Codzienne frustracje. Co nas denerwuje?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 16:38
Kolejka na poczcie, tłok w autobusie, złośliwy komentarz w sieci - z błahych powodów nierzadko puszczają nam nerwy, krzyczymy, kłócimy się i obrażamy. Czy są sposoby na konstruktywne wyładowanie gniewu?
Audio
  • Skąd się bierze agresja na drogach i w sieci, a także, jak z nią skutecznie walczyć? (Się mówi/Czwórka)
Skąd w polskich kierowcach tyle agresji?
Skąd w polskich kierowcach tyle agresji?Foto: Glow Images/East News

Zawiść, odrzucenie społeczne - to, zdaniem medioznawcy Pawła Wieczorka, główne przyczyny naszych frustracji. - Agresja często wcale nie jest skierowana przeciwko temu, kogo obrażamy. Oceniając kogoś negatywnie, zwykle uzewnętrzniamy własne problemy - mówił ekspert. Zaś Dorota Bąk-Gajda, psycholog transportu omawiała w Czwórce przyczyny niewłaściwych zachowań kierowców na polskich drogach. - Biorą się z braku poszanowania dla innych użytkowników, niedojrzałej osobowości, młodocianej chęci "pokazania się" - tłumaczyła. Przyznała, że podobnie jak w przypadku "hejtowania" w sieci - źródłem agresji jest tu poczucie anonimowości kierowców, siedzących za szybami aut.

W programie rozmawialiśmy o tym, skąd jeszcze biorą się w nas agresywne zachowania, a goście tłumaczyli, jak skutecznie możemy próbować się ich pozbyć. Sprawdziliśmy także, co w codziennych sytuacjach najbardziej drażni słuchaczy Czwórki.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotowała: Anna Hardej

Goście: Dorota Bąk-Gajda (psycholog transportu), Paweł Wieczorek (medioznawca, Uniwersytet SWPS), Kajetan Krajewski (współtwórca programu "Sport przeciw agresji")

Data emisji: 11.04.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/bch

Czytaj także

Masz kompleksy? Walcz z nimi skutecznie!

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 18:36
Grube nogi, za duży nos, zbyt niski wzrost - nastoletnie Polki mają kompleksy. Są skrajnie krytyczne wobec siebie, niezadowolone z życia i na ciągłej diecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego młodzi oczekują od rodziców? "Granic"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 15:50
- Choć chyba nikt z nas otwarcie się do tego nie przyzna, to każdy dobrze wie, że jeżeli ma się za dużo swobody to można zacząć szaleć - uważają licealistki Ola i Zuza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkolny stres. Zamień go w motywację!

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 16:20
Według badań co trzeci nastolatek ankietowany w roku szkolnym 2013/2014 odczuwał nasilenie szkolnego stresu. Uczniowie denerwują się sprawdzianami, egzaminami, wymaganiami nauczycieli.
rozwiń zwiń