Izrael. Trudne współżycie żydowsko-żydowskie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 13:46
Izrael to kraj bardzo zróżnicowany społecznie. Ortodoksyjni żydzi mieszkają tuż obok tych, o europejskiej mentalności i stylu życia. Dla obu grup nie jest to łatwe.
Audio
  • Piotr Kowali z Muzeum Historii Żydów Polskich i Nili Amit, Izraelka opowiadają o zwyczajach ortodoksyjnych Żydów (Audycja nr 1/Czwórka)
  • Czwórkowi goście, znawcy Izraela opowiadają o tamtejszej kuchni, zabytkach i zwyczajach (Audycja nr 1/Czwórka)
Jerozolima to miasto niezwykle ważne zarówno dla dla chrześcijan, żydów, jak i muzułmanów
Jerozolima to miasto niezwykle ważne zarówno dla dla chrześcijan, żydów, jak i muzułmanówFoto: Pixabay/judithscharnowski/dom. publiczna

- Dla współczesnego człowieka zakaz korzystania z mediów, niechęć do przyswajania jakichkolwiek treści świeckich, odrzucenie rozrywek typu kino czy teatr, nie są łatwe do zrozumienia i zaakceptowania - mówi Piotr Kowali z Muzeum Historii Żydów Polskich. - Ortodoksyjni żydzi wymienione aktywności uważają za te, które prowadzą do demoralizacji. 

W Izraelu aż 1/3 społeczeństwa ortodoksyjnie przestrzega zasad swej religii. Ich dniem rządzi 613 nakazów i zakazów. Najczęściej zamieszkują swe własne dzielnice, których charakterystyczną cechą są liczne plakaty, służące za źródło informacji, gdyż telewizja i radio są zakazane.

Niestety, jak zdradza Nili Amit, Izraelka, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, ortodoksyjni żydzi swe zasady chcą narzucić reszcie społeczeństwa, co bardzo pogłębia podziały. A Nili Amit przyznaje, że nie zna przypadków choćby przyjaźni, między osobami z tych dwóch grup społecznych.

W "Audycji nr 1" Marcin Gilowski z restauracji Tel Aviv zdradza tajniki kuchni Izraela, Mateuszem Majman opowiada o ulubionych miejscach i plażowych grach Izraelczyków. Czwórkowi dziennikarze zdradzają też, kto w rodzinach ortodoksyjnych żydów zajmuje się dziećmi, pracuje i odbywa służbę wojskową.

***

Tytuł audycji: Audycja nr 1

Prowadzą: Karina Terzoni, Mariusz Infulecki,

Materiał: Diana Zyglewska, Magdalena Rożniecka, Małgorzata Smaczyńska

Gość: Piotr Kowalik (Dział Edukacji, Muzeum Historii Żydów Polskich), Nili Amit (Izraelka, wykładowczyni UW), Marcin Gilowski (restauracji Tel Aviv), Mateusz Majman (znawca Izraela)

Data emisji: 22.02.2015

Godzina emisji: 7.00

pj/mg

Czytaj także

W szponach gruzińskiej gościnności

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 11:00
- Legendarna serdeczność Gruzinów bywa obezwładniająca. Można wpaść w niewolę ich gościnności na dwa dni - opowiadała Anna Janicka-Galant z portalu "Oblicza Gruzji". A gdy już się to stanie, nie unikniemy na pewno smaku chinkali czy chaczapuri.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż do Korei Północnej - propaganda dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 15:30
Piotr Brewczyński wybrał się do kraju, w którym obowiązuje jeden z najsurowszych reżimów świata. - W zasadzie każdy może tam pojechać, ale całość wycieczki jest planowana przez biuro - mówi podróżnik.
rozwiń zwiń