"Mamma Mia!". Jak śpiewają Streep, Brosnan i Firth?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 12:00
Włoski tytuł, grecki pejzaż, szwedzka muzyka i plejada hollywoodzkich gwiazd. Ta językowo-kulturowa mieszanka to oczywiście film "Mamma Mia!" z największymi przebojami gwiazd.
Kadr z filmu Mamma Mia, Na zdjęciu CHRISTINE BARANSKI jako Tanya Chesham-LeighI, MERYL STREEP jako Donna Sheridan i JULIE WALTERS jako Rosie Rice.
Kadr z filmu "Mamma Mia!", Na zdjęciu CHRISTINE BARANSKI jako Tanya Chesham-LeighI, MERYL STREEP jako Donna Sheridan i JULIE WALTERS jako Rosie Rice. Foto: PAP/Photoshot/Universal Pictures

Greckie, grzeszne przyjemności

- O takich produkcjach jak "Mamma Mia!" krytycy mówią: "guilty pleasure". Rozkoszny kicz, który sprawia mnóstwo przyjemności - opowiada autorka cyklu "Suntrack" Oliwia Krettek. - Recenzenci byli dość krytyczni, choć film nominowany był m.in. do Złotego Globu i BAFT-y. Fani za to go pokochali, a na Skopelos do dziś przyjeżdżają tłumy, żeby zrobić sobie zdjęcie w miejscach, w których kręcone były zdjęcia.

Seyfried, Streep i Brosnan - jak oni śpiewają?

Na ścieżce dźwiękowej do filmu znalazło się aż 17 przebojów szwedzkiego giganta, czyli grupy Abba. To ponad godzina muzyki w filmie, który trwa niecałe 120 minut. Piosenki wykonują aktorzy. Dla Meryl Streep "Mamma Mia!" była musicalowym debiutem, choć aktorka już wcześniej prezentowała umiejętności wokalne m.in. w "Pocztówkach znad krawędzi" oraz u Roberta Altmana. Natomiast Pierce Brosnan zaśpiewał kilka irlandzkich standardów w dramacie "Evelyn". - Moim zdaniem najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie Amanda Seyfried, ale zaskoczyła mnie także Meryl Streep, która utwór "The Winner Takes It All" nagrała przy pierwszym podejściu - mówi dziennikarka Czwórki.

Skopelos - mekka fanów "Mamma Mia!"

Film wyreżyserowała Phyllida Lloyd, znana postać brytyjskiego teatru, która specjalizuje się w repertuarze klasycznym i operowym. Przed przystąpieniem do projektu miała już na koncie reżyserię spektakli "Mamma Mia!" w Londynie i Nowym Jorku. Artystka pracowała także w Paryżu i Toronto, gdzie wystawiała m.in. "Cyganerię" czy "Carmen". Zdjęcia kręcono głównie w Grecji na wyspach: Skopelos, Skiathos oraz Thassos, ale także na wybrzeżu Kalifornii i w studiu w Wielkiej Brytanii.

Kapliczka na greckiej wyspie Skopelos. To właśnie tutaj odbył się ślub bohaterów "Mamma mia!". Kapliczka na greckiej wyspie Skopelos. To właśnie tutaj odbył się ślub bohaterów "Mamma Mia!".

Czy muzycy Abby zagrali w filmie?

Premiera filmu odbyła się w 2008 roku - najpierw w Londynie, a potem w Sztokholmie. Gośćmi honorowymi szwedzkiego pokazu byli wszyscy członkowie Abby, którzy pojawili się publicznie razem po raz pierwszy od 1986. Muzycy wystąpili także w samym filmie - Benny Andersson zagrał pianistę w scenie, w której wykonywana jest piosenka "Dancing Queen", a Björn Ulvaeus jako grecki bóg w pojawił się scenie, w której wykonywana jest piosenka "Waterloo"

Serwis specjalny Polskiego Radia: ABBA. Dzięki za muzykę! - ZOBACZ >>>

Mamma Mia! - Official® Trailer [HD] | TrailersPlaygroundHD

Ciąg dalszy nastąpił

W 2018 roku do kin trafiła kontynuacja kasowego przeboju - "Mamma Mia: Here We Go Again", w reżyserii Ola Parkera. - Pierwsza część "Mamma Mia!" spolaryzowała widzów. Byli tacy, którzy film pokochali, byli też ci, którzy szczerze go nie znosili. Film na całym świecie zarobił ponad 600 milionów dolarów, a ponieważ twórcy obrazu nie zdecydowali się na żadną formalną rewolucję więc "Here We Go Again" też odniósł sukces - mówił w Czwórce krytyk Łukasz Muszyński.  

Mamma Mia! Here We Go Again - Trailer | Universal Pictures

Sprawdź także:

Najbardziej kasowy musical w historii

Film jest ekranizacją musicalu autorstwa Catherine Johnson, który wspiął się na dziewiąte miejsce listy najdłużej granych widowisk na Broadwayu. Obejrzało go na całym świecie ponad 5,5 milionów widzów, przetłumaczono go na szesnaście języków i zrealizowano w ponad 40 krajach i ponad 400 miastach, a od dnia premiery w 1999 roku spektakl zarobił już ponad 2 miliardy dolarów, co daje mu miejsce w ścisłej czołówce najbardziej kasowych musicali w historii. Polską wersję widowiska przygotował Teatr Muzyczny Roma w Warszawie.

Posłuchaj
10:49 CZWÓRKA Tedy po trendy - mamma mia 11.09.2022.mp3 Największe przeboje ABBY w wykonaniu hollywoodzkich gwiazd. O fenomenie filmu "Mamma mia!" (Tędy po trendy/Czwórka)

Mamma Mia! w Teatrze Muzycznym ROMA |TeatrMuzycznyRoma

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 11.09.2022

Godzina emisji: 09.35

kul

Czytaj także

Marilyn Monroe: wielka gwiazda i nieszczęśliwa kobieta

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 07:15
96 lat temu urodziła się Marilyn Monroe: wielka gwiazda kina, symbol seksu, ale też niedoceniona aktorka i nieszczęśliwa kobieta. Pokolenia krytyków, twórców i wielbicieli głowią się nad zagadką jej ekranowego magnetyzmu. Czy w dzisiejszych czasach mogłaby zostać równie wielką gwiazdą, jedną z ikon popkultury?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pierścienie władzy". Serial, który podzielił krytyków i fanów

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 13:00
Wystarczyła doba, żeby pierwszy odcinek serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" obejrzeli użytkownicy 25 mln kont zarejestrowanych na platformie streamingowej. - Krytycy w większości chwalą tę produkcję, za to fani Tolkiena "rozjechali" serial w sieci - opowiada krytyczka Kaja Klimek. 
rozwiń zwiń