Polskie Radio
Section05
certyfikat

Urlop z paszportem covidowym. "Niektóre państwa honorują już ten dokument"

Zagraniczny wyjazd podczas pandemii koronawirusa jest bardziej skomplikowany niż zazwyczaj. Dlatego w pierwszej kolejności, planując nasz urlop, warto zapoznać się z aktualnymi wytycznymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Sporym ułatwieniem mają być jednak unijne certyfikaty covidowe, które od 1 lipca będą honorowane na terenie Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych certyfikat koronawirus turystyka podróże

Minister zdrowia: Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych

- To system stworzony przez Komisję Europejską po to, by móc ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej właśnie podczas pandemii - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, certyfikaty będą mogły poświadczyć fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia Koronawirus w Polsce COVID-19 certyfikat szczepienia szczepionka POLSKA

"Weryfikacja czy ktoś jest groźny dla otoczenia jest niezbędna". Dr Szułdrzyński o regulacjach ws. szczepień

- Takie kontakty społeczne jak spotkania towarzyskie w przestrzeniach zamkniętych będą możliwe tylko dla osób, które się zaszczepiły albo przechorowały covid. Regulacje, które umożliwiają weryfikację czy ktoś jest groźny dla swojego otoczenia czy nie, są absolutnie niezbędne - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce szczepienia certyfikat

"Dobrowolność nie może oznaczać utraty podstawowych praw". Lisicki o certyfikatach covidowych

- Jestem w stanie przyjąć, że rząd danego kraju nakłania obywateli do pewnych zachowań i wiążą się z tym pewne dodatkowe przywileje. To rzecz, która mieści się w kategorii "dobrowolny". Ale jeśli "dobrowolny" ma oznaczać to, że człowiek traci pewne podstawowe prawa, to już nie jest to dobrowolne, ale przymusowe - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus epidemia szczepienia certyfikat Europa Paweł Lisicki COVID-19

Certyfikaty szczepień przeciw COVID-19. Parlament Europejski wznawia negocjacje

W Brukseli negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów podejmą dziś kolejną próbę porozumienia w sprawie certyfikatów, które mają ułatwić podróżowanie tego lata bez konieczności poddawania się kwarantannie. Chodzi o dokumenty cyfrowe, które będą zawierały informacje o zaszczepieniu, negatywnym wyniku testu lub przebytym już zakażeniu koronawirusem.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Europa szczepionka szczepienia koronawirus COVID-19 Komisja Europejska ŚWIAT certyfikat podróże

Trwają prace nad trzema nowymi szczepionkami. Aleksandra Rybińska o patentach i certyfikatach

- Niemcy chcą chronić swoje koncerny farmaceutyczne. Natomiast presja ze Stanów Zjednoczonych jest dosyć duża, aby te patenty uwolnić - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska, publicystka tygodnika "Sieci" komentując tym samym zapowiedź szefowej Komisji Europejskiej o pracach nad nowymi szczepionkami.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Unia Europejska Europa Polskie Radio 24 pandemia Ursula von der Leyen szczepienia patent GOSPODARKA koronawirus certyfikat ŚWIAT

Ważna rola certyfikatów językowych w promowaniu języka polskiego w świecie

Certyfikat z języka polskiego jako obcego jest jedynym państwowym dokumentem poświadczającym znajomość języka polskiego. Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które chciałyby udokumentować stopień swej biegłości w języku polskim. Po raz pierwszy takie egzaminy odbyły się w 2004 roku. I było to wydarzenie wielkiej wagi dla promocji języka polskiego, ukoronowanie wieloletniej pracy zespołu specjalistów - przedstawicieli ośrodków akademickich zajmujących się kształceniem obcokrajowców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  język polski promocja certyfikat język ojczysty Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Edukacji i Nauki