Fryzjer papieża... na cito! Brat Marian Markiewicz o strzyżeniu w Watykanie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 14:52
Brat Marian Markiewicz poznał Karola Wojtyłę jako młody kierowca pracujący w Polskim Kolegium Papieskim we Włoszech. Woził kardynała Wojtyłę po całym kraju. Podróże i długie rozmowy sprawiły, że szybko się zaprzyjaźnili. 
Audio
  • Jak zostać papieskim fryzjerem? (Strefa prywatna/Czwórka)
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Lech Zielaskowski / NAC

Jan Paweł II PAP.jpg
Jak to jest być… sąsiadką papieża?

Po raz pierwszy spotkał Karola Wojtyłę w 1977 roku, kiedy w Watykanie pełnił jeszcze funkcję kardynała. Jest bratem zakonnym ze Zgromadzenia Serca Jezusowego, w ramach którego powołani bracia pracują na różnych stanowiskach pomocowych. Marianowi Markiewiczowi przypadła w udziale rola papieskiego kierowcy. Zanim został papieżem, kardynał Wojtyła odprawiał m.in. msze święte w języku polskim, dla naszych rodaków mieszkających we Włoszech, brał udział w sympozjach naukowych, wydarzeniach związanych ze świętami kościelnymi, oraz polskimi i włoskimi wydarzeniami narodowymi.

emocje uczucia psychologia radosc 1200.jpg
Czym jest inteligencja emocjonalna?

- Jednym z jego ulubionych miejsc w tamtym czasie było sanktuarium w miejscowości Mentorella położone pośród gór. Było to miejsce, w którym można było pomedytować, ostatni odcinek drogi pokonywał pieszo, by pogłębić swój kontakt z naturą. Był w ciągłym ruchu, ciągle zajęty, notował, lub czytał. Wykorzystywał każdą chwilę. Był człowiekiem modlitwy. O poranku pierwszy w kaplicy, codziennie odprawiał różaniec i przewodził drodze krzyżowej i nigdy niczego nie udawał. To dzięki swojej naturalności doszedł do wielkości - wspominał zakonnik.

praca koronawirus 1200 free
Daleko od domu w czasie izolacji. Ukrainka w Polsce, Polka w Chinach

Bratu Markiewiczowi przypadło też w udziale najsłynniejsze strzyżenie we współczesnej historii Kościoła. To on zadbał o fryzurę przyszłego papieża tuż przed konklawe, drugim zgromadzeniem kardynałów w 1978 roku zwołanym po nagłej śmierci papieża Jana Pawła I, którego pontyfikat trwał 33 dni. Przyszły papież poprosił go o przysługę... fryzjerską. Jak sam zaznaczył - chciał "wyglądać jakoś na konklawe". Po tym strzyżeniu zachował pukiel papieskich włosów, które teraz przechowywane są jako relikwie w różnych częściach świata. 

Po wyborze Karola Wojtyły na ojca świętego brat Marian Markiewicz złożył świeżo upieczonemu papieżowi wizytę już w 26 godzin po konklawe. Był jedną z pierwszych osób, której Jan Paweł II udzielił audiencji w papieskich szatach. - Nie spodziewałem się, że dane mi będzie spacerować po papieskich komnatach. Tej nocy nie mogłem zasnąć z wrażenia - mówił.

Jak przez lata wyglądały jego relacje z Janem Pawłem II? O tym w rozmowie z gościem Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek 

Gość: Brat Marian Markiewicz (brat zakonny, kierowca i fryzjer Jana Pawła II)

Data emisji: 27.05.2020

Godzina emisji: 20.08

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Bujak. "Ducha wiary i religii przekazał fotografiom"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 14:41
Adam Bujak - autor 150 albumów fotograficznych. W cyklu Jolanty Fajkowskiej "Już taki jestem" opowiedział o tym, co najchętniej uwieczniał na swoich zdjęciach, dlaczego szczególnie podziwia sztukę, na której widnieje Matka Boża oraz jak wspomina swoją przyjaźń z papieżem Janem Pawłem II. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Wolińska-Riedi o codziennym życiu w Watykanie

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 13:30
W Watykanie, najmniejszym państwie świata, mieszkała 16 lat, jest żoną gwardzisty szwajcarskiego, mają dwie córki. Ślubu udzielał im kardynał Josef Ratzinger, córki chrzcił papież Benedykt XVI. Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, w Rzymie skończyła Uniwersytet Papieski, uzyskując tytuł doktora. Korespondentką TVP została w 2014, zaskarbiając sobie sympatię widzów. Napisała książkę "Kobieta w Watykanie" podsumowująca jej życie w świętym mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strzyżenie w domu. Czy to na pewno dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 20:31
Od chwili zamknięcia zakładów fryzjerskich w całej Polsce, włosy przeciętnego Polaka urosły o ponad centymetr. I jeszcze podrosną.  Zwłaszcza, że nie mamy dostępu do fryzjera, musimy radzić sobie sami, tylko czy to aby na pewno dobry pomysł?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"100 kaw ze św. Janem Pawłem II". Rozmowy, które inspirują

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 12:19
Mariola Cisielska realizuje projekt "100 kaw ze św. Janem Pawłem II". To cykl, w ramach którego chce przeprowadzić 100 rozmów o nauczaniu papieża Polaka i jego wpływie na życie konkretnych osób.
rozwiń zwiń