejarska dycha" będzie prowadziła między innymi przez pola rzepaku. Foto: shutterstock/My Good Images

"Olejarska dycha" i pola rzepaku

Kalendarz wydarzeń fundacji otwiera "Olejarska dycha". Jest to nowość na mapie biegowych wydarzeń Polski, którego pierwsza odsłona będzie miała miejsce w niedzielę 29 maja w miejscowości Nielisz na Zamojszczyźnie. Wydarzenie promuje aktywny i zdrowy styl życia, ale także dietę roślinną, i podkreśla, jak ważne są w niej tłuszcze, w tym oleje. - Te rejony są dla mnie nowością, a region został wybrany nie bez przyczyny, bo jak to na "Olejarskiej dysze" powinno być, szukaliśmy okolic, gdzie rośnie dużo rzepaku - mówi Wiola Domaradzka. - Tak trafiliśmy na Nielisz. Są to piękne okolice leśne, biegamy więc po lesie, wzdłuż pól rzepaku, a meta zorganizowana będzie na plaży nad Zalewem Nielisz.

Pomysł na bieg "Olejarska dycha" pojawił się z inspiracji Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju, a ideą jest promowanie naszego rodzimego oleju rzepakowego. Stąd też dystans tego biegu, czyli 10 kilometrów. - A to dlatego, że olej rzepakowy ma 10 razy więcej kwasów nienasyconych Omega 3, niż oliwa, jest swojski, lokalny - mówi gość audycji. - Biegacze potrzebują dużo energii i kalorii, a tłuszcze są ich dobrym źródłem. Są więc nam potrzebne i dobrze, żeby były dobrej jakości. Rodzajów olei jest wiele, więc można bez końca sięgać po różne warianty i smaki. Wydarzenie finansowane jest z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.

"Bieg wegański" - nie tylko dla wegan

Kolejna impreza "Bieg wegański" organizowana przez fundację odbędzie się na początku czerwca w Warszawie. - Wydarzenia fundacji Run Vegan łączą fajne trasy, atrakcyjna meta i dużo jedzenia. Tak będzie też tym razem - opowiada rozmówczyni Kariny Terzoni. - Trasa na dystansie 10 kilometrów będzie prowadziła wzdłuż Wisły, a meta będzie miała miejsce na plaży Żoliborz. Tam też można będzie popróbować dań kuchni wegańskiej. Bieg jest dla wszystkich, bez względu na preferencje kulinarne, nie tylko dla wegan.


Źr. Facebook/Run Vegan


"Gorce Ultra-Trail" - nagrodą są widoki

W dniach 5-7 sierpnia w Gorcach na fanów biegania czeka Gorce Ultra-Trail. Festiwal biegowy z koronnym dystansem 163 kilometry. Na trasie na zawodników czekać będzie siedem wież, sporo szczytów i przewyższeń.

Prowadząca audycję Karina Terzoni wielokrotnie brała udział w tej imprezie. - Jest to jedna z tych imprez biegowych, gdzie niezależnie od tego, na którym dystansie startujemy, to są przepiękne widoki. Jest to nagroda za trudy trasy - można nacieszyć oczy widokiem Tatr - opowiada. - Biegaczom na trasie towarzyszą lokalne zespoły ludowe i to ma swoją niesamowitą magię i siłę.


Posłuchaj
14:24 Czwórka/Rozbiegani 27.05.2022.mp3 O imprezach biegowych Run Vegan opowiada Wiola Domaradzka (Rozbiegani/Czwórka)

 

Na 7. edycji biegu pojawi się wiele nowości. m.in. nowe dystanse na 5, 33 i 163 kilometry. - Ten ostatni dystans ekstremalny jest dla tych, którzy naprawdę długo biegają, mają dużo wytrwałości i w ciele, i w głowie - tłumaczy Wiola Domaradzka. - Bo pamiętajmy, że "ultra" biega się "głową" Czekamy na śmiałków i mam nadzieję, że spodoba im się trasa, którą wymyśliliśmy.


***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Wiola Domaradzka (Fundacja Run Vegan)

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 09.15

aw

Czytaj także

Chcesz podbić góry? Trenuj nie tylko na poziomie morza

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 11:10
- O warunkach wysokogórskich mówimy od poziomu 2600 metrów n.p.m., ponieważ od tej wysokości znacznie spada ilość dostępnego tlenu dla naszego organizmu - mówi trenerem Karol Hennig.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 14:50
W ten weekend w malowniczym Krościenku nad Dunajcem odbywa się Festiwal Biegów Górskich Etapowa Triada. Uczestnicy imprezy przekonują, że ten rodzaj biegania nie tylko wpływa na polepszenie kondycji fizycznej, ale też oczyszcza głowę i pozwala docenić piękno przyrody. Tylko jak się przygotować do takiego wyzwania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieg Wings for Life - jak zakończyć majówkę z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 13:06
Po dwóch latach biegania zdalnego Wings for Life World Run wraca do realu. 8 maja w Poznaniu, a także w innych miastach, biegacze wystartują w zawodach, w których goni ich meta. 
rozwiń zwiń