Wolontariuszki: w hospicjum robimy życie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 11:00
- Trzeba być wrażliwcem, by dać sobie pozwolenie, by pomagać i robić wolontariat onkologiczny.Myślę, że bardzo "biorą" nas te wzruszenia - mówi Diana Brzyska, wolontariuszka Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. - My towarzyszymy komuś w jego trudnym kawałku życia - dodaje. 
Audio
  • Wolontariuszki Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku opowiadają o swojej pracy w hospicjum (Strefa prywatna/Czwórka)
Marzena Grochowska, Halszka Zamorska i Diana Brzyska - wolontariuszki Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku
Marzena Grochowska, Halszka Zamorska i Diana Brzyska - wolontariuszki Fundacji Hospicyjnej w GdańskuFoto: Jakub Jamrozek/Czwórka

Marzena Grochowska, Diana Brzyska i Halszka Zamorska, wolontariuszki Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku, różnymi drogami trafiły do gdańskiego hospicjum. Kierowała nimi bezinteresowność, odruch serca, indywidualna potrzeba zrobienia czegoś dla kogoś. Coś co je wyróżnia to przede wszystkim empatia. 

- Trzeba mieć wysoką empatię, by móc być z chorym i przeżywać to tak, jak on w danym momencie potrzebuje - mówią zgodnie goście Kuby Jamrozka. 

Zadań w hospicjum jest wiele. Czasem trzeba zastąpić lekarza, czasem pielęgniarkę. Nakarmić. Ale przede wszystkim porozmawiać Halszka Zamorska

Halszka Zamorska pracę wolontariusza podjęła już w 2008 roku. Zanim trafiła do hospicjum onkologicznego, pomagała w Domu Opieki Społecznej. Diana wcześniej też brała udział w wielu wolontariatach, do tej pory z wielu nie zrezygnowała. - Wolontariat w naszym, gdańskim hospicjum polega na pomaganiu chorym. Przybiera ono różne formy - mówią goście Czwórki. - Czasem ktoś ma ochotę na papierosa, czasem na kawę, innym razem na milczenie. My siadamy na brzegu czyjejś samotności - dodają. 

Czego uczą się wolontariuszki w hospicjum? Co dostają od chorych? Czy dzięki wolontariatowi oswoiły śmierć? Czy w ich pracy obecne są radość i śmiech? Czy każdy nadaje się do takiej pracy? Czy można nauczyć się niesienia pomocy, dzielenia się swoim czasem, doświadczeniem, zainteresowaniami i uśmiechem? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Marzena Grochowska, Diana Brzyska i Halszka Zamorska (wolontariuszki Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku) 

Data emisji: 14.11.2018

Godzina emisji: 20.07

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń