Alfred Nobel i jego herbaciane pola w Batumi

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 20:00
Gruzińskie plantacje rozsławiły w swojej piosence Filipinki. Okazuje się, że uprawy herbaty w tym kaukaskim kraju pojawiły się za sprawą... Alfreda Nobla.
Audio
  • Herbaciane pola Batumi - to tam w czasach socjalizmu rosła herbata eksportowana do krajów bloku wschodniego
Pola herbaty zaczęli zakładać w Gruzji Chińczycy, którzy pracowali przy budowie rurociągów dla Alfreda Nobla
Pola herbaty zaczęli zakładać w Gruzji Chińczycy, którzy pracowali przy budowie rurociągów dla Alfreda NoblaFoto: Glow Images/East News

W czasach socjalizmu w Gruzji uprawiano herbatę, która była eksportowana do krajów wschodnioeuropejskich. Pierwsze plantacje powstały jednak już na przełomie XIX i XX wieku.

- Szwedzki wynalazca i fundator słynnej nagrody, Alfred Nobel, był przede wszystkim przedsiębiorcą. W Baku miał pola naftowe, a Batumi było portem przeładunkowym, skąd ropę transportowano do Europy. Przy budowie rurociągów pracowali Chińczycy i to oni rozpoczęli uprawę herbaty, która dla nich była podstawowym napojem - wyjaśnia Sergiusz Pinkwart, dziennikarz i bloger.

W audycji gościmy też pisarza i podróżnika, Juliusza Strachotę, który mówi o głównych atrakcjach turystycznych Gruzji, m.in. o egzotyce Tbilisili.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Ela Burza

Goście: Juliusz Strachota (pisarz i podróżnik)

Data emisji: 22.04.2015

Godzina emisji: 15.00

mg/kd

Czytaj także

Chaczapuri - perła gruzińskiej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 12:00
W zależności od regionu kraju ten placek zapiekany z serem ma różne kształty, trochę inaczej się go także przygotowuje. Oto tajemnica przyrządzania tego przysmaku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rumunia śladem Draculi

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 18:20
Nie miał co prawda wiele wspólnego z hrabią z wielkimi zębami, ale jest jedną z kultowych postaci popkultury. Gdyby nie on, mało kto wiedziałby o Transylwanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liban - góry, morze, dobre jedzenie i mili ludzie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 10:00
Szczyci się najlepszą kuchnią na Bliskim Wschodzie i jest jedynym arabskim krajem, który nie ma pustyni. Do Libanu zaprasza Nidal Bou Habib, który się tam wychował.
rozwiń zwiń