X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Psychologia w praktyce. Jak rozpoznać złodzieja?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 13:00
- Ludzie kradną, bo chcą się szybko wzbogacić i nie ma tu większej ideologii - mówiła ppor. Magdalena Pusz. - Ale to, że się na to decydują wynika z pewnych predyspozycji osobowości. Nie każdy się przecież to robi.
Audio
  • Jak działają złodzieje? Kogo wybierają na swoje ofiary? Jak nie dać się okraść? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Brak uwagi może się skończyć utratą pieniędzy i kart, a także dokumentów, co może mieć poważne konsekwencje.
Brak uwagi może się skończyć utratą pieniędzy i kart, a także dokumentów, co może mieć poważne konsekwencje. Foto: Shutterstock.com/ Andrey_Popov

Będąc na plazy,bądź basenie, jeśli zmuszeni jesteśmy zostawić rzeczy bez opieki, portfel czy gotówkę można schować np. do pustej buteleczki po kremie do opalania, ona nie zachęci złodzieja. Karol Klos

Do kradzieży z włamaniem dochodzi w Polsce średnio co 20 minut. Tylko w ubiegłym roku dokonano ich niemal 80 tysięcy. Kradną dzieci i seniorzy, biedni i bogaci, kobiety i mężczyźni. - Nie da się przygotować jednego profilu złodzieja. Mamy w tej grupie zarówno bezdomnych, jak i biznesmenów, którzy kradną w białych rękawiczkach - tłumaczyła ekspertka. - Zadatki na to mają ludzie, którzy kierują się własnym kodeksem postępowania i nie respektują norm społecznych, nie liczą się z innymi, mają mało empatii i nie interesuje ich krzywda drugiego człowieka.

Nie zgodzę się z powiedzeniem, że "okazja czyni złodzieja". To zniesienie odpowiedzialności z człowieka który kradnie. A tymczasem on to robi z premedytacją ppor Magdalena Pusz

Złodzieje nie wyróżniają się w tłumie, najczęściej nie mają czarnego stroju i szpetnego grymasu twarzy. Coraz częściej podają się za pracowników administracji, członków rodziny, pracowników opieki społecznej czy policjantów. Co wiedzą o naszych zachowaniach i jak możemy się przed nimi ustrzec? O tym w nagraniu dyskusji ze studia Czwórki. Jakie metody stosują złodzieje, a jakie osadzeni w więzieniach podczas przemytu różnych przedmiotów do cel? W rozmowie także m.in. wspomnienia Karola Klosa z wywiadu z włamywaczem. Co kieruje przestępcą, który kradnie? Więzienie w Warszawie odwiedziła także Anna Depczyńska, która sprawdziła, jak włamywacze wybierają swoje ofiary. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: ppor. Magdalena Pusz (psycholog penitencjarny), Karol Klos (koordynator Koalicji Dom Bezpieczny)

Data emisji: 12.07.2018

Godzina emisji: 20.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie chcemy mieć dzieci" - czego boją się Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 19:30
Młode kobiety boją się, że posiadanie potomstwa łączy się z wyrzeczeniami, złamaniem kariery, a ciąża z otyłością i wypadaniem włosów. Co jeszcze "odstrasza" je od dzieci?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Głowa ważniejsza niż portfel. Co znaczą pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:30
Pieniądzom przypisujemy możliwość zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, statusu społecznego, czasem władzy. Kompensują kompleksy i wpływają na nasze relacje z ludźmi. - Dla każdego pieniądze oznaczają coś innego - mówiła dr hab. Dominika Maison, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i autorka książki "Polak w świecie finansów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Aby okiełznać lęk, najpierw musisz się do niego zbliżyć"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 14:00
- Lęk to naturalna sytuacja człowieka na sytuacje nietypowe i trudne. Nie jest ucziciem przyjemnym, dlatego najchętniej wyeliminowalibyśmy go z naszego życia często zapominając, że jest tak samo naturalną reakcją, jak radość - tłumaczyła psycholog Renata Pająkowska-Rożen.
rozwiń zwiń