Młodzi i ZUS. "O emeryturę musimy zadbać sami"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 16:50
System emerytalny nie zagwarantuje nam godziwych pieniędzy, kiedy przestaniemy pracować. - 10 procent z tego, co miesięcznie zarabiamy, powinniśmy odkładać, żeby na starość nie musieć się martwić - uważają eksperci.
Audio
  • Jak zadbać o swoją emeryturę - radzą finansiści i ekonomiści (Się mówi/Czwórka)
Kto zapracuje na nasze emerytury? - Jeśli nadal będziemy starzejącym się społeczeństwem, możemy mieć z tym poważny problem - ostrzegają ekonomiści
Kto zapracuje na nasze emerytury? - Jeśli nadal będziemy starzejącym się społeczeństwem, możemy mieć z tym poważny problem - ostrzegają ekonomiściFoto: Pixabay/geralt/dom. publiczna

Zdanie to podzielają też młodzi. - Obecne rozwiązania zmuszają do tego, by o swojej emeryturze myśleć już teraz, a nie za 40 lat - mówią słuchacze Czwórki.

Według ekonomistów wystarczy konto oszczędnościowe, na które systematycznie powinniśmy przelewać część naszego uposażenia. - Jeśli ma się własną firmę, warto ustalić procent od przychodów, a nie konkretna sumę, bo w biznesie różnie bywa - tłumaczy Łukasz Piechowiak.

O zabezpieczenie finansowe powinni też zadbać ci, którzy pracują na etacie. W audycji podpowiadamy, gdzie lokować oszczędności, żeby jak najwięcej na nich zarobić, i sprawdzamy, ile z tego, co płacimy na ZUS, będzie w przyszłości naszą emeryturą.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Tomasz Jaroszek (Doradca.tv), Łukasz Piechowiak (główny ekonomista Bankier.pl)

Data emisji: 1.09.2015

Godzina emisji: 14.00

kul/jp

Czytaj także

Seks za pieniądze? "Dla nastolatków to nie wstyd, tylko dowód zaradności"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 16:00
- Galerianki uważają, że są sprytne, bo potrafią zatroszczyć się o swój interes - uważa seksuolog. - W ich mniemaniu nie są prostytutkami, tylko niszowymi bizneswoman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie na kredycie. Młodzi zadłużają się na potęgę

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 17:00
Na 8 mln Polaków w wieku 18-31 lat prawie 330 tys. ma problem z terminową spłatą zobowiązań i figuruje w rejestrze dłużników. To ponad 4 proc. całego młodego pokolenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokolenie Z - żyje w świecie nowych technologii

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 17:00
Generacja Z to osoby urodzone po 1995 roku. Nie znają świata bez internetu i nowych technologii, a zamiast w berka, grają w gry komputerowe.
rozwiń zwiń