Certyfikaty - znaki jakości, czy wielka ściema?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 17:29
Produkty "bio", "eko", "polskie" - w XXI w. uwierzyliśmy w jakość certyfikatów, a to, co ostemplowane stało się symbolem dobrego. Czy nalepka na jedzeniu rzeczywiście może być rzetelną informacją?
Audio
  • Certyfikaty - czy naprawdę są gwarantem jakości? (Się mówi/Czwórka)
Jak kupować zdrową żywność?
Jak kupować zdrową żywność?Foto: Glow Images/East News

Certyfikat powinien być dowodem na to, że produkt, który wymieramy spełnia określone standardy. - Jeszcze kilka lat temu decyzje o zakupie podejmowaliśmy na podstawie właściwości samego produktu. Dziś nie mamy na to czasu, żyjemy w środowisku przeładowanym informacjami. Dlatego cetyfikaty są elementem, któremu musimy "na skróty" zaufać - tłumaczył w Czwórce psycholog Kacper Osiecki i podkreślał, że już sama marka stała się współcześnie certyfikatem, swoistym gwarantem jakości.

Certyfikatami opatrzone są na rynku nie tylko produkty spożywcze, czy elektroniczne, ale także wszelkiego rodzaju kursy naukowe. Jak podkreślała w Czwórce Agnieszka Malinowska z British Council - te dokumenty dają cel osobom, które przystepują m.in. do nauki języka obcego, a potem są poświadczeniem ich umiejętności.

Jednak wiele produktów posiadających certyfikaty wcale nie spełnia norm, których byśmy oczekiwali. Jak to sprawdzić i czy rzeczywiście warto ufać takim oznaczeniom? O tym m.in. dyskutowealismy w Czwórce.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał:  Michał Piwowarek

Goście: Agnieszka Malinowska (British Council), Kacper Osiecki (psycholog zachowań konsumenckich)

Data emisji: 13.06.2016

Godzina emisji: 14.00

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kult ciała. "Pierwsze wrażenie robi się tylko raz"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 17:24
- Jesteśmy wzrokowcami i to bez względu na płeć, dlatego wygląd ma znaczenie w nawiązywaniu relacji - przekonuje coach Jędrzej Stępień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy i młodzież z ośrodka na jednej scenie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 15:50
W spektaklu "Poczekalnia, czyli gry na czas" nastolatki i emeryci stanęli ramię w ramię, a producent hip-hopowy Proceente stworzył do przedstawienia muzykę. - Zajmujemy się dramą i teatrem zaangażowanym społecznie - mówi Aldona Żejmo-Kudelska z DramaWay.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etyka w biznesie - czy rzeczywiście jest ważna?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 16:33
Na co powinni stawiać pracownicy - na umiejętności komunikacyjne, czy specjalistyczną wiedzę i wykształcenie? A szefowie - czy cenią samodzielność i kreatywność, czy punktualność i skrupulatność?
rozwiń zwiń